Jakie są powikłania cukrzycy

Ponieważ choroba ta jest coraz bardziej popularna i jednocześnie trudna do zdiagnozowania, bardzo często osoby chore nie zdają sobie sprawy, że cierpią na cukrzycę. Niekontrolowana lub nieodpowiednio leczona może wywołać u pacjentów szereg przewlekłych powikłań. Jakie zagrożenia niesie za sobą cukrzyca?

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca to choroba przewlekła, z którą obecnie da się normalnie funkcjonować. Jednakże nieleczony, stale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do wielu niezwykle groźnych powikłań. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

 • niewydolność nerek,
 • uszkodzenia nerwów,
 • utrata wzroku,
 • amputacja kończyn dolnych,
 • częste infekcje,
 • choroby zębów i dziąseł,
 • zaburzenia seksualne,
 • komplikacje podczas ciąży,
 • nowotwory,
 • zmiany kostne,
 • zaburzenia psychiczne.

Każdy organizm reaguje indywidualnie, a nieleczona cukrzyca u każdego może powodować inne dolegliwości. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, mogą się u nas rozwinąć powikłania późne. Jakie dokładnie?

Więcej informacji znajdziesz na stronie: cukrzyca – szkoladiabetyka.pl

Kwasica ketonowa

Zazwyczaj jest konsekwencją nieleczonej lub niewłaściwie leczonej cukrzycy, spotykana najczęściej przy cukrzycy typu 1. Do jej objawów zalicza się bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty, zmęczenie, nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci.

Kwasica mleczanowa w cukrzycy

To przypadłość wywołana nadmiernym gromadzeniem się mleczanów w organizmie. Najczęściej pojawia się w wyniku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych i może doprowadzić nawet do niewydolności nerek lub miażdżycy.

Hipo- i hiperglikemia

Hipoglikemia cechuje się znaczącym obniżeniem cukru we krwi, u cukrzyków wywołana jest np. przyjętą zbyt dużą dawką insuliny. Zaś hiperglikemia to zbyt wysoka wartość glukozy we krwi, która może być skutkiem źle dobranych leków, użycia insuliny nieaktywnej,  pominięcia dawki leków lub całkowitego zaniechania leczenia.

Cukrzyca a choroby serca

Najczęstszymi i najniebezpieczniejszymi powikłaniami cukrzycy są choroby układu sercowo-naczyniowego. Zaniedbana cukrzyca z czasem może doprowadzić do choroby niedokrwiennej serca wywołanej przedwczesnym rozwojem zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych, a także zawału. Są to jedne z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności wśród osób zmagających się z cukrzycą.

Udar mózgu u cukrzyka

Tuż obok chorób serca, do najcięższych powikłań cukrzycy zalicza się także udar mózgu. Nadmierny poziom glukozy we krwi działa destrukcyjnie na wszystkie naczynia krwionośne w organizmie, zwłaszcza na mózg. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą są do  6 razy bardziej narażeni na udar mózgu, szczególnie, gdy towarzyszą im także inne problemy zdrowotne. Niestety w wielu przypadkach prowadzi on do trwałego kalectwa lub przedwczesnej śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here