Odciski to bolesna sprawa, która może dotknąć każdego z nas. Większość osób utożsamia odciski z chodzeniem w nowych butach. To prawda, świeżo zakupione obuwie bardzo często powoduje odciski na stopach – najczęściej z powodu zbyt intensywnego chodzenia i ocierania wrażliwej skóry. Jednak odciski mogą pojawiać się również na dłoniach. Będziemy mieć z nimi do czynienia, jeśli mocno trzymaliśmy w dłoni coś przez długi czas. Idealnym przykładem są prace ziemne przy pomocy łopaty, szpadla lub grabi. Jeśli mocno zaciskaliśmy dłonie na drążku i nie mieliśmy ubranych rękawic, jest niemal pewne że dorobimy się odcisków. I co wtedy? Jak sobie radzić z odciskami, aby móc normalnie funkcjonować?
Leczymy odciski domowymi sposobami
Odciski przypominają klasyczny bąbel, który po dotknięciu może boleć. Po pewnym czasie pod skórą może gromadzić się woda – płyn fizjologiczny. Nie leczony odcisk wchłania się po około tygodniu – pod warunkiem że nie będziemy go poddawać dalszym otarciom. To jednak nie zawsze jest możliwe – szczególnie jeśli pracujemy fizycznie. Na szczęście posiłkować się możemy jeszcze domowymi sposobami na walkę z odciskami. Wszystko co będzie nam potrzebne to ogólnie dostępne owoce i warzywa. Bardzo dużą skuteczność mają okłady z plastrów cytryny, cebuli i czosnków. Bardzo duża zawartość witaminy C, a także właściwości naturalnego antybiotyku przyspieszają gojenie się odcisków i zmniejszają obrzęk. Ulga pojawia się natychmiast, natomiast odcisk może zniknąć już po kilku dniach.
Preparaty na odciski z apteki
Jeżeli nie wierzysz medycynie naturalnej i wolisz sięgać po gotowe produkty dostępne w aptece, to na ich wybór na pewno nie możesz narzekać. Są to zarówno preparaty występujące w postaci sprayu, jak i płynu. Mają działanie przeciwbólowe i „zamrażające” odciski. Znajdujące się w nich substancje łagodzą obrzęk, ściągając z niego wodę. Ich niewątpliwą zaletą jest duża dostępność i łatwość stosowania. To ich przewaga nad metodami domowymi – wybierając się na wycieczkę w góry, bez problemu spakujemy do plecaka jedną buteleczkę środka na odciski. Zabranie kilku cytryn, cebul i czosnku jest co najmniej kłopotliwe, nie mówiąc już o wykonywaniu okładów na trasie.
Pomoc specjalisty do walki z odciskami
Może się również zdarzyć tak, że odciski będą tak bardzo uporczywe, że nie poradzimy sobie z nimi bez pomocy specjalisty. Do kogo trzeba się wówczas udać? Odpowiednią osobą jest podolog. Odwiedzając gabinet podologiczny otrzymamy tam profesjonalną pomoc, łącznie z usunięciem odcisku. Ile taka wizyta może nas kosztować? Cennik zazwyczaj rozpoczyna się od 150 złotych wzwyż. Czy warto wydawać pieniądze na leczenie odcisków? Oczywiście że tak – szczególnie jeśli doskwierają nam one od wielu lat. Jeżeli nie masz z czego zapłacić za taką wizytę, pożyczka przez internet okazuje się prawdziwym ratunkiem w tych chwilach. Za pożyczone pieniądze kupisz również środki na leczenie odcisków oraz pozbędziesz się przyczyny tego problemu – kupując np. nowe, wygodne skórzane buty.