Pierwsza Komunia Święta to ceremonia, do której przygotowania trwają wiele miesięcy. Tradycja zobowiązuje z okazji rozpoczęcia nowego etapu duchowego dzieci dostają prezenty. Przyjęło się, że im droższy podarek, tym lepiej jednak to wcale nie jest prawdziwe stwierdzenie. Ośmiolatki wciąż lubią zabawki i nie znają cen poszczególnych przedmiotów, dlatego dla nich liczy się efekt, nie zaś wielkość lub koszt. Sprawdź nasze pomysły na prezenty komunijne, które nie zrujnują twojego portfela!

Porady dla rodziców

Jako rodzic na pewno chcesz wręczyć dziecku coś wyjątkowego, o czym będzie pamiętało na zawsze, a na samo wspomnienie się uśmiechnie. Bardzo często rodzice decydują się na zakup roweru, jednak jest to duży wydatek i wcale nie tak łatwo wybrać sportowy gadżet bez zainteresowanego. O ile ulubiony kolor dziecka i wzrost znasz, nie przymierzysz się do roweru za niego – nie ocenisz siodełka itp.

Kupowanie bardzo drogich rzeczy kosztujących po kilka tysięcy złotych jest sprawą dyskusyjną. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, nie ma problemu. Zastanów się jednak w przypadku, kiedy musisz zaciągnąć kredyt. Dziecko wyrasta z pewnych pasji, a drogie akcesoria łatwo zniszczyć.

Niezależnie od budżetu, jaki możesz i chcesz przeznaczyć na komunijny prezent, wybór jest ogromny. Przede wszystkim musisz się zastanowić, co dokładnie zamierzasz kupić. Coś, co pozostanie z dzieckiem na długie lata i posłuży również w życiu dorosłym, zabawkę, gadżet edukacyjny, czy może coś związanego z pasją pociechy.


fot.: Pexels.com

Porady w pigułce:

 • nie zaciągaj kredytu,
 • zainwestuj w oryginalny i sentymentalny prezent,
 • kup coś, co wesprze pasję dziecka,
 • dokładnie przeanalizuj potrzeby pociechy.

Porady dla dalszej rodziny

Po pierwsze: zawsze konsultuj kwestię prezentu z rodzicami obdarowywanego. Możliwe, że nie życzą sobie, aby ich pociecha dostała np. tablet lub drogi telefon, nie wspominając o zwierzaku. Nie będzie nic niestosownego w pytaniu o koszt – możesz zapytać jaki maksymalny budżet powinieneś przeznaczyć na niespodziankę.

Koniecznie dowiedz się, jakie są zainteresowania dziecka albo o czym marzy. Może pasjonuje się oglądaniem gwiazd i przyda mu się dobra lornetka? Albo uprawia sport i chciałoby dostać nowe buty lub strój. Mali fani rysowania ucieszą się z wysokiej jakości kredek albo rysownika.

Czasem rodzice chcą zafundować maluchowi wycieczkę i proszą resztę rodziny o dołożenie się do prezentu oraz pomoc w organizacji. W takim wypadku wystarczy, że wręczysz dziecku zdobną kartkę i słodycze. Nie inwestuj wtedy w zakup czegoś poważniejszego, ponieważ będzie to nie fair w stosunku do reszty gości.

Porady w pigułce:

 • skonsultuj prezent z rodzicami dziecka,
 • nie kupuj bardzo drogiego i wyszukanego prezentu,
 • poznaj zainteresowania obdarowywanego.

Prezenty sentymentalne

Istnieje grupa prezentów, które niekoniecznie posłużą do zabawy, za to pozostaną z dzieckiem na długie lata. Zaliczamy do niej akcesoria, gadżety, założenie funduszu, wycieczkę lub wakacje. Idealnie sprawdzi się elegancki i klasyczny, ponadczasowy zegarek albo naszyjnik. Młody człowiek nie będzie używał takiego prezentu codziennie, lecz z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej będzie go cenił.

Wszelkie podróże oraz wyjazdy to bardzo dobry pomysł, szczególnie jeśli dziecko marzy o tym, aby wybrać się w konkretne miejsce, np. do Disneylandu albo chce zwyczajnie polecieć gdzieś samolotem. Komunia to dobra okazja na sprawienie takiej niespodzianki.

Nie zapominaj, że to Święto związane z wiarą i Kościołem. Możesz zainwestować w zdobny różaniec lub Pismo Święte w pięknej oprawie. Być może dziecko dostało na chrzciny medalik i teraz nadszedł doskonały czas, aby mu go wręczyć.


fot.: Pexels.com

Pomysły na prezent sentymentalny:

 • zegarek,
 • biżuteria,
 • Pismo Święte lub różaniec,
 • wakacje albo wycieczka.
Prezenty praktyczne

Zabawki, akcesoria sportowe, urządzenia elektroniczne – czyli grupa najczęściej wybieranych prezentów Komunijnych. Pamiętaj jednak, aby nie było to coś banalnego. Kupno kolejki z torami jest kuszące, ale zastanów się, czy to pozostanie na długo w pamięci oraz w życiu dziecka.

Lepiej sprawdzi się ciekawa książka, np. ilustrowana encyklopedia. Teoretycznie tego typu publikacje odchodzą do lamusa ze względu na powszechność internetu, jednak interesujące ilustracje i zdjęcia mogą wciągnąć dziecko na długie godziny, a nawet zapoczątkować piękną pasję.

Z pewnością pociecha ucieszy się, kiedy rozpakuje coś, o czym marzyło od dłuższego czasu. Sztaluga, zestaw lub gra do nauki programowania albo luneta. Warto wspierać dziecięce zainteresowania nie tylko dlatego, że pasja jest ważna, ale również z tego powodu, że bezcenne wspomnienia pozostaną na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here