Posiadanie własnego ogródka to marzenie większości społeczeństwa. Każdy marzy o romantycznych wieczorach przy dobrym winie i pod gwiazdami. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który ma kawałek ziemi na własność, to masz niesamowitą możliwość stworzenia miejsca idealnego do relaksu!

Nawet jeśli masz naprawdę mały ogródek, jesteś w stanie urządzić go w dowolny sposób. No może nie uda ci się wykopać basenu, ale z pewnością możesz pokombinować z meblami i oświetleniem w taki sposób, aby móc się odprężać po pracy i spędzać leniwe weekendy z rodziną na świeżym powietrzu.

Porządek to podstawa

Na samym początku musisz mieć gdzie urządzać, czyli trzeba posprzątać. Pozbądź się martwych roślin i chwastów, skoś trawnik i usuń pajęczyny z tarasu. Dopiero wtedy, kiedy pozbędziesz się tych przeszkód, zobaczysz, ile masz przestrzeni.

Zastanów się, jak chcesz rozplanować swój ogród. Pomyśl, czy będziesz sadzić kwiaty albo warzywa. Pamiętaj, że jeśli masz zwierzęta lub w okolicy grasują koty, będziesz musiał się bardzo starać, aby utrzymać swoje plony w nienagannym stanie.

Jeżeli masz dzieci, wydziel dla nich trochę miejsca. Kup piaskownicę lub mały kosz do gry w koszykówkę. Latem możesz rozstawić dmuchany basen, w którym maluchy będą spędzały upalne dni, a ty wyciągniesz się na leżaku z książką albo gazetą.

Zanim zaczniesz:

 • pozbądź się chwastów,
 • skoś trawnik,
 • zaplanuj przestrzeń,
 • wydziel miejsce dla dzieci oraz ewentualnych kwiatów.

fot.: Pexels.com

Stwórz bezpieczne otoczenie

Na pewno nie chcesz, aby ciekawscy sąsiedzi lub przechodnie zaglądali do twojego ogrodu. Możesz posadzić krzaki przy ogrodzeniu albo kupić specjalne drewniane osłony. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej i odetniesz się od ulicy lub sąsiednich domów.

Zainstaluj alarm, np. na tarasie. Niestety przez ogrodzenie łatwo dostać się na posesję, co wykorzystują złodzieje. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz na zewnątrz nic wartego uwagi, to wiedz, że rabusie potrafią ograbić człowieka nawet ze szpadla. Niby nic, ale chyba nie uśmiecha ci się nadprogramowe wydawanie pieniędzy.

W przypadku posiadania zwierząt upewnij się, że ogrodzenie dobrze przylega do podłoża. Oczywiście kot i tak będzie w stanie je przeskoczyć, jednak psy nie są aż tak zwinne. Raz, że pupil nie ucieknie, dwa – nie rzuci się na żadnego przypadkowego przechodnia.

Urządzając ogród:

 • odgrodź się od sąsiadów,
 • zadbaj o bezpieczeństwo zwierząt i dzieci,
 • zainstaluj alarm

Czas na urządzanie!

Wszystko masz już zaplanowane i przemyślane, dlatego czas na kupno odpowiednich mebli. W sklepach ogrodniczych znajdziesz naprawdę wiele różnych propozycji. Zadbaj o to, aby twoje podwórko było w miarę spójne. Nie szalej z kolorami i stylami, bo zrobi się chaos.

Ceny mebli mogą cię zaskoczyć, ale weź pod uwagę to, że są one zwykle stworzone w taki sposób, aby były odporne na wilgoć i zmiany temperatur. Koniecznie inwestuj w najlepszą jakość, w przeciwnym razie będziesz musiał wymieniać wyposażenie co sezon.

Przy wyborze kieruj się także tym, czy meble będą pod dachem, czy pod gołym niebem. W drugim przypadku nie kupuj zbyt ciężkich akcesoriów, ponieważ przenoszenie ich do domu stanie się niemałą udręką.

Wybierając meble do ogrodu:

 • inwestuj w dobrą jakość,
 • nie kupuj zbyt ciężkich mebli,
 • zdecyduj się na jeden styl.
Stwórz odpowiednią atmosferę

Meble poustawiane i ogród zaczyna wyglądać cudownie. Czas na ostatni szlif, czyli dodatki. Zadbaj o przyjemne oświetlenie. Bardzo dobrze sprawdzają się lampki solarne wbite w ziemię. Są tanie i robią piorunujące wrażenie, dając delikatne światło.

Ustaw na tarasie drewniane donice z ulubionymi kwiatami. Na poręczy możesz zaczepić nieduże lampki lub poustawiać świeczniki. Meble przeznaczone do siedzenia ozdób poduchami i kocami, aby stworzyć przytulną atmosferę.


fot.: Pexels.com

Nie zapomnij o czymś, co skutecznie zniechęci owady. Komary są w stanie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór, dlatego rozejrzyj się za dobrym odstraszaczem, najlepiej elektrycznym. Stare metody angażujące spalającą się spiralę generują mnóstwo dymu i nie zawsze działają.

Stwórz piękny taras:

 • poustawiaj lampki solarne,
 • przygotuj świeczki,
 • połóż koce na meblach do siedzenia,
 • ustaw rośliny.
Odpręż się!

Tak urządzony ogród sprawi, że będziesz chciał pić codziennie poranną kawę na trawie. Warto zadbać o podwórko zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nie wychodzisz z domu tak często, jak zwykle. Działka stanowi dobre miejsce do zapraszania znajomych i spędzania czasu z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here