Broń czarnoprochowa

Wielu pasjonatów historii, jednocześnie jest silnie zainteresowanych występującą w konkretnych okresach bronią. Szczególnie ciekawe są historyczne strzelby, karabiny oraz pistolety i rewolwery, a mówiąc bardziej ogólnie broń czarnoprochowa. To szeroka kategoria, która obejmuje w sobie zróżnicowaną broń z okresu do końca XIX wieku. Warto tutaj nadmienić, że repliki modeli, które produkowane były przed 1885 roku można w Polsce posiadać bez specjalnego zezwolenia. Można je bez problemu nabyć w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak na przykład Saguaro-Arms.

Odrobina historii

Chociaż czarny proch wynaleziono już w IX wieku w Chinach, w okresie przypadającym na rządy dynastii Tangów, to jego powszechne zastosowanie w użyciu militarnym w Europie datuje się na drugą połowę piętnastego stulecia. Początkowo używano go przede wszystkim w bombach zapalających miotanych przez katapulty, następnie w lancach ognistych i armatach, a z czasem znalazł zastosowanie w nowoczesnych jak na tamte czasy zamkach skałkowych, którymi charakteryzowała się ówczesna czarnoprochowa broń.

Historia militariów jest nierozerwalnie związana z czarnym prochem, który został zastąpiony prochami bezdymnymi dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze egzemplarze, które reprezentowała broń czarnoprochowa, powstały jeszcze na początku ubiegłego tysiąclecia w Azji, żeby stopniowo przywędrować do Europy, gdzie debiutowała w kilkaset lat później. Została wyparta dopiero niewiele ponad sto lat temu, kiedy do szerokiego użytku weszły bezpieczniejsze prochy bezdymne.

Czarnoprochowce dzisiaj

Chociaż czarnoprochowa broń nie jest już dzisiaj używana w celach ściśle militarnych, to jednak cieszy się ogromną estymą pośród zapaleńców, którzy żywo interesują się czasami historycznymi. Bywa często wykorzystywana we wszelkiego rodzaju restauracjach historycznych i podczas pokazów, a jej odmienność od współczesnej broni pozwala na prawdziwe poczucie ducha dawnych czasów. Ogromne znaczenie ma także fakt, że nie wymaga ona zdobywania żadnych szczególnych uprawnień.

Broń czarnoprochowa w postaci w pełni funkcjonalnych replik, to propozycja dla osób, które cenią sobie realizm. W sklepach zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem dostępne są modele produkowane do 1885 roku, ponieważ w innej sytuacji wymagane byłoby do niej pozwolenie. Szerokie spektrum broni z różnych okresów pozwala na dobranie dokładnie tego, czego klient potrzebuje i co jest mu potrzebne w historycznych pokazach. Pozwala to na oddanie maksymalnego realizmu przedstawianych scen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here