Coraz więcej firm korzysta z usług w chmurze – to rozwiązanie, które zapewnia liczne korzyści. Systemy cloud wymagają jednak odpowiedzialnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Na czym polega cloud security?
Co to jest chmura internetowa i cloud security?
Usługi cloud zyskały w ostatnich latach ogromną popularność, między innymi ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów utrzymania infrastruktury przy zachowaniu dostępu do bardzo wydajnych i elastycznych rozwiązań. Co to właściwie jest? Chmurę można rozumieć po prostu jako sieć serwerów zewnętrznych dostawców. Firmy działające w tej przestrzeni udostępniają swoje zasoby innym przedsiębiorstwom, które mogą wykorzystywać je między innymi do wykonywania skomplikowanych obliczeń, przechowywania plików czy tworzenia kopii zapasowych danych. Z takich usług może skorzystać również użytkownik prywatny – przykładem jest popularny Dysk Google czy iCloud.
Wiemy już, co to jest chmura internetowa – cloud security to z kolei termin, który obejmuje wszystkie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa bezpośrednio odnoszące się do chmury. Tego typu serwisy muszą być nieustannie dostępne online, co wymaga przemyślanych działań dotyczących ochrony danych. Na system cloud security składają się komponenty takie jak szyfrowanie plików, kontrola dostępu, fizyczne zabezpieczenia czy utrzymanie zgodności z przepisami dotyczącymi zarządzania informacjami.
Cloud security na przykładzie centrum przetwarzania danych INEA
Chmura dla firm to rozwiązanie oferowane przez wielu dostawców, w tym również tych mających siedzibę w Polsce – zalicza się do nich m.in. INEA. Na jakie zabezpieczenia można liczyć w tym przypadku? To między innymi całodobowy monitoring wraz ze specjalistycznym nadzorem. Dodatkowo całość jest w pełni chroniona przed niepowołanym dostępem zarówno fizycznym, jak i cyfrowym. Na uwagę zasługuje również zgodność ze standardem TIER III – to gwarancja, że chmura dla firm będzie dostępna praktycznie bez przerw. Przechowywane dane są szyfrowane przed przesłaniem na serwer, co zapewnia bezpieczeństwo backupów. Poznański dostawca w ramach swojego centrum przetwarzania danych wykorzystuje sprawdzone komponenty od renomowanych firm, takich jak Dell i Intel, co przekłada się na niezawodność i wysoką wydajność. Warto przy tym podkreślić również spełnienie wszelkich wytycznych prawnych, w tym RODO.
Jak cloud security pomaga firmom?
Bez odpowiednich zabezpieczeń chmura dla firm byłaby całkowicie nieprzydatna. Podstawą tego typu usług jest ciągła dostępność za pośrednictwem Internetu – to warunki, które wymagają ścisłej ochrony przechowywanych danych oraz autoryzacji dostępu. Zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa pozwalają ponadto skutecznie wspierać pracę zdalną w przypadku firm, które decydują się na wdrożenie tego typu rozwiązań z wykorzystaniem usług w chmurze. Wszystko to sprawia, że przy wyborze właściwego systemu cloud z pewnością warto zwrócić uwagę na standard zabezpieczeń – to kluczowy komponent sprawnych, pewnych i wydajnych rozwiązań IT.