Z pozoru rzecz oczywista – każdy codziennie myje zęby i nie ma w tym żadnej filozofii. Okazuje się jednak, że rynek oferuje ogromną ilość szczoteczek, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają na opracowywanie coraz lepszych modeli. Dzisiaj sprawdzimy, czym można dbać o higienę jamy ustnej.

Dostępne na rynku szczoteczki do zębów:

  • manualne,
  • elektryczne,
  • soniczne,
  • jonowe.

Manualne szczoteczki do zębów

Najpopularniejszą opcją są tradycyjne szczoteczki manualne, dostępne niemal w każdym sklepie i często na stacjach benzynowych. Nawet one różnią się między sobą i istnieją nowocześniejsze wersje oraz te zupełnie podstawowe, bez dodatków.

Podstawową różnicą jest twardość włosia. Dostępne są trzy: miękka, średnia i twarda. Większość ludzi wybiera je według uznania, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że są one skierowane do konkretnych użytkowników.

Szczoteczka do zębów o miękkim włosiu to idealny wybór dla dzieci, osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł oraz dla tych, którzy borykają się z częstymi krwawieniami. Ten model nie powoduje dodatkowych podrażnień.

Szczoteczka do zębów o średnim włosiu jest przeznaczona dla zdrowych zębów i dziąseł, bez nadwrażliwości. Doskonale zmywa zabrudzenia i wymiata bakterie z trudno dostępnych przestrzeni.

Szczoteczka do zębów o twardym włosiu powinna być stosowana przez osoby, których problemem jest nadmierne tworzenie się osadów oraz odkładanie płytki nazębnej. Sprawdza się u palących papierosy oraz pijących duże ilości kawy i herbaty.


fot.: Pexels.com

Ponadto manualne modele czasem są rozszerzone o gumy służące do mycia języka i policzków. Niektóre z nich cechują się giętką główką i jest to istotne – staraj się wybierać właśnie ten typ szczoteczki do zębów, ponieważ jest ona bezpieczna dla dziąseł.

Elektryczne szczoteczki do zębów

Kiedy pojawiła się na rynku, świat został podzielony. Jedni uważali, że to wyciąganie pieniędzy, bo to szczoteczka jak każda, inni zaś byli zachwyceni nowatorskim rozwiązaniem i rozkochali się w myciu zębów na nowo. Obecnie elektryczne szczoteczki nie wzbudzają żadnym emocji.

Rzeczywiście ta opcja jest znacznie droższa, ale wymieniamy tylko końcówki myjące, elektryczny korpus zaś służy przez naprawdę długie lata. Zwykle kupuje się jedną szczotkę dla całej rodziny, ale każdy ma swoją końcówkę, oznaczoną kolorową gumką.

W zestawie jest stacja ładująca, którą wystarczy podłączyć do gniazdka i już – gotowe do użycia. Końcówki, podobnie jak w przypadku manualnych modeli, różnią się między sobą twardością włosia. Natomiast sam proces mycia odbywa się zupełnie inaczej.

Elektryczne szczoteczki do zębów mają okrągłą powierzchnię myjącą i po uruchomieniu zaczyna się ona obracać. Nie wykonujemy ruchów w przód i w tył, po prostu przytrzymujemy szczoteczkę chwilę na każdym zębie.

Większość szczoteczek elektrycznych ma licznik czasu. Wystarczy ustawić, a urządzenie zapika lub zaświeci w momencie, kiedy upłynie czas odpowiedni do mycia zębów.

Soniczne szczoteczki do zębów

Bardzo nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że mycie zębów odbywa się w zgodzie z erą najnowszych technologii. Szczoteczka soniczna właściwie dba za nas o to, abyśmy należycie zajmowali się higieną jamy ustnej.

Wiele z nich współpracuje z aplikacjami na smartfony, na których można zapisać indywidualne ustawienia oraz przypomnienia o zbliżającym się myciu zębów. Działanie polega na emisji fal dźwiękowych, które usuwają bakterie w promieniu do czterech milimetrów. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają problemy z czyszczeniem przestrzeni między zębami.

Te szczoteczki usuwają z zębów również przebarwienia i osady. Charakteryzują się tym, że posiadają zestaw różnych końcówek. Po prostu doczepiasz tą, która akurat spełni twoje oczekiwania, tj. innej możesz użyć po kawie, innej po zjedzeniu obiadu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zastępują szereg akcesoriów przeznaczonych do utrzymania higieny jamy ustnej.


fot.: Pexels.com
Jonowe szczoteczki do zębów

Tak naprawdę modele jonowe to szczoteczki soniczne z dodatkową opcją. Technologia jest ta sama, jednak zastosowana część elektrodowa wytwarza jony ujemne. Dzięki temu rozwiązaniu bakterie oraz przebarwienia zostają dokładnie usunięte, a szczoteczka dodatkowo zabezpiecza jamę ustną przed namnażaniem się w niej bakterii.

Jonowe szczoteczki sprawiają zatem, że zęby stają się zdrowsze i są mniej narażone na czynniki chorobotwórcze. Poprawia się także oddech, jako że to właśnie bakterie odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here