Czy wiesz, że wełna z alpaki zwana jest inaczej wełną bogów? Każdy, kto choć raz miał okazję nosić lub dotykać odzieży z alpaki, wie, że określenie to wcale nie jest przesadzone. Wełna pochodząca od tych sympatycznych zwierząt posiada wiele cech, które czynią ją unikalną i luksusową. Przedstawiamy proces jej pozyskiwania, wyjątkowe właściwości i podpowiadamy, gdzie zakupić odzież z alpaki, która będzie nie tylko praktyczna, ale także kobieca i stylowa.
Czym jest wełna alpaki?
Wełna alpaki to naturalny materiał włókienniczy pochodzący z sierści alpaki — zwierzęcia hodowanego głównie w Ameryce Południowej, szczególnie w Peru, Boliwii, Chile i Ekwadorze. Co ciekawe, stosowanie jej jako surowca, z którego wykonywana jest odzież, rozpoczęli Inkowie ponad 4500 lat temu. Obecnie zwierzęta te nie żyją dziko na wolności, a ich hodowla jest niezwykle popularna, głównie ze względu na wartościową wełnę, ale także do ochrony stada owiec czy alpakoterapii.
Jak pozyskuje się wełnę z alpaki?
Ważne jest, aby podkreślić, że proces pozyskiwania wełny z alpaki jest etycznym działaniem, a dobrze przeprowadzone strzyżenie nie szkodzi zwierzętom, wręcz poprawiając ich samopoczucie dzięki zrzuceniu dodatkowego ciężaru. Pozyskiwanie wełny odbywa się zazwyczaj na wiosnę, raz w roku, a z jednej alpaki hodowcy są w stanie uzyskać od 3 do 7 kilogramów wełny. Unikalność tego rodzaju wełny, a także etyczny sposób jej pozyskiwania wpływa na cenę tego cennego surowca, czyniąc go nawet o ponad 100% droższym niż wełna owcza.
Dlaczego wełna z alpaki jest tak wyjątkowa?
Wełna z alpaki ma wiele korzystnych właściwości, które sprawiają, że wiele osób chce mieć w swojej szafie ubrania i dodatki wykonane właśnie z tego rodzaju surowca.
Oto niektóre z głównych cech wełny alpakowej:
-
Miękkość
Wełna pozyskana z alpak jest znana ze swojej wyjątkowej miękkości. Jest bardziej delikatna niż wełna owcza, co czyni ją bardzo przyjemną w dotyku.
-
Lekkość
Pomimo że jest bardzo ciepła, wełna z alpak jest lekka, co sprawia, że ubrania z tego materiału są komfortowe do noszenia i często stosowane w branży outdoorowej.
-
Doskonała izolacja termiczna
Wełna z alpaki posiada doskonałe właściwości izolacyjne, utrzymując ciepło w zimie i zapewniając chłód i komfort termiczny latem.
-
Higroskopijność
Wełna alpakowa jest higroskopijna, co oznacza, że może absorbować wilgoć z otoczenia, co pomaga w utrzymaniu suchości ciała, ograniczając potliwość i przyczyniając się do komfortu termicznego.
-
Hipoalergiczność
Wełna pozyskiwana od alpak polecana jest dla osób, które zmagają się z alergiami czy astmą. W porównaniu do wełny owczej nie posiada ona lanoliny, która bywa przyczyną uczuleń.
-
Trwałość
Odzież z alpaki może służyć Ci przez wiele lat, nawet jeśli będzie często użytkowana. Ważne jednak, aby przestrzegać zasad pielęgnacji tego rodzaju wełny.
Jak dbać o odzież z alpaki?
Wełna z alpaki na długo zachowa swoje wyjątkowe właściwości, jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Po pierwsze, zachęcamy stosować się do wymagań producenta i nie eksperymentować z tak wyjątkowym surowcem, jakim jest wełna pozyskiwana od alpak. Warto unikać zbyt ciepłej wody, nie stosować środków chemicznych i wybielających, a także, jeśli to możliwe, prać swetry z alpaki ręcznie. Samo suszenie również ma znaczenie. Należy unikać wykręcania odzieży z alpaki, a także pozycji wertykalnej przy suszeniu oraz przechowywaniu. Suszenie na płasko, z dala od kaloryfera, silnego słońca to sposób na zachowanie elastyczności włókien w odzieży i w dodatkach wykonanych z wełny alpaki.
Twoja szafa a produkty wykonane z wełny alpaki. Swetry z alpaki i ciepłe dodatki na jesień i zimę
Swetry z wełny alpaki od Aleksandry Suskiej – polskiej projektantki odzieży klasy premium – to absolutny must have, jeśli marzysz, aby w Twojej szafie znalazły się produkty wykonane z najwyższej jakości wełny pozyskiwanej z alpak. Choć ta część garderoby kojarzy nam się z jesienią i zimą, surowiec, jakim jest wełna z alpak, doskonale sprawdzi się również latem. Kardigan zarzucony na letnią sukienkę czy oversizowy sweter nada Twojej stylizacji kobiecości, a dodatkowo zapewni cudowne uczucie miękkości i otulenia skóry. W kolekcji marki AS Aleksandry Suskiej z wełny alpaki wykonywane są również dodatki, bez których trudno wyobrazić sobie mroźną zimę czy kapryśną jesień – czapki, szale czy stylowe kominy – ciepłe i przyjemne dla skóry akcesoria dostępne są w różnej kolorystyce, gdyż ten rodzaj wełny można dowolnie farbować.
Nie sposób opisać, jak wyjątkowym surowcem jest wełna pozyskiwana z alpak i jak urocze to zwierzęta. Dlatego zachęcamy, aby na własnej skórze się o tym przekonać, wyposażając swoją szafę w odzież z alpaki lub rezerwując spacer z alpakami w lokalnej agroturystyce.