Rolki transportowe – poznaj ich zastosowanie oraz właściwości

0
858

Rolki transportowe znajdują zastosowanie głównie na liniach produkcyjnych i często także na halach magazynowych. Idealnie sprawdzają się one bowiem przy przemieszczaniu ciężkich ładunków oraz maszyn. Rolki te są wstanie zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa całego procesu transportowego. Co ciekawe, są one w przemyśle wykorzystywane na niezwykle szeroką skalę. Branże górnicze, przemysłowe i przetwórcze nie wyobrażają sobie bez nich pracy. Wobec tego jakie jest zastosowanie tego typu rolek i czym cechują się najlepsze z nich?

Rolki transportowe oraz ich zastosowanie

Wspomniane już zostało, że rolki transportowe najchętniej wykorzystywane są w branży przemysłowej. Jednak ze względu na swoje właściwości, które umożliwiają szybkie i sprawne przemieszczanie ciężki maszyn i innych ładunków, korzystają z nich również obiekty magazynowe, rozdzielnie pocztowe, a także i terminale przeładunkowe. Rolki transportowe są bowiem gwarancją sprawnego i płynnego przepływu towarów. W odniesieniu do produkcji znajdują one zastosowanie np. podczas transportu towarów, które do danego procesu produkcyjnego są niezbędne. W magazynach służą głównie do przemieszczania zakupionych towarów. Najchętniej jednak wykorzystuje się rolki transportowe w transporcie maszyn i ładunków, które mają pokaźne gabaryty.

Czym cechują się najlepsze rolki transportowe?

Gwarancją skutecznego działania rolek transportowych jest oczywiście wybór możliwie najlepszych z nich. Warto jednak wiedzieć, że rolki powinny być perfekcyjnie dopasowane i przystosowane do łożysk, a także do parametrów ładunków, które mają być z ich pomocą transportowane. Najlepsze rolki transportowe mają również łożyska, które zabezpieczone są przy pomocy pierścieni segera. Co więcej charakteryzuje je także względnie niski opór toczenia i ponadprzeciętna wytrzymałość. Dzięki temu rolki transportowe mogą służyć przez długi czas i zapewniać bezawaryjną pracę. Dla całej linii produkcyjnej nadrzędnym celem powinno być wybranie tych rolek transportowych, które wykonane zostały z materiałów dopasowanych do warunków fizycznych, a także i chemicznych jakie panują w zakładzie.

Zanim jednak przedsiębiorstwo zdecyduje się na zakup rolek transportowych, musi ono uwzględnić parametry, których potrzebuje. Ważna będzie przede wszystkim nośność rolek transportowych. To właśnie ona określa maksymalną masę ładunków, które będzie można za ich pomocą przetransportować. Analogicznie im cięższy ładunek, tym większa nośność będzie potrzebna. Z drugiej strony nie można przy wyborze pominąć również wysokości załadowczej rolek transportowych. Ten parametr, musi być idealnie dopasowany do potrzeba danego zakładu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here