Czy wiesz, że psy powinno wyprowadzać się na smyczy i w kagańcu? O ile smycz ma każdy właściciel, to z kagańcem sprawa wygląda bardzo różnie… Nawet jeżeli twój pies jest z pozoru łagodny, tak naprawdę nigdy nie możesz mieć pewności, jak zareaguje w przypadkowej sytuacji, np. kiedy się przestraszy. Dowiedz się, w jaki sposób wybrać odpowiedni kaganiec na każdą okazję!

Po co zakładać psu kaganiec?

Być może ten element psiego wyposażenia wydaje ci się kompletnie zbędny, szczególnie jeśli prowadzisz pupila na smyczy. Masz już przecież smycz i obrożę, po co kolejny gadżet? Są jednak sytuacje, w których kaganiec jest naprawdę potrzebny ze względów bezpieczeństwa zarówno człowieka, jak i psa.

Jedną z takich okazji jest wizyta u weterynarza. Zwierzaki raczej nie przepadają za tego typu atrakcjami i stają się nerwowe lub przestraszone. Trudno przewidzieć, jak pies w takim stanie zareaguje na różne zabiegi, np. przycinanie pazurów lub podawanie zastrzyku. Podobnie sprawa wygląda u psiego fryzjera.

To są właśnie sytuacje, w których pies powinien mieć kaganiec, ale nie byle jaki. Nie może to być typowy, ciężki i metalowy model, ponieważ zwierzę może uderzyć nim lekarza lub fryzjera i zrobić mu krzywdę. Na takie wyjścia polecane są materiałowe kagańce, które mocno trzymają szczęki.

Nawet zwykły spacer to wielka niewiadoma. Wyobraź sobie, że twój pies zauważy bawiące się dziecko, które używa wyjątkowo irytującej zabawki wydającej dźwięki nie do zniesienia. Może się zdarzyć, że nawet łagodne zwierzę straci kontrolę i zareaguje agresywnie!

Skoro jesteśmy już przy psich instynktach, to musisz wiedzieć, że znaczna większość czworonogów automatycznie zjada napotkaną przekąskę. Niestety wiąże się to z poważnym niebezpieczeństwem. Może zjeść na dworze coś nieodpowiedniego, czym się zatruje lub zniszczy jelita! Dzięki odpowiedniemu kagańcowi sytuacja na pewno się nie wydarzy.


fot.: Pexels.com

Rodzaje kagańców

Zanim zdecydujesz się na zakup kagańca, powinieneś poznać kilka praktycznych faktów na ich temat. Nie każdy model sprawdzi się w każdej sytuacji. Istnieją różne typy dostosowane do różnych potrzeb. Tworzy się je w taki sposób, aby pies czuł możliwie największy komfort, jednak źle dobrany kaganiec sprawi, że pupil będzie się męczył.

Przede wszystkim należy poznać przeznaczenie każdego modelu. W sklepach dostępne są kagańce metalowe, skórzane, z siateczki oraz materiałowe. Naturalnie różnią się rozmiarem, ponieważ każda rasa cechuje się nieco inną budową pyska, jednak nie jest to jedyne kryterium, według którego powinno wybierać się kaganiec.

Odpowiedni kaganiec zakrywa pysk, nie uciska oczu ani szyi i nie przylega do nosa. Pies musi mieć miejsce na delikatne rozwarcie szczęk i oblizanie nosa oraz na swobodne oddychanie. Pamiętaj, że pupil podczas zabawy powinien dyszeć, aby zachować odpowiednią temperaturę ciała, dlatego kaganiec nie może mu tego uniemożliwiać.

Jedyną sytuacją, w której kaganiec może, a wręcz powinien mocno zaciskać pysk, jest wizyta u weterynarza. Ten model można zakładać zwierzakowi na kilka minut, nie więcej. Jego zadaniem jest sprawienie, że pupil nie będzie miał możliwości ugryzienia osoby, która wykonuje zabieg.

Podczas podróżowania komunikacją miejską, np. pociągiem lub autobusem, pies koniecznie musi mieć założony kaganiec. W środkach transportu bywa gorąco i emocjonująco dla zwierzaka, dlatego musi mieć on możliwość swobodnego oddychania.

Rodzaje kagańców:

  • metalowe,
  • plastikowe,
  • skórzane,
  • materiałowe,
  • z siateczki.

fot.: Pexels.com

Jak dobrać odpowiedni kaganiec?

Czas na podsumowanie powyższych informacji i praktyczne ich zastosowanie.

Dobry kaganiec:

  • ma odpowiedni rozmiar,
  • jest dobrany do konkretnej potrzeby,
  • nie uciska oczu ani szyi psa,
  • umożliwia swobodne oddychanie.

Na spacerach dobrze sprawdzają się siateczki, ponieważ są lekkie, pozwalają psu na wąchanie oraz oblizywanie nosa i chronią pupila przed jedzeniem przypadkowych znalezisk.

Podczas wizyt u specjalistów najlepszym wyborem są materiałowe zaciski, które uniemożliwiają ugryzienie weterynarza lub fryzjera.

Do transportu miejskiego wybieraj kagańce, które pozwalają na swobodne oddychanie, czyli takie z komfortowym koszykiem, tj. plastikowe lub skórzane.

Warto wspomnieć o specjalistycznych kagańcach fizjologicznych, które są zaprojektowane zgodnie z psią anatomią i zapewniają najwyższy komfort noszenia. Niestety, nie powstrzymają psa przed zjadaniem niepożądanych „przysmaków” na dworze.

Pamiętaj: dobry kaganiec jest jak dobre legowisko – komfortowe i wygodne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here