konserwacja domku drewnianego

Konserwacja domku drewnianego to sprawa priorytetowa dla każdego właściciela takiego budynku. Dość popularnym mitem jest to, że domki drewniane wymagają więcej konserwacji niż tradycyjne domy, jednak nie należy bagatelizować tej kwestii. W rzeczywistości, większość prac konserwacyjnych domków z drewna ma charakter systematyczny: chodzi o to, aby regularnie dbać o swój dom teraz i zapobiec poważnym (droższym i czasochłonnym) problemom w przyszłości. Jako właściciel takiego budynku, masz kilka kluczowych zadań konserwacyjnych, które co roku musisz wykonać.

Nie mniej ważne jest, aby używać odpowiednich produktów do konserwacji konstrukcji, jakimi są domki drewniane. Niezależnie od tego, czy Twój domek z drewna jest nowo wybudowany, czy ma za sobą już kilka lat, te 5 produktów są niezbędnymi elementami całorocznej pielęgnacji. To są produkty, których będziesz używać wielokrotnie. To te, które chcesz mieć, gdy w Twoim domu coś pójdzie nie tak. Jest szansa, że większość problemów w domku drewnianym rozwiążesz za pomocą jednego z tych 5 produktów.

  1. Uszczelniacz

Wielu właścicieli domków drewnianych używa uszczelnienia między kłodami, aby stworzyć uszczelnienie, które chroni przed przepływem powietrza, wody i wtargnięciem szkodników. Jednak warto jest wiedzieć, że uszczelniacz jest używany nie tylko między kłodami, ale może być również stosowany w narożnikach budynku, gdzie kłody stykają się lub jeśli występują pęknięcia wzdłuż kłody. Jeśli są obszary w domku z drewna, które mają pęknięcia (większe niż 2/8 cm), konieczne jest zastosowanie uszczelniacza. Zwlekanie z zastosowaniem tego produktu na rozległych pęknięciach może spowodować uszkodzenie drewna lub umożliwić przedostanie się zimnego powietrza i szkodników do budynku. Jeśli nie wiesz jak stosować uszczelniacz do drewna, to w Internecie znajdziesz wiele pomocnych filmików instruktażowych jak go nakładać. Pamiętaj, że domki letniskowe całoroczne to piękne miejsca na wypoczynek przez cały rok, ale są również podatne na pęknięcia. Dlatego, trzymaj zawsze pod ręką dodatkową tubkę z uszczelniaczem tak, aby wygodnie od razu się nią zająć, gdy zauważysz pęknięcie w kłodzie. Ponadto, upewnij się, że wybierzesz kolor, który będzie pasował do konkretnego drewna.

  1. Środek owadobójczy

Mieszkając w domku drewnianym, rodzaje problemów, które napotykasz są różne. Jednak, największym problemem występującym w takich budynkach jest inwazja owadów. Niektórych z nich łatwo jest się pozbyć, przy czym inne są wręcz destrukcyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie owady, jak zadrzechnia i mrówki z rodziny camponotus. Te rodzaje insektów mogą spowodować poważne szkody w domkach drewnianych. Z tego powodu, każdy domek z drewna musi być wyposażony w środek owadobójczy. Warto jest mieć taki produkt zawsze pod ręką, abyś mógł szybko reagować na owady w domu i wokół niego. Jest to produkt, za który będziesz bardzo wdzięczny, gdy nadejdzie czas na walkę z robactwem. Najlepszym wyborem jest rozpuszczalnikowy środek głęboko penetrujący, który wybija owady już żerujące w drewnie oraz trwale zabezpiecza strukturę przed ich ponowną inwazją. Zaletą tego preparatu jest bardzo wysoka skuteczność. Ponadto, nie zmienia koloru drewna i nie tworzy powłoki.

