Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele produktów znajduje się w kategorii higieny jamy ustnej. Pasta i szczoteczka to zaledwie czubek góry lodowej, ponieważ drogerie, apteki, a nawet sklepy ze sprzętem elektronicznym oferują całe regały akcesoriów przeznaczonych do mycia zębów i nie tylko. Sprawdź nasz przegląd i dowiedz się, czego brakuje w twojej łazience!
Mycie i wybielanie zębów
Każdy od dawna czyści zęby w domowym zaciszu, ale równie popularne stało się samodzielne wybielanie. Na rynku znajdziesz niezliczoną ilość akcesoriów, dzięki którym zachowasz zdrowie zębów oraz ich atrakcyjny wygląd na długie lata.
Należy zacząć od tego, że sam proces mycia rozwija się zgodnie z najnowszymi technologiami. Manualne szczoteczki to przeżytek, ponieważ aktualnie bez problemu dostaniesz nie tylko elektryczną wersję przyrządu, ale nawet soniczną! Najdroższe szczoteczki nie tylko usuwają brud. Posiadają one funkcję połączenia się ze smartfonem oraz szereg opcji ułatwiających dbanie o należytą higienę.
Ponadto działają w sposób, który do niedawna nie był dostępny nawet w gabinecie stomatologicznym – wytwarzają światło ultrafioletowe oraz jony ujemne, aby maksymalnie zniszczyć bakterie chorobotwórcze.
Jeżeli interesuje cię uzyskanie nieskazitelnej bieli swojego uśmiechu, ucieszy cię fakt, że w każdej drogerii dostaniesz pastę z węglem aktywnym. Węgiel wykazuje działanie wybielające. Ale to nie wszystko! Aby uzyskać lepszy efekt, możesz dokupić nawet nici dentystyczne, które pokryte są powłoką z węglem.
Apteki sprzedają tabletki służące do wybarwiania płytki nazębnej. Wystarczy rozgryźć smakową pigułkę i rozprowadzić jej zawartość językiem po powierzchni zębów, aby po kilku sekundach płytka bakteryjna stała się czerwona. Problem z głowy – już wiesz, gdzie dokładnie szczotkować.
fot.: Pixabay.com
Akcesoria do mycia i wybielania zębów:
- szczoteczki,
- pasty,
- węgiel aktywny,
- tabletki wybarwiające płytkę nazębną.
Czyszczenie przestrzeni między zębami
Nie lubisz męczyć się codziennie z nicią dentystyczną? Może nie umiesz prawidłowo jej używać i doprowadzasz do bolesnych podrażnień oraz krwawień? Bez obaw, istnieje szereg alternatyw i spokojnie możesz się pozbyć przestarzałej nitki.
Furorę robią irygatory, czyli urządzenia elektroniczne usuwające płytkę nazębną oraz resztki jedzenia z zębów i przestrzeni między nimi. Oczywiście istnieje wiele modeli, różniących się od siebie ceną, dostępnymi funkcjami oraz czasem działania.
Irygator używa strumienia wody, który wypuszczany jest pod dużym ciśnieniem i dzięki temu dokładnie odrywa brud. Korpus przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak końcówki to wyprofilowane, cienko zakończone rurki, przez które wydobywa się ciecz.
Dla osób, które wolą manualne rozwiązania, apteki i drogerie oferują wykałaczki z nitkami. Są to jednorazowe plastikowe patyczki, na których zaczepiony jest mocno naprężony kawałek nici dentystycznej. Zaletą wykałaczek jest to, że nie musisz wykonywać akrobacji, aby dostać się we wszystkie zakamarki. Po prostu trzymasz za odpowiednią część i wygodnie manewrujesz.
Ostatnią alternatywą dla tradycyjnej metody są małe szczoteczki przypominające kształtem te do czyszczenia kominów. Na cienkim druciku umieszczone jest miękkie włosie. Wystarczy włożyć drucik między zęby i delikatnie przesuwać w przód i w tył.
Gadżety do higieny przestrzeni między zębami:
- nić dentystyczna,
- irygator,
- wykałaczki dentystyczne,
- szczoteczki między zębowe.
Akcesoria do języka i policzków
Jama ustna to również język, podniebienie i wewnętrzna część policzków. Tam także zbierają się bakterie, dlatego producenci nie zapomnieli o tych powierzchniach. Okazuje się, że płukanie płynami to za mało.
fot.: Pixabay.com
Na uwagę zasługują specjalne szczoteczki i przyrządy do czyszczenia języka. Niektóre szczoteczki do zębów mają z tyłu główki gumową nakładkę służącą do mycia tego mięśnia, jednak w aptekach znajdziesz skrobaczki, dzięki którym dokładnie pozbędziesz się brudu i bakterii.
W przypadku podniebienia i policzków najlepiej sprawdzają się pofałdowane gumowe powierzchnie zbierające osadzony tam nalot. Należy okrężnymi ruchami masować wnętrze jamy ustnej, a następnie wypłukać ją płynem. I gotowe!