Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pozwalających na skuteczne dbanie o higienę jamy ustnej. Wiele osób skarży się na resztki jedzenia utykające między zębami – nić dentystyczna nie zawsze jest skuteczna i niestety może powodować bolesne podrażnienia. Z pomocą przychodzi specjalne urządzenie, czyli irygator do zębów. Sprawdź, co to właściwie jest i jak wybrać odpowiedni model dla siebie.

Co to jest irygator do zębów?

Irygatorów do ciała istnieje kilka i raczej są przeznaczone do stosowania ściśle medycznego. Ten do zębów charakteryzuje się jednak tym, że może być z powodzeniem używany w domu, bez konsultacji ze specjalistą. Ponadto zastępuje niektóre akcesoria do utrzymywania higieny jamy ustnej dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu.

Jest to urządzenie elektryczne służące do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w buzi, czyli przestrzeni między zębami lub powierzchni przy dziąsłach. Irygator sprawdza się także w walce z płytką nazębną.

Wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, ponieważ ma dosyć duży korpus oraz podstawkę podłączoną do gniazdka. Końcówki jednak przypominają bardzo wąskie rurki albo słomki i też jest ich kilka, po jednej dla każdego członka rodziny.

Korpus irygatora wypełnia się płynem do płukania jamy ustnej lub wodą. Po uruchomieniu urządzenie wyrzuca z siebie ciecz pod ciśnieniem, strumień natomiast jest wąski i z łatwością wchodzi we wszystkie problematyczne zakamarki.

Miej na uwadze, że irygator nie zastępuje szczoteczki do zębów. Są to zupełnie różne akcesoria i aby prawidłowo myć jamę ustną, należy zaopatrzyć się w oba.

Kto powinien używać irygatora?

Urządzenie sprawdzi się u każdego, jednak został stworzony głównie z myślą o osobach borykających się z pewnymi schorzeniami jamy ustnej oraz dla tych, którzy noszą aparat ortodontyczny.


fot.: Pexels.com

Aparat stwarza duży problem podczas mycia zębów, ponieważ niewielkie resztki jedzenia mogą wchodzić pod jego blaszki i gnić, powodując niszczenie zęba. Irygator pozwala na dokładne pozbycie się ciał obcych z jamy ustnej i zachowanie zdrowego uśmiechu.

Nawracające zapalenia przyzębia to kolejne wskazanie do kupna irygatora do zębów. Dzięki niemu jesteś w stanie usunąć resztki pokarmu, które dostały się pod dziąsła, co jest niemożliwe przy pomocy zwykłej nici dentystycznej.

Również protezy zębowe i korony wymagają wzmożonej higieny, którą można uzyskać, używając skierowanego strumienia wody. Każdy, kto pragnie zachować zdrowe i mocne zęby, powinien zainwestować w irygator do zębów.

Jakie rodzaje irygatorów do zębów są dostępne w sklepach?

Podstawowe modele posiadające jeden tryb strumienia, dostępne są nawet w drogeriach i kosztują mniej niż 100 zł. Są to bardzo proste urządzenia ze słabymi akumulatorami i ograniczonymi opcjami, spełniają jednak swoją rolę.

Dla osób, które chcą zainteresować się tematem na poważnie, sklepy ze sprzętem elektronicznym oferują znacznie więcej. Przede wszystkim droższe produkty charakteryzują się bardzo wytrzymałą baterią, która może wytrzymać bez ładowania nawet dwa tygodnie, czyli można zabrać je w podróż bez stacji ładującej.


fot.: Pexels.com

Po drugie, większość modeli irygatorów do zębów ma kilka trybów działania. Istnieją trzy rodzaje strumieni: ciągły, wirujący oraz pulsacyjny. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Pierwszy najlepiej czyści przestrzenie między zębami, drugi zaś dedykowany jest osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach, ponieważ jest lżejszy.

Strumień pulsacyjny służy do masażu dziąseł. Być może wyda ci się to dziwne, jednak dobrze wykonany masaż poprawia ukrwienie i zapobiega powstawaniu wielu chorób, np. paradontozy.

Irygatory różnią się wielkością pojemnika na ciecz. Ich pojemność waha się zwykle między 450 a 600 ml. Żaden z nich nie jest lepszy lub gorszy, należy wybrać ten, który odpowiada indywidualnym potrzebom użytkownika.

Ostatnią istotną kwestią podczas wyboru idealnego irygatora do zębów jest jego typ. W sklepach znajdziesz irygatory stacjonarne, bezprzewodowe oraz podłączane bezpośrednio do kranu. Najpopularniejszą opcją są te pierwsze, ponieważ mają atrakcyjną cenę, jednak muszą być odkładane na stację ładującą po każdym użyciu.

Dla zabieganych i podróżników polecane są irygatory bezprzewodowe, ponieważ nie potrzebują stacjonarnej stacji i są wygodne w przechowywaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here