Dzieci codziennie poznają świat i przyswajają niesamowitą ilość informacji. Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ wiele spraw jest oczywistych, a jednak każdy z nas musi je poznać tak jak np. zdolności społeczne. Zabawki, którymi bawi się twoja pociecha, również mają wpływ na rozwój w mniejszym lub większym stopniu. A może szukasz odpowiedniego prezentu dla dziecka? Poznaj najlepsze zabawki edukacyjne dla przedszkolaków.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym:

  • gry planszowe i karciane,
  • gry komputerowe i mobilne,
  • klocki,
  • układanki,
  • kredki, kartki, nożyczki i klej.

Gry (nie tylko) planszowe i karciane

Mało kto będzie zaskoczony pierwszym punktem na naszej liście. Niemal wszyscy znają zalety wynikające z grania w tradycyjne planszówki. Rozwijanie logicznego i analitycznego myślenia, nauka radzenia sobie z przegraną, często dochodzą też umiejętności matematyczne oraz językowe.

To wszystko prawda i nie ma z czym polemizować. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wartościowo spędzało czas, inwestuj w gry planszowe oraz karciane i graj razem z nim. Kupuj tylko pozycje dostosowane do wieku malucha. Zbyt skomplikowane zasady znudzą i sfrustrują pociechę, co z kolei sprawi, że na dobre zrazi się do cennej zabawki.

Teraz czas na szok: gry komputerowe i mobilne również są dobre. Od razu uwaga: ograniczaj dziecku dostęp do nowych technologii, ponieważ zbyt długie wpatrywanie się w ekran może spowodować sporo szkód w tak młodym wieku. Niemniej jednak nic się nie stanie, jeśli pięciolatek dziennie spędzi nawet 20 minut, korzystając z tabletu lub komputera.

Obecnie nie ma mowy o codziennym funkcjonowaniu bez dostępu do najnowszych technologii i wiele zawodów już na nich bazuje, a w przyszłości pewnie powstaną nowe. Istnieją gry dla dzieci, które mają atrakcyjną oprawę graficzną oraz przystępne zadania uczące programowania i kodowania.

Jeszcze więcej gier wspomaga rozwój językowy i matematyczny, dlatego przejrzyj ofertę sklepów mobilnych i pobierz wirtualne zabawki dla swojego dziecka.


fot.: Pexels.com

Układanki i klocki

Klocki stanowią jedną z pierwszych zabawek, którymi bawi się dziecko. Zaczyna od układania wieży i wraz z jego wiekiem konstrukcje stają się coraz bardziej skomplikowane. Wszystko zależy od rozwoju wyobraźni danej pociechy, jednak należy wiedzieć, że układanki biorą udział w tym procesie i pozytywnie na niego wpływają.

Przedszkolaki spokojnie mogą bawić się klockami Lego. Bez względu na to, czy ułożą zestaw zgodnie z instrukcją, czy wymyślą coś same, wymiar edukacyjny będzie podobny. Nawet jeśli z początku konstrukcja będzie wyglądała jak z okładki pudełka, dziecko z pewnością później zacznie ją modyfikować.

Zestawy klocków z dołączonymi ludzikami mogą posłużyć jako pomoc edukacyjna w rozwijaniu umiejętności społecznych. Możecie odgrywać wspólnie sytuacje z dnia codziennego, np. pójście do sklepu, pomoc smutnemu koledze, opieka nad zwierzakiem, mycie zębów – opcji jest nieskończenie wiele.

Na rynku od dawna dostępne są tzw. puzzle grzybki, czyli dziurkowana plastikowa plansza i kolorowe, również plastikowe, pinezki. Do układanki dołączona jest książeczka z przykładami, w jaki sposób powtykać „grzybki”, aby powstał obrazek. Odwzorowywanie to niesamowicie przydatna umiejętność. Z pozoru łatwa, ale tak naprawdę dzieci mogą mieć z nią trudności.

Im lepsza umiejętność naśladowania, tym szybciej człowiek uczy się języków obcych, nie ma problemu z rozpoznawaniem emocji, a dzieci z łatwością uczą się pisać i czytać. Dzięki tej zabawce również wspomagana jest wyobraźnia – maluch może sam wymyślać obrazek i ułożyć go według uznania.


fot.: Pexels.com
Wycinanki, rysowanki, kolorowanki…

Wszelkiej maści zabawy manualne to więcej niż złoto. Dzieci muszą rozwijać precyzyjny chwyt oraz koordynację wzrokowo-ruchową, ponieważ od tego zależy ich późniejszy sukces w wielu, pozornie, łatwych dziedzinach.

Oczywiście wysoko rozwinięte umiejętności motoryczne przekładają się w głównej mierze na szybką naukę pisania, jednak profitów jest o wiele więcej. Ośrodek ruchowy ręki w mózgu sąsiaduje z ośrodkiem mowy, czyli zwinne palce to szybszy rozwój umiejętności językowych.

Sznurowanie butów, zapinanie guzików i ogólna samodzielność także jest na wyższym poziomie u dzieci, które dobrze radzą sobie manualnie. Rysowanie, kolorowanie, wycinanie i przyklejanie wpływają też na poprawę refleksu i lepsze kojarzenie faktów – dobieranie kolorów, kształtów itp. ma sporo zalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here