Ból, skurcze i opuchnięcia to typowe objawy chorych lub obciążonych kończyn dolnych. Przyczyną tych dolegliwości mogą być żylaki, ale nie tylko. Leczenie bólu w nogach warto rozpocząć od domowych sposobów, a jeśli nie pomogą, wtedy udać się po poradę do lekarza.
Ból nóg – co go powoduje?
Nogi bolą, ponieważ przez dłuższy czas znajdujesz się w pozycji stojącej lub siedzącej. Na skutek tego dochodzi do przeciążeń kończyn dolnych. Ponieważ są one najniżej położoną częścią ciała, krążąca w nich krew, żeby powrócić do serca, musi pokonać siłę ciążenia. Mechanizm ten działa prawidłowo, gdy nogi są zdrowe. W przypadku długiego stania w miejscu lub siedzenia zwiększa się ciśnienie w naczyniach, aż w końcu woda zawarta w osoczu krwi przenika do okolicznych tkanek, powodując obrzęki, ból łydek i stóp. Dochodzić też może do uszkodzenia zastawek żylnych czy tworzenia się zakrzepów w naczyniach, co uniemożliwia sprawny przepływ krwi. W przypadku pojawienia się silnych bólów można pomóc sobie, stosując Diohespan, który niweluje uczucie ciężkości nóg i bolesne skurcze.
Jak leczyć przewlekłe bóle nóg?
Oprócz Diohespanu na doraźny ból kończyn dolnych warto stosować preparaty, które zawierają następujące składniki:
- heparynę – hamuje krzepnięcie krwi i zapobiega rozwojowi zastojów w naczyniach; ma działanie przeciwzapalne, łagodzi ból nóg i umożliwia szybsze wchłanianie się obrzęków;
- rutynę, czyli witaminę C odpowiadają za prawidłową przepuszczalność naczyń krwionośnych, zapobiegają również rozwojowi obrzęków;
- escynę – wyciąg z kasztanowca uszczelniający naczynia krwionośne i niwelujący uczucie ciężkich nóg;
- wyciągi roślinne – mentol, kamfora, aloes i lawenda działają łagodząco, chłodząco oraz kojąco na bolące nogi.
Większość preparatów dostępna jest bez recepty. Warto wypróbować kilka z nich, gdyż często redukują nieprzyjemne objawy.
Domowe sposoby na bóle w nogach
Problemy z nogami są zazwyczaj spowodowane brakiem ruchu. Odpoczynek po 12-godzinnym staniu w pracy przynosi ulgę, gdy uniesiesz nogi do góry. Odpowiednia ilość ruchu zapewnia sprawność układu krążenia – umiarkowany wysiłek fizyczny jest zdecydowanie wskazany, również w przypadku uczucia ciężkości nóg. Warto więc regularnie spacerować, jeździć na rowerze i pływać.
Dieta ma kluczowe znaczenie. Uważaj na sól, która sprzyja nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie oraz nadciśnieniu tętniczemu. Umiarkowana ilość pożywienia, najlepiej w postaci regularnych, kilku posiłków dziennie i bogata w błonnik umożliwi zrzucenie zbędnych kilogramów, które nasilają ból nóg.
Warto unikać długotrwałego unieruchomienia, np. podczas pracy siedzącej pracy czy stojącej. Wstań co godzinę od biurka i zrób parę kroków, przysiadów i podskoków co wspomoże przepływ krwi, a tym samym przyspieszy ustępowanie obrzęków i uczucia ciężkich nóg. Przy nadmiernie obciążonych nogach można spać, podkładając pod nogi poduszkę lub zwinięty w rulon koc. Należy unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ to utrudnia prawidłowy przepływ krwi w naczyniach.
Przy fizycznej pracy, zwróć uwagę na obuwie. Powinno mieć odpowiedni rozmiar oraz płaską podeszwę i być odpowiednio wyprofilowane. Należy wziąć pod uwagę, że w ciągu dnia narastający obrzęk powiększa rozmiar stóp. Ulgę przynosi też chłodny prysznic i moczenie nóg w zimnej wodzie.