  1. Bejca lub farba

Bardzo ważne jest, aby mieć pod ręką – przez cały rok – bejcę lub farbę. Dzięki temu, bez niepotrzebnego zwlekania będziesz mógł poprawić i ponownie zabezpieczyć wszelkie obszary, które tego potrzebują. Konstrukcje, jakimi są gotowe domki całoroczne, bardzo potrzebują takich produktów. Bejca i farba działają jak warstwa ochronna drewna, która pomaga zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez takie czynniki, jak brud, owady i warunki atmosferyczne – jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie panują surowe warunki pogodowe. Utrzymanie takiego środka w nienaruszonym stanie jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie długowieczności domków drewnianych. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać obszary wymagające nałożenia świeżej warstwy:

  • Bardziej wyeksponowane obszary budynku (te, które wychodzą na słońce lub niesprzyjającą pogodę) będą wymagały częstszego ponownego nakładania bejcy lub farby;
  • Obszary ze starszą lub bardziej zużytą powłoką ochronną, które będą wyglądać na wyblakłe, to znak, że trzeba nałożyć świeżą warstwę;
  • Jeśli bejca lub farba położona na drewnianej elewacji pęka lub widzisz odsłoniętą kłodę – czas na ponowne zastosowanie środka zabezpieczającego.

Pielęgnacja domku drewnianego za pomocą bejcy lub farby to jeden z najważniejszych elementów konserwacji budynku. Pamiętaj, aby poprawiać obszary, które tego potrzebują przez cały rok (nie tylko od święta). Natomiast, pokrycie warstwą ochronną całego domku z drewna powinno się odbywać raz na rok.

  1. Profil uszczelniający

Profil uszczelniający jest wyprodukowany z pianki polietylenowej posiadającej strukturę zamkniętych komórek, dzięki czemu charakteryzuje się on niezwykłymi właściwościami izolacyjnymi. To właśnie ten produkt jest niezbędny w domkach drewnianych, ponieważ wchodzi w szczeliny między kłodami przed nałożeniem uszczelniacza. Zaletą profilu uszczelniającego jest to, że zapewnia izolację i zabezpieczenie dla kłód, gdy te się rozszerzają i kurczą. Bardzo ważne jest, aby mieć taki produkt do drewna w swoim domu, ponieważ jeśli w kłodach będzie duża luka (lub pęknięcie), trzeba ją natychmiast naprawić. Pamiętaj, że sam uszczelniacz nie wystarczy. Profil uszczelniający jest uzupełnieniem przed nałożeniem uszczelniacza. Luki w domkach z drewna są jednym z największych źródeł problemów związanych z ich konserwacją, a profil uszczelniający jest niezbędny do tych napraw. Jeśli zauważysz duże pęknięcia w swoim domku drewnianym – chwyć profil uszczelniający i uszczelniacz, a naprawę możesz wykonać stosunkowo łatwo.

  1. Zestaw do czyszczenia

Chociaż ten produkt jest bardziej do czyszczenia niż konserwacji, jest niezbędnym elementem pielęgnacji domku drewnianego, który trzeba mieć pod ręką. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: „jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w domku z drewna?”. Taki zestaw do czyszczenia jest odpowiedzią. Ścierka do kurzu, która z łatwością rozciągnie się i dosięgnie wysoko położonych obszarów. Warto również wyposażyć się w gąbki i szczotki o miękkim włosiu oraz specjalny środek do czyszczenia drewnianej elewacji budynku. Przyda się również wąż ogrodowy, aby dokładnie spłukać całą powierzchnię drewna po jego wyczyszczeniu. Dokładne czyszczenie domku drewnianego jest ważne dla jego ogólnej trwałości i kondycji. Niewyczyszczone miejsca mogą przyciągać owady lub (szczególnie w połączeniu z wilgocią) powodować próchnienie drewna.

Dzięki tym produktom pozbędziesz się typowych problemów występujących w domkach drewnianych. Wymienione pozycje są niezbędne w każdym budynku wykonanym w całości z drewna, dlatego pamiętaj, aby zawsze mieć je pod ręką. Ten artykuł szczegółowo opisuje konserwację domku z drewna i pomoże Ci przygotować się na każdy scenariusz. Niezależnie od tego, z jakim problemem się spotkasz w przyszłości – czy to będą owady, pęknięcia czy też pleśń – te niezbędne produkty na pewno spełnią swoją rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here