Idzie wiosna, dzień się wydłuża, przez okno wpada coraz więcej słońca. Aż chce się żyć! Rozglądasz się jednak po mieszkaniu i nagle wszystkiego ci się odechciewa. W słońcu niestety lepiej widać kurz i cały brud, jaki zebrał się przez zimę w mieszkaniu. Bez obaw, podpowiadamy, jak się z nimi uporać!

Warto zrobić generalne porządki raz do roku. Wiosna jest doskonałą okazją do tego, ponieważ masz dużo energii i optymizmu. Tak jak przyroda, tak i ty budzisz się z powrotem do życia po ciemnej, długiej i mroźnej zimie. Sprzątanie wcale nie musi być udręką! Z naszym poradnikiem ogarniesz wszystko raz-dwa!

Tekstylia

Zacznij od schowania zimowych ubrań. Nie będą ci teraz potrzebne, a tylko zagracają przedpokój. Po ich wyniesieniu zrobi się więcej miejsca i odetchniesz z ulgą. Do przechowywania odzieży bardzo dobrze nadają się worki próżniowe. Dzięki nim nie zajmujesz przestrzeni!

Zdejmij poszewki z pościeli i wystaw ją na balkon. Niech się przewietrzy i zażyje słońca, które wypali roztocza. Nie zapomnij o porządkach pod łóżkiem – nawet nie masz pojęcia, ile tam jest kurzu, który oczywiście wdychasz w nocy. Fuj!

Zasłony i firanki oddaj do pralni. W domu bardzo trudno uprać tak duże tekstylia, co dopiero wysuszyć. Dywany również zawieź do profesjonalistów. Pamiętaj, że w dywanach zbiera się naprawdę mnóstwo brudu, nawet jeśli regularnie je odkurzasz. Raz na jakiś czas powinny zostać poddane praniu.

Ozdobne poduchy też możesz zanieść do pralni, chyba że są niewielkich rozmiarów, wtedy możesz spróbować wyczyścić je w domowych warunkach. Koce bez problemu wypierzesz we własnej pralce. Koniecznie zainwestuj w płyn do prania o wiosennym zapachu!


fot.: Pexels.com

Kuchnia

Kuchnia to miejsce, które można sprzątać bez końca. Z pozoru może być czysto, przecież wytarłeś blaty i zmyłeś naczynia. Zajrzyj jednak do szafek i przyjrzyj się ich drzwiczkom. W trakcie gotowania para wodna oraz tłuszcz osadzają się na ich powierzchni, tworząc nieestetyczny nalot.

W szufladach też zbiera się kurz. Czasem nawet okruszki z jedzenia jakimś magicznym sposobem do nich wpadają, dlatego złap za odkurzacz i wykurz intruzów. Nie zapomnij o zdezynfekowaniu szuflady.

Czas zabrać się za lodówkę. Chyba nikt nie lubi tego typu porządków, ale niestety trzeba. To w niej trzymasz swoje jedzenie, dlatego zadbaj o to, żeby było bezpieczne. Rozmroź zamrażarkę i także ją odśwież. Wyjmij wszystkie półki i dokładnie wymyj je w zlewie albo w wannie.

Balkon

Balkon to twój mały ogródek, koniecznie o niego zadbaj! Zimą zebrało się na nim mnóstwo pyłu, piachu, pozostawione rośliny zwiędły i obumarły, a sam balkon stał się schowkiem i przypomina graciarnię. Należy zatem rozpocząć generalne porządki.

Koniecznie odkurz podłogę i dokładnie ją umyj. To samo tyczy się balustrady. Poukładaj wszystkie rzeczy, niepotrzebne wynieś do śmietnika. Umyj balkonowe meble – większość z nich jest odporna na wodę, dlatego możesz to zrobić, stawiając je w wannie i myjąc gąbką lub ścierką nasączoną wodą z płynem.

Wyczyść także doniczki. Wyrzuć starą ziemię i zwiędnięte rośliny, następnie umyj dokładnie donice. Możesz wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić już nową ziemię oraz niezbędne akcesoria, czyli odżywki, nawozy itp. W kwietniu kup wiosenne kwiaty i napawaj się ich widokiem.

Prace ciężkie

Zbierz się w sobie i przejdź do zadań trudnych. Wymagają one czasu, cierpliwości i siły, dlatego weź kilka głębokich wdechów i do roboty! Zaopatrz się koniecznie w lateksowe rękawice, masę ręcznika papierowego oraz odpowiednie preparaty.

Okna umyj w ładną pogodę, czyli słoneczną, bezwietrzną i w miarę ciepłą. Przy niskiej temperaturze skostnieją ci dłonie i popęka skóra, dodatkowo nabawisz się zapalenia zatok. Podczas deszczu nie ma co brać się za takie porządki, to chyba jasne.


fot.: Pexels.com

Kabina prysznicowa i ściana, na którą codziennie lejesz wodę, mają zapewne kamień. Mając specyfik do odkamieniania, spryskaj najpierw problematyczną powierzchnię i odczekaj kilka – kilkanaście minut. Staraj się nie wdychać oparów, ponieważ są bardzo drażniące. Następnie umyj całość tak jak zwykle.

Ostatni szlif

Na koniec wytrzyj kurz z mebli, odkurz podłogi, rozłóż czyste dywany i powieś zasłony. To jest dobry moment na umycie podłóg w całym mieszkaniu. Czujesz tę świeżość? Nie zapomnij założyć eleganckich poszewek na pościel.

Teraz jesteś gotowy na wiosnę. Zrób sobie kawę i rozsiądź się wygodnie na balkonie z ulubioną książką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here