Robisz to codziennie, ale czy na pewno prawidłowo? Wiedziałeś, że mycie zębów składa się z kilku etapów? Nie jest to skomplikowane ani czasochłonne pozwala za to na zachowanie należytej higieny w jamie ustnej. Pasta do zębów i szczoteczka to za mało, dlatego sprawdź, w jaki sposób skutecznie myć zęby.

Niezbędne akcesoria

Z pewnością masz szczoteczkę do zębów i pastę. Istnieje wiele poglądów odnośnie szczoteczek i tego, która jest najlepsza, ale tak naprawdę każda jest w stanie dobrze umyć jamę ustną i wcale nie musisz wydawać fortuny na najnowszy model. Znacznie ważniejsza jest odpowiednia technika, ale o tym za chwilę.

Kolejnym niezbędnym akcesorium jest nić dentystyczna. Szczoteczki zazwyczaj nie są w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni między zębami. Nić bez problemu wydobywa resztki jedzenia, jednak i tutaj należy robić to dobrze.

Opcjonalnie, jako zamiennik nici dentystycznej przydatny jest irygator. Urządzenie z wąską końcówką po uruchomieniu wypuszcza strumień wody pod dużym ciśnieniem i w ten sposób wypycha zanieczyszczenia.

Równie istotne jest regularne płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Zapobiega to namnażaniu się bakterii powodujących choroby, próchnicę oraz nieprzyjemny zapach z ust. Niestety, statystyki pokazują, że niewiele osób korzysta z płukanek, ponieważ uważają to za chwyt marketingowy.


fot.: Unsplash.com

Akcesoria potrzebne do mycia jamy ustnej:

 • szczoteczka,
 • pasta,
 • nić dentystyczna lub irygator,
 • płyn do płukania.

Odpowiednia technika

Wspomnieliśmy wyżej, że nie rodzaj sprzętu, a używanie go ma znaczenie. Rzeczywiście technika mycia jamy ustnej jest bardzo ważna, ponieważ odpowiednio przeprowadzony proces gwarantuje pozbycie się wszystkich resztek jedzenia oraz bakterii.

Dentyści są zgodni co do tego, że należy rozpocząć szczotkowanie od zewnętrznej powierzchni zębów. Po prostu złącz górne i dolne zęby, uśmiechnij się szeroko i przesuwaj szczoteczką. Następnie otwórz buzię i wyczyść górną oraz tylną powierzchnię. Na sam koniec umyj zęby wzdłuż linii dziąseł.

Aby zęby zostały dokładnie umyte, należy stosować dwa rodzaje ruchów myjących: okrężny oraz wymiatający. Pierwsza technika polega na ustawieniu szczoteczki prostopadle do linii zębów i wykonywaniu delikatnych okrężnych ruchów. Drugi sposób zaczyna się od okrężnych ruchów w okolicy dziąseł i następnym wymiataniu od dołu do góry i odwrotnie.

Aby prawidłowo umyć zęby:

 1. Zacznij od zewnętrznej powierzchni zębów.
 2. Następnie umyj górną i wewnętrzną powierzchnię.
 3. Zakończ przy linii dziąseł, stosując ruchy okrężne i wymiatające.

Etapy mycia jamy ustnej

Najczęstszym sposobem czyszczenia jest mycie zębów pastą, następnie nitkowanie i płukanie – błąd! Prawidłowo proces powinno rozpocząć się od użycia nici dentystycznej lub irygatora. Należy usunąć resztki jedzenia, aby pasta miała szanse dostać się w nawet najciaśniejsze zakamarki.

Po dokładnym oczyszczeniu przestrzeni między zębami czas na szczotkowanie. Nałóż pastę na włosie i umyj zęby, zachowując odpowiednią technikę. Pamiętaj, że nie potrzebujesz tyle pasty, ile pokazują reklamy – wystarczy ilość odpowiadająca rozmiarem ziarnku grochu.

Zanim wypłuczesz jamę ustną, wyczyść język. Jego powierzchnia nie jest gładka, dlatego i tam zbierają się brud i bakterie. Możesz to zrobić, używając szczoteczki – po prostu delikatnie przesuwaj w przód i w tył. Lepiej jednak będzie, jeśli zastosujesz skrobaczkę. Niektóre szczoteczki mają z tyłu główki gumową powierzchnię, czyli właśnie skrobak.


fot.: Unsplash.com

Wypluj resztki piany i wypłucz jamę ustną płynem. Używaj go zgodnie z zaleceniami producenta. Przeczytaj na etykiecie, ile mililitrów potrzebujesz jednorazowo oraz jak długo płukać. Następnie wypluj i zostaw. Nie należy nabierać wody w usta, ponieważ płyn tworzy barierę ochronną na zębach, a woda ją usuwa.

Etapy mycia jamy ustnej w pigułce:

 1. Użyj nici dentystycznej lub irygatora, aby pozbyć się resztek jedzenia.
 2. Umyj zęby szczoteczką i pastą zgodnie z zastosowaniem odpowiednich technik.
 3. Wyczyść powierzchnię języka szczoteczką lub skrobaczką.
 4. Wypłucz jamę ustną płynem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here