To pytanie nurtuje wielu właścicieli czworonogów. Nic dziwnego, ponieważ można spotkać się z różnymi opiniami na ten temat. Zebraliśmy informacje od zaufanych weterynarzy i przedstawiamy je tobie. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko co wybrać, ale również jak dopasować akcesorium do swojego psa. Przejdźmy zatem do meritum i odpowiedzmy na pytanie: szelki czy obroża?

Wybrać szelki czy obrożę?

Właściciele są podzieleni. Jedni uważają, że tylko szelki wchodzą w grę, inni zaś uważają, że obroża to jedyny słuszny wybór. Prawda, jak zwykle, jest pośrodku. Każdy gadżet ma inne przeznaczenie i tu jest sedno całej sprawy. Weterynarze, behawioryści oraz treserzy tłumaczą, że są to akcesoria dla psa, które nie powinny być porównywane, tylko używane w odpowiednich okolicznościach.

Specjaliści są zgodni co do tego, że zarówno szelki, jak i obroża mają plusy i minusy. Nieprawidłowo dopasowane jedne i drugie mogą sprawiać psu dyskomfort, a nawet ból. Okazuje się, że znaczenie mają anatomia i wielkość psa. Na drugim miejscu jest charakter pupila oraz to, w jakim stopniu słucha się opiekuna.

Bez względu na to, w który gadżet zainwestujesz, musisz patrzeć na jego jakość oraz materiał, z którego został wykonany. Podobnie jak w przypadku kagańca, najważniejszy jest komfort psa, a za ten odpowiada konstrukcja szelek lub obroży.


fot.: Pexels.com

Dla kogo obroża?

Z pozoru może się wydawać, że obroża jest nieodpowiednia, ponieważ zaciska się na szyi i może uszkodzić tchawicę lub odcinek szyjny kręgosłupa. Rzeczywiście, źle dobrana tak robi, jednak bez obaw. Pies nie jest taki delikatny, a kark i szyja nie są z papieru. Gruba skóra i mocne mięśnie skutecznie chronią narządy przed uszkodzeniem.

Obroża daje właścicielowi lepszą kontrolę nad głową pupila i jest polecana głównie do tresury. Sprawdza się zatem w przypadku szczeniąt i agresywnych ras, które wymagają większej uwagi podczas spacerów. Im silniejszy i większy pies, tym lepiej inwestować w obrożę, ponieważ pupil będzie bardziej posłuszny.

Odpowiednia obroża powinna być skórzana i dosyć szeroka – szerokość równa się dwa kręgi psa. Zbyt wąski model będzie się wżynał w szyję, natomiast za duży sprawi, że zwierzak nie będzie miał swobody ruchu.

Największy problem sprawia zapięcie obroży. Większość osób robi to za luźno, w obawie przed dyskomfortem pupila. Nie ma jednak powodu do obaw – jeżeli po zapięciu gadżetu możesz włożyć jeden palec pod obrożę, wszystko jest na swoim miejscu.

Wielu opiekunów ma tendencję do zakładania obroży za wysoko. Jeżeli pies charczy podczas ciągnięcia, oznacza to, że obroża naciska na krtań. Aby tego uniknąć, zapnij uprząż niżej. Wtedy nie usłyszysz żadnych dźwięków, co będzie znaczyło, że dobrze założyłeś obrożę.

Obroża sprawdza się:

  • podczas tresury,
  • na krótkich spacerach,
  • dla dużych, silnych i agresywnych ras.

fot.: Pexels.com

Dla kogo szelki?

Ten rodzaj psiej odzieży stał się niesamowicie popularny, ponieważ powstała teoria, jakoby szelki były lepsze dla kręgosłupa. I tak i nie – wiele modeli odciąża kręgi, jednak przyczynia się do powstawania nieprawidłowości w stawach łokciowych.

Pierwotnie szelki powstały dla psów zaprzęgowych, aby mogły one swobodnie biec, ciągnąc sanie. I do tej pory szelki przeznaczone są do psich aktywności, czyli zabawy i długich wycieczek pieszych. Nie nadają się jednak do tresowania, ponieważ pupil naturalnie w nich ciągnie właściciela i na nic zdadzą się komendy.

Wiele dostępnych modeli szelek jest zapinanych od góry, czyli na plecach psa. Te właśnie nie są polecane przez specjalistów z racji tego, że powodują problemy ze zdrowiem. Znacznie lepiej sprawdzają się szelki, które zapina się od spodu, na przedpiersiu. Takie modele mają paski zaprojektowane w taki sposób, aby faktycznie odciążać kręgosłup oraz stawy w przypadku pociągnięcia za smycz.

Szelki powinny być materiałowe i dosyć elastyczne, jednak nadal stabilne i lekkie. Doskonale sprawdzają się w przypadku ras z krótkimi szyjami, dla których obroża może być nieodpowiednia.

Jeśli chodzi o rozmiar, to podobnie jak w przypadku obroży, po zapięciu powinieneś być w stanie włożyć pod nie jeden palec. Za luźne szelki będą się wżynały podczas ciągnięcia za smycz.

Szelki sprawdzają się:

  • podczas aktywności fizycznej,
  • dla ras o krótkiej szyi,
  • na długich spacerach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here