Cechy charakterystyczne roboczej odzieży przeciwdeszczowej

0
391

W odróżnieniu od casualowych, sportowych lub trekkingowych kurtek, które mają chronić przed deszczem, robocza odzież przeciwdeszczowa w całości produkowana jest z tworzyw sztucznych charakteryzujących się pełną nieprzemakalnością. Najczęściej jest to PVC, poliuretan, polietylen lub inny materiał syntetyczny, który nie wchłania wody, tym samym chroniąc użytkownika przed deszczem i obecną w środowisku wilgocią. Takie materiały są tanie i trwałe, w pełni wodoszczelne i łatwe do utrzymania w czystości.

Ochrona przed zamoczeniem

Podstawową funkcją realizowaną przez roboczą odzież przeciwdeszczową nie jest ochrona zdrowia, na przykład zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi, a ochrona ubrań przed zamoczeniem. Kurtki, płaszcze i popularne peleryny przeciwdeszczowe muszą być zatem w pełni wodoszczelne, nieprzemakalne. Ubrana w nie osoba może pracować na świeżym powietrzu bez obaw o przemoczenie nawet wówczas, gdy opady deszczu są niezwykle intensywne. Profesjonalna odzież przeciwdeszczowa robocza zwykle wyposażona jest w specjalne nakładki materiału, które osłaniają zamki błyskawiczne, ściągane mankiety i kaptury, dzięki którym przed deszczem chroniona jest nie tylko odzież, ale i głowa.

Ochrona przed zabrudzeniami

Dodatkową funkcją przeciwdeszczowej odzieży roboczej jest ochrona prywatnej lub roboczej odzieży wierzchniej przed ryzykiem zabrudzenia. Praca w terenie, przy opadach deszczu to zawsze większe ryzyko zachlapania błotem. Wyprodukowane z nienasiąkliwych materiałów kurtki, peleryny i spodnie są niepodatne na tego typu zabrudzenia. Drobne zanieczyszczenia mechaniczne osadzają się na ich powierzchni i nie wnikają w strukturę materiału, dzięki czemu później łatwo się ich pozbyć. Zabłocona odzież przeciwdeszczowa robocza nie wymaga prania w pralce. Wystarczy wilgotna ściereczka lub zimny prysznic. W związku z tym, że taka odzież powstaje z materiałów, które nie wchłaniają wilgoci, nie trzeba się również martwić o jej suszenie. Woda spływa po powierzchni tego typu ubrań i taką odzież wystarczy strzepnąć, by pozbyć się wilgoci.

Dodatkową właściwością niektórych rodzajów roboczych ubrań przeciwdeszczowych są zainstalowane na ich powierzchni drobne elementy odblaskowe. To ważne w przypadku osób pracujących w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, na przykład na placach budowy i przy drogach. Dzięki elementom odblaskowym takie osoby są lepiej widoczne, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa. Co ważne, odblaski działają przy każdej pogodzie, również w deszczu i po zapadnięciu zmroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here