Jeśli chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka i zadbać o prawidłowe działanie jego układu nerwowego, powinieneś zapewnić mu zabawki sensoryczne. Niestety są one dosyć drogie, dlatego skompletowanie całego zestawu wiąże się z dużym wydatkiem. Nic straconego, bo mamy pomysły na to, jak samemu zrobić takie akcesoria!

Integracja sensoryczna to najprościej mówiąc sposób, w jaki mózg przetwarza informacje zebrane za pomocą zmysłów. Rozwój neuronauki pozwolił na diagnozowanie zaburzeń w tym obszarze i okazuje się, że sporo osób ma z tym problem. Stymulowanie rozwoju od wczesnych lat życia może odpowiednio ukształtować ośrodkowy układ nerwowy.

DIY, czyli skrót od angielskich słów Do It Yourself, oznacza „zrób to sam”. Poniższe propozycje możesz zrobić w domu z ogólnodostępnych, tanich materiałów. Nawet jeśli masz przysłowiowe dwie lewe ręce, na pewno poradzisz sobie z wykonaniem prostych zabawek sensorycznych.

Wzrok

Patyczki lub szpatułki laryngologiczne możesz kupić w aptece. Opakowanie zawiera 100 sztuk i kosztuje około 5 zł. Nie jest to duży wydatek, a możesz z nich zrobić prawdziwe cuda, które zajmą twoje dziecko na długo i jeszcze wspomogą rozwój!

Puzzle – weź klej do papieru i kartkę, po czym delikatnie przyklej na nią kilka patyczków, jeden przy drugim. Użyj mało kleju, ponieważ później będziesz odczepiał szpatułki. Namaluj na nich prosty obrazek. Samochodzik, kota, traktor, samolot – cokolwiek lubi twoja pociecha. Kiedy farba wyschnie, odczep patyczki i gotowe! Dziecko układając taki obrazek, ćwiczy wzrok oraz motorykę małą.

Butelki sensoryczne – na pewno zdarza ci się pić jakiś sok lub wodę z plastikowej butelki. Nie wyrzucaj jej! Kup sypki brokat, kolorowe pluszowe kuleczki, małe gwiazdki i inne zdobienia dostępne w sklepie papierniczym. Nalej wody do butelek i wsyp ozdoby. Mocno zakręć – możesz nawet przykleić nakrętkę. Gotowe!


fot.: Pexels.com

Dotyk

Patyczki – zostajemy w temacie szpatułek, ponieważ to z nich stworzysz kolejną zabawkę sensoryczną. Kup kilka ściereczek o różnych fakturach. Wytnij z nich paski i przyklej do patyczków. To wszystko – dziecko dotykając różnych faktur, przyzwyczaja się do nich i trenuje integrację sensoryczną.

Łapki – obecnie cierpimy na niedobór gumowych rękawiczek, jeśli jednak jakieś dorwiesz, to weź ryż, makaron, ścinki materiału, guziki, koraliki, gąbkę i co tylko przyjdzie ci do głowy. Wypełnij tymi materiałami rękawice i mocno zawiąż.

Kostki – sklepy papiernicze oferują drewniane kostki. Kup ich kilka i oklej różnymi fakturami. Możesz przyczepić nie tylko tekstylia, ale również guziki, koraliki lub brokat. Nie zostawiaj dziecka samego z tą zabawką, ponieważ może odczepić małe elementy i je połknąć!

Słuch

Grzechotki – ta zabawka jest bardzo podobna do butelek sensorycznych. Zamiast wody, wsyp do jednej butelki makaron, do drugiej groch, kolejną wypełnij guzikami itp. Takie grzechotki wydają różne dźwięki. Możesz poprosić malucha, aby zamknął oczy i zagrzechotać. Zadaniem dziecka jest wskazanie, której butelki użyłeś.

Woreczki – uszyj małe woreczki i wsyp do nich różne grzechoczące materiały. Ta zabawka sensoryczna działa jednocześnie na słuch oraz dotyk.

Bębenek – kup ciastka w blaszanym, okrągłym pudełku. Zjedz zawartość, a z pudełka zrób zabawkę dla dziecka. Rozetnij balonik i naciągnij w taki sposób, aby zakrył wnętrze puszki. Zabezpiecz utworzoną membranę mocną taśmą klejącą. Możesz wykorzystać również opakowania po kawie lub inne blaszane pojemniki.

Użyj wyobraźni

Jak widzisz, zabawką sensoryczną może być niemal wszystko. Wystarczy wsypać kaszę do miski i ukryć na dnie małą zabawkę. Zadaniem dziecka jest znalezienie i wyjęcie przedmiotu. Chodzenie po różnych fakturach, oglądanie kręcącego się wiatraczka i pękających baniek mydlanych – to wszystko wpływa pozytywnie na rozwój zmysłów.


fot.: Pexels.com

Powyższe propozycje to zalążek tego, co można znaleźć w internecie. Kreatywni rodzice dzielą się na forach swoimi pomysłami. Warto je sprawdzić, ponieważ są to proste do zrobienia zabawki, które dzieci naprawdę uwielbiają.

Być może sam zaczniesz projektować takie zabawki. To praktyczne i odprężające zajęcie, w które możesz zaangażować swojego malucha!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here