Mało co tak cieszy, jak szczery uśmiech na dziecięcej buzi. Chyba każdy lubi wręczać udane prezenty, jednak nie jest to wcale takie łatwe. Aby uniknąć wpadki i niezadowolenia malucha albo co gorsza, jego rodziców, dowiedz się jak wybrać idealny podarek dla rocznego dziecka, zanim udasz się na zakupy.
Jaka powinna być zabawka dla rocznego dziecka?
Dzieci mające rok są jeszcze bardzo małe, ale jednocześnie uwielbiają się bawić i poznawać świat wokół siebie. Na tym etapie rozwoju kluczowa jest nauka mowy, czyli dźwięków. Wbrew pozorom wszelkie rytmiczne wyliczanki i piosenki, których maluch z pozoru nie rozumie, usprawniają jego słuch i przetwarzanie dźwięków. Oznacza to, że smyki uczą się rozróżniać słowa i zdania od odgłosów wydawanych przez przedmioty lub zwierzęta.
Kolejną kwestią jest ruch. Roczne dzieci już chodzą albo dopiero zaczynają stawać na nogi o własnych siłach, a podążanie za interesującą zabawką może wspomóc i przyspieszyć rozwój tej podstawowej umiejętności.
Również motoryka mała nie pozostaje bez znaczenia, czyli trenowanie chwytu i celowego trafiania w przedmioty. Nieporadne wkładanie klocków do wyprofilowanych otworów w przyszłości zaowocuje bezproblemową nauką rysowania i pisania.
Idealna zabawka dla rocznego dziecka powinna być zatem edukacyjna i wspomagać harmonijny rozwój. Ważne, aby była dostosowana do wieku. Prezent składający się z wielu małych części będzie stanowił raczej zagrożenie i nie spełni swojej roli.
fot.: Pexels.com
Miękkie akcesoria
Roczne dzieci mają potrzebę gryzienia i ściskania przedmiotów małymi rączkami. Ponadto intensywnie rozwija się ich wzrok, dlatego doskonale sprawdzają się wszelkie wzory i miłe kolory. Nie bez powodu pokoje najmłodszych wypełnione są przyjemnymi fakturami i przyciągającymi uwagę kształtami.
Bezpiecznym prezentem są przytulanki w postaci miękkich zwierząt. Zadbaj o to, aby nie miały małych elementów, takich jak guziki lub wystające, przyklejone oczy – dziecko może je oderwać i połknąć.
Sklepy z akcesoriami dla dzieci mają w asortymencie specjalne kocyki, które maluchy mogą gryźć. Zostały stworzone z nietoksycznych materiałów i nie wpływają na rozwój ewentualnych wad zgryzu w przyszłości.
Akcesoria do łóżeczka lub wózka:
- przytulanki bez małych i twardych elementów,
- poduszki lub kocyki do gryzienia,
- Karuzele zawieszane nad łóżeczkiem,
- Miękkie książeczki.
Zabawki muzyczne
Tego typu zabawek znajdziesz całą masę. Postaraj się jednak wybrać odpowiednią, czyli głównie taką pozbawioną małych części, które dziecko mogłoby połknąć. Przed zakupem sprawdź jakie dźwięki wydaje produkt. Unikaj zbyt wysokich tonów, ponieważ będą bardzo irytujące dla otoczenia.
Idealne będą kolorowe zabawki, które po naciśnięciu śpiewają krótką piosenkę, albo zwierzątka wydające odpowiednie odgłosy. Równie dobrze sprawdzą się samochody, szczególnie te, które opisują daną profesję. Niektóre zabawki edukacyjne nazywają swoje części ciała lub przekazują wiedzę w postaci prostych ciekawostek.
Dzieci bardzo lubią zabawki, które grają i dodatkowo świecą. Bardzo się nimi interesują i spędzają sporo czasu, obserwując je i słuchając wydawanych przez nie dźwięków.
Zabawki muzyczne odpowiednie dla rocznego dziecka:
- śpiewające przytulanki,
- mówiące samochody lub zwierzęta,
- figurki zwierząt naśladujące prawdziwe odgłosy,
- zabawki, które grają i świecą.
fot.: Pexels.com
Zabawki wspierające rozwój ruchowy
Tak naprawdę każda zabawka w pewnym stopniu bierze udział w rozwoju motorycznym, jednak istnieją specjalne chodziki. Są to kolorowe platformy na kółkach zawierające dużo przycisków i czasem światełek, aby maksymalnie przyciągnąć zainteresowanie malucha. Dziecko trzyma się wyprofilowanej poręczy i powoli, opierając się o chodzik, zaczyna stawiać coraz pewniejsze kroki.
Aby zadbać o wspomaganie precyzyjnych ruchów ręki, najlepiej zainwestuj w duże klocki, z których dziecko może układać wieżę. Tradycyjną propozycją jest drewniany drążek oraz okrągłe elementy w różnych kolorach, ułożone od największego do najmniejszego.
Innym sposobem na usprawnienie motoryki małej są pudełka ze specjalnie wyciętymi otworami, w które mieszczą się jedynie klocki o odpowiednim kształcie. Ten typ zabawek wspomaga także rozwój logicznego myślenia u rocznego dziecka.
Rodzaje zabawek, które wspierają rozwój motoryki:
- chodziki,
- układanie wieży,
- trafianie elementem w odpowiedni punkt,
- wkładanie klocków do pudełka według kształtów.