Czy wiesz, co tak właściwie odpowiada za konkretną atmosferę? Sam z pewnością dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że w niektórych miejscach czujesz romantyczny nastrój, w innych zaś gotowość do działania. Dziś zajmiemy się tym, co wpływa na odbieranie przez nas pomieszczeń w taki, a nie inny sposób. Doradzimy, jak uzyskać podobny efekt we własnym mieszkaniu!

Głównie kolory mają znaczenie dla naszej psychiki, nie bez powodu powstał cały dział w psychologii na ten temat. Jednak wcale nie są one jedynym czynnikiem, który dominuje całą atmosferę. Można w sprytny sposób zagrać dodatkami i akcesoriami, aby sprawić, że zwykły, nudny pokój zamienił się w pomieszczenie z zupełnie innej bajki.

I… Światło!

Za to, jak widzimy otoczenie, odpowiada światło. Dzięki niemu w ogóle możemy odróżniać kolory. W domu lub w ogrodzie możesz ustawić oświetlenie tak, aby uzyskać przytulną, romantyczną atmosferę i wcale nie potrzebujesz do tego generalnego remontu lub ogromnych pieniędzy.

Diabeł tkwi w szczegółach, jak mówią. Jest w tym sporo racji, ponieważ wystarczy zawiesić lampki choinkowe na ścianie i zgasić górną lampę, aby zauważyć diametralną zmianę. Nie poczytasz książki w ten sposób, ale film już możesz obejrzeć.

Popularne są tzw. cotton balle, czyli małe światełka na kablu opakowane w półprzezroczyste kule. Dają przyjemne, delikatne oświetlenie i są używane jako ozdoba. Bardzo ładnie wyglądają rozłożone na półkach.

Jeśli zależy ci na intymnym charakterze w pomieszczeniu, pozapalaj punktowe lampy. Dzięki nim pokój wyda się cieplejszy i bardziej tajemniczy. Podobnie działają światła ogrodowe wbite w ziemię. Słaba poświata daje dużo większe uczucie odprężenia niż mocne oświetlenie padające z góry.

Odprężające oświetlenie:

 • lampki choinkowe,
 • cotton balle,
 • lampy punktowe,
 • lampy ogrodowe.

fot.: Pexels.com

Ogień rozpali do czerwoności

Mając w domu kominek, masz naprawdę ogromny luksus. Sama poświata wydobywająca się z ognia i przyjemny trzask drewna tworzą niesamowicie odprężającą i romantyczną atmosferę. Do tego cicho włączona jazzowa muzyka i randka gotowa.

Nie od dziś wiadomo, że świece działają na zmysły. Jeśli chcesz się porządnie zrelaksować, zapal świeczki i wejdź do wanny z gorącą wodą. Nie zapalaj żadnych lamp! Blask ognia sprawi, że poczujesz ciepło i odpłyniesz do krainy marzeń oraz przemyśleń.

Świeczki sprawdzą się także w pokoju, pod warunkiem, że ustawisz je w bezpiecznym miejscu. Możesz kupić zamykane, przeszklone świeczniki, które dodatkowo będą rzucały ciekawe światło. Dla lepszego efektu kup opcję zapachową i ciesz się aromaterapią we własnym domu.

Miękko jak na chmurze

Tekstylia wypełniają pomieszczenie, nadając mu niepowtarzalnego, przyjemnego wydźwięku. Puchaty dywanik, ciepły koc i moc poduszek sprawią, że będziesz chciał się zanurzyć w odpoczynku.

Warto zainwestować w dobrej jakości pościel i poszewki, aby wieczorne czytanie książki w łóżku maksymalnie wpłynęło na sen. Dzięki temu zawsze będziesz wyspany i pełen energii po przebudzeniu.

Latem ułóż wielkie poduchy i przyjemne pledy na ogrodowych meblach. Nocne rozmowy pod gwiazdami zyskają niepowtarzalny urok i przy okazji nie zmarzniesz. Do tego dobre, czerwone wino, deska serów z najwyższej półki i już nie potrzebujesz żadnego SPA do tego, aby poczuć się zrelaksowanym.

Odprężające tekstylia:

 • koce,
 • poduszki,
 • miękka pościel,
 • puchaty dywan.
Co ci w duszy gra?

Nastrój to nie tylko to, co widzimy. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa muzyka. Na pewno na siłowni słuchasz skocznych rytmów, jednak wieczorem wybierasz spokojne, leniwe nuty i cichy wokal. Taka decyzja nie jest przypadkowa, po prostu instynktownie szukasz wyciszenia przed snem.

Rano również możesz zastosować tę metodę. Zamiast mocnej kawy, włącz szybki kawałek, który bardzo lubisz. Od razu się rozbudzisz i dodatkowo pozytywnie nastawisz na cały dzień! Spróbuj włączyć cicho muzykę podczas pracy. Być może okaże się, że czas szybciej zleci, a ty zrobisz więcej niż zwykle.


fot.: Pexels.com

Muzyka, która relaksuje:

 • jazz,
 • wolne utwory,
 • cichy wokal,
 • muzyka klasyczna.

Połączenie odpowiedniego oświetlenia, muzyki, świec i ciepłego koca to najlepszy sposób na stworzenie atmosfery odpowiedniej na randkę lub do głębokiej, szczerej rozmowy. Czas wtedy płynie wolniej, a ty czujesz się bezpiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here