Jakie rodzaje złączek stosowane są w instalacjach pneumatycznych?

0
216

Do łączenia elastycznych przewodów transportujących sprężone powietrze z urządzeniami wykonawczymi i sterującymi wykorzystuje się różnorodne złączki pneumatyczne wtykowe. To specjalny rodzaj armatury pneumatycznej znajdującej wiele zastosowań w różnych branżach, przede wszystkim w przemyśle, przy budowie instalacji sprężonego powietrza. Złączki pozwalają stworzyć szczelne połączenie pomiędzy przewodem transportującym sprężone powietrze i urządzeniem pneumatycznym.

Złączki z gwintem i gniazdem wtykowym

Jednym z podstawowych rodzajów złączek pneumatycznych wtykowych używanych do podłączenia przewodów ze sprężonym powietrzem do siłowników lub innych urządzeń pneumatycznych są złączki jednostronnie gwintowane. Spotykanymi wersjami tego typu armatury są złączki z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym. Najpopularniejsze złączki pneumatyczne wtykowe z jednym wejściem gwintowanym to modele proste i kątowe oraz odpowiedniki tego typu złączek sprzedawane w wersji grodziowej, zwykle wykorzystywane do łączenia rur lub przewodów o różnych średnicach. W sprzedaży dostępne są również gwintowane rozgałęźniki wtykowe, które pozwalają doprowadzić do siłownika lub innego urządzenia pneumatycznego sprężone powietrze z kilku różnych źródeł. Tego typu elementy również wyposażone są w gniazda wtykowe. Proste i kątowe złączki wtykowe można łączyć z przewodami elastycznymi wykonanymi z różnorodnych materiałów syntetycznych, na przykład z poliuretanu i poliamidu.

Łączniki, redukcje, trójniki i inne rodzaje złączek

Obok gwintowanych, prostych i kątowych złączek wtykowych pneumatycznych w sprzedaży dostępne są również ich wersje przystosowane do łączenia ze sobą przewodów używanych do transportowania sprężonego powietrza. Takie złączki pozbawione są metalowych elementów gwintowanych, ponieważ nie używa się ich do łączenia przewodów z urządzeniami pneumatycznymi. Doskonałym przykładem tego typu armatury pneumatycznej są łączniki proste służące do łączenia dwóch przewodów o identycznej średnicy, redukcje, których używa się do łączenia przewodów o różnych średnicach oraz trójniki, które pozwalają połączyć ze sobą trzy przewody. W sprzedaży dostępne są również takie złączki pneumatyczne wtykowe jak kolanka, czwórniki i rozdzielacze. Przydatnym osprzętem mogą okazać się także zaślepki do złączek i przewodów na sprężone powietrze.

W zależności od potrzeb w budowie instalacji pneumatycznych wykorzystuje się dwa podstawowe typy pneumatycznych złączek wtykowych. Są to złączki łączące przewody z urządzeniami pneumatycznymi i złączki do łączenia ze sobą przewodów elastycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here