Zanim przygarniesz nowego domownika, dobrze będzie, jeśli się odpowiednio do tego przygotujesz. Niezależnie od tego, czy w domu pojawi się szczenię, czy dorosły pies, warto skompletować swego rodzaju wyprawkę. Zapewni to komfort pupilowi i tobie, ponieważ nic cię nie zaskoczy i unikniesz ewentualnych szkód wyrządzonych przez psa.

Wyprawka? Jak dla dziecka?

I tak i nie. Przede wszystkim dla dziecka trzeba kupić o wiele więcej niezbędnych przedmiotów. Z drugiej strony, jeśli zamierzasz przygarnąć szczeniaka, niektóre akcesoria okażą się całkiem podobne do tych „ludzkich”. Niemniej jednak każdy pies to istota, która czuje i ma swoje potrzeby, dlatego potrzebna jest wyprawka.

Elementy psiego wyposażenia możemy podzielić na pielęgnacyjne, do zabawy oraz żywieniowe. Mamy zatem trzy kategorie, w których mieszczą się podstawowe akcesoria – to dosyć dużo. Budżet, jaki powinieneś przygotować, jest zależny od wielu czynników, jednak najmniejszy koszt wyprawki waha się w okolicach 150 – 250 zł.

Akcesoria możesz skompletować w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Niektóre kwestie, tj. np. karmę powinieneś skonsultować z weterynarzem albo hodowcą, od którego kupujesz psa. Może się okazać, że zwierzę nie toleruje jakiegoś składnika lub wymaga specjalistycznego jedzenia ze względu na ewentualne choroby.

Pamiętaj, że na początku wydasz dosyć dużą sumę pieniędzy, jednak większość akcesoriów zostanie z wami na długo. Na bieżąco należy dokupować karmę oraz opłacać wizyty u weterynarza. Tak naprawdę kolejny duży wydatek związany z psem będzie w przypadku poważnej choroby, czyli wtedy, kiedy będziesz zmuszony opłacić lekarza, usługi diagnostyczne oraz lekarstwa.


fot.: Pexels.com

Akcesoria do pielęgnacji

Dbanie o psa i jego podstawowe potrzeby nazywamy pielęgnacją. W tej kategorii mieszczą się wszystkie akcesoria związane z dbaniem o sierść oraz wypróżnianie, czyli spacery. Jeżeli do twojego domu trafi dorosły pies, to te akcesoria wystarczą nawet na kilka lat.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku szczeniąt. Te szybko rosną, dlatego cała wyprawka będzie do wymiany za kilka miesięcy. Czego zatem potrzebują młode psy? Przede wszystkim zaopatrz się w specjalne maty, na które pupil będzie się załatwiał. Szczeniaki są jeszcze za małe na spacery, najpierw uczy się je korzystania z wyznaczonych miejsc. Zadbaj o to, aby nie był to dywan.

Tak naprawdę poza matami, reszta akcesoriów jest taka sama zarówno dla dorosłych, jak i młodych psów. Na spacery potrzebne będą smycz, kaganiec oraz szelki lub obroża. Dodatkowo warto kupić woreczki na psie odchody, aby sprzątać po swoim pupilu.

W sprawach psiej czystości potrzebować będziesz szczotki i grzebienia, aby regularnie czesać sierść i zapobiegać nadmiernemu linieniu. Do mycia psa przyda się specjalny szampon. Dodatkowym kosmetykiem jest wazelina lub krem ochronny do łap – przydaje się zimą.

Akcesoria pielęgnacyjne:

 • maty do załatwiania potrzeb,
 • smycz, kaganiec i szelki lub obroża,
 • szczotka i grzebień,
 • szampon do sierści,
 • krem ochronny na łapy.

Akcesoria związane z żywieniem

Podstawowa kwestia, czyli jedzenie. Psy nie jedzą z talerzy, dlatego musisz zaopatrzyć się w miski – jedną na pokarm i jedną na wodę. Sama karma też jest niezbędnym akcesorium. Przydatne są ciastka dla psów lub inne przekąski, które będą pełnić rolę nagrody podczas tresury.

Dobrze jest mieć w zanadrzu specjalne smakołyki, które dbają o psie zęby. Niestety dosyć popularną i uciążliwą dolegliwością u czworonogów jest kamień na zębach, który później ciężko usunąć. Lepiej temu po prostu zapobiegać.

Oprócz suchej karmy weterynarz może zalecić także tzw. mokrą karmę, która najczęściej dostępna jest w wygodnych puszkach.

Akcesoria żywieniowe:

 • karma sucha i mokra,
 • miski na jedzenie i wodę,
 • smakołyki „nagrody”,
 • przekąski do dbania o zęby.

fot.: Pexels.com
Akcesoria do relaksu i zabawy

Jak każdy, psy także lubią się bawić i potrzebują czasem zaznać relaksu. Przede wszystkim zainwestuj w odpowiednie legowisko. Pupil powinien mieć swoje miejsce do spania i odpoczywania, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Pies na pewno będzie wdzięczny, jeśli dostanie swój własny koc.

Sprawa zabawek wcale nie jest taka oczywista. Powinieneś zafundować psu piłkę, którą będziesz mu rzucał, sznur do przeciągania oraz gryzak. Czworonogi w ten sposób nie tylko się świetnie bawią, ale również dbają o zdrowie.

Akcesoria do zabawy:

 • legowisko,
 • koc,
 • zabawka do rzucania,
 • sznur do przeciągania,
 • zabawka do gryzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here