Wybieramy idealne płytki do łazienki

Płytki to ponadczasowe rozwiązanie do łazienki, które wciąż cieszy się dużą popularnością. Spowodowane jest to chociażby wygodą, jaka wiąże się z ich montażem. Płytki nie niszczą się pod wpływem wilgoci i łatwo je wyczyścić. Zakup płytek łazienkowych to inwestycja na lata! Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, żeby nie żałować swojej decyzji?

Najważniejsze parametry płytek łazienkowych

Przy wyborze płytek do łazienki przede wszystkim pod uwagę należy wziąć kwestie użytkowe. Pierwszym ważnym parametrem jest nasiąkliwość, czyli skłonność do absorbowania wody i płynnych zabrudzeń. Im mniejsza nasiąkliwość, tym większa odporność na powstawanie plam. Najlepsze do łazienki są płytki o maksymalnej nasiąkliwości na poziomie 6% w przypadku podłogi oraz 10% w przypadku ścian.

Przy wyborze płytek podłogowych kluczowe znaczenie mają także:

  • antypoślizgowość – najlepiej R9 lub R10,
  • klasa ścieralności – optymalna jest II klasa.

Wybierz odpowiedni materiał

Duży wpływ na wytrzymałość, jakość i wygląd płytek ma materiał, z którego zostały wykonane. Świetnym rozwiązaniem do łazienki są płytki gresowe, czyli modele ceramiczne wykonane na bazie szlachetnej kamionki (mieszanki gliny, krzemienia i innych składników). Gres nie chłonie wody i zabrudzeń, jest bardzo trwały i prezentuje się niezwykle estetycznie. Odmianą klasycznego gresu jest gres szkliwiony. Cienka warstwa szkliwa stanowi skuteczną barierę dla wilgoci, brudu, wody i innych substancji, co nie tylko ułatwia utrzymanie płytek w idealnej czystości, ale także wydłuża ich żywotność.

Inne rozwiązania do łazienki to np. terakota na podłogę oraz glazura na ściany.

Kolorystyka i wzory

Walory użytkowe to nie wszystko. Wygląd płytek również ma duże znaczenie! Odpowiednio dobrane płytki stworzą w pomieszczeniu przytulny klimat i dodadzą wnętrzu niebanalnego charakteru.

Jasne, jednolite płytki wskazują na najwyższą estetykę. Kojarzą nam się z idealną czystością i przestrzenią. Świetnie sprawdzają się praktycznie w każdej łazience. Ciemne oraz wzorzyste płytki mogą stanowić ciekawe dopełnienie jasnych ścian lub podłóg. Można wykorzystać je do tego, żeby wyróżnić określoną część łazienki, np. ścianę prysznicową lub wannę. Wzór na płytkach należy dobierać rozważnie. Warto dopasować go do stylistyki wnętrza.

W sklepie internetowym Domus znajdziesz płytki o najróżniejszych wzorach, kolorach i kształtach – od klasycznych białych i czarnych, przez modele patchwork, retro i chevron, aż do wersji heksagonalnych, imitujących drewno czy marmur. Wykorzystując wybrane płytki, można tworzyć aranżacje o niebanalnym charakterze i wybitnej estetyce.

Jakie płytki do małej łazienki?

Największym wyzwaniem jest wybór płytek do małej łazienki. Niewielkie pomieszczenie można bowiem w łatwy sposób przytłoczyć nieodpowiednio dobranymi elementami wyposażenia. 

Jakie płytki do małej łazienki wybrać? Bezpiecznym rozwiązaniem do takiego wnętrza są jasne, stonowane kolory, które optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej estetyczny, spójny charakter. Jasną kolorystykę można delikatnie przełamać ciemnymi barwami – np. stosując wyraziste kafelki na obudowie wanny.

Płytki do niewielkiej łazienki powinny być: 

  • błyszczące – połyskujące wykończenie doskonale odbija światło, a to skutecznie powiększa przestrzeń,
  • na tyle duże, aby tworzyły jednolitą powierzchnię,
  • gładkie – minimalizm to przyjaciel niewielkich pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here