Niby rzecz oczywista, ale wchodzisz do sklepu i szczęka ci opada. Ściana ze smyczami jest ogromna, a te nie różnią się wcale tylko kolorami. Materiał, splot, długość itp. Okazuje się, że dosłownie każda smycz to inna bajka, a ty nie wiesz, po co tak naprawdę przyszedłeś i albo uciekasz, albo bierzesz pierwszy lepszy model i płacisz za coś, co kompletnie się nie sprawdzi. Aby tego uniknąć, dowiedz się, jakie są rodzaje smyczy dla psa.

Smycze spacerowe

Do podstawowych akcesoriów, oprócz kagańca i obroży, należy smycz przeznaczona do codziennych spacerów. Powinna być przede wszystkim trwała i mocna. Pies może ciągnąć, a ty musisz szybko i skutecznie zareagować. Szczególnie mieszkańcy miasta wiedzą, że z pozoru zwyczajny spacer, może zamienić się w szereg niebezpiecznych sytuacji.

Najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym wyborem jest tzw. smycz spacerowa, czyli krótki pasek lub lina z jednym karabińczykiem oraz pętlą na końcu. Taki model został stworzony z myślą o psach, które chodzą przy nodze – nie sprawdzi się w przypadku pupili, które ciągną jak szalone. Ten rodzaj smyczy, przeznaczony jest na krótkie wyjścia.

Nieco bardziej zaawansowana propozycja, czyli smycz przepinana, także sprawdzi się podczas spacerów. Jej główną zaletą jest możliwość szybkiej i łatwej regulacji długości. Idąc do miejsca docelowego, np. do parku możesz zapiąć smycz w taki sposób, aby pies szedł przy twojej nodze, natomiast na trawie, gdzie nie ma tylu przechodniów, wystarczy przepiąć karabińczyk i pupil zyska więcej swobody.

Ostatni rodzaj spacerówek to tzw. smycz flexi. Jest to plastikowy pojemnik z rączką, z którego rozwija się cienka smycz. Flexi z pewnością nie sprawdzi się w przypadku dużych i silnych ras. Takie rozwijane smycze bywają bardzo długie, co utrudnia przyciągnięcie psa do siebie. Ich plusem jest regulacja. Zwierzę odchodzi na pewną odległość, a właściciel klika odpowiedni przycisk i pupil nie da rady pójść dalej (pod warunkiem, że jest mały i niezbyt silny).


fot.: Pexels.com

Smycze sportowe

Rodzaj gadżetu przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, do sytuacji, w których pies podejmuje aktywność fizyczną. Nie każdego pupila można spuścić ze smyczy, ponieważ jest to niebezpieczne, jednak wszystkie psy powinny mieć możliwość wybiegania się. Do tego właśnie stworzono smycze sportowe.

Prosty i stosunkowo tani model, czyli po prostu długa lina z karabińczykiem i pętlą. Jest to znacznie dłuższa wersja podstawowej spacerówki i cechuje się długością kilku metrów, co daje psu dużą swobodę i pozwala na rzucanie piłki.

Kolejny typ, mniej popularny, to smycz z amortyzatorem. Wybierany głównie przez biegaczy i rowerzystów, którzy zabierają w podróże swoje psy. Jest to zwykła smycz, lina lub sznurek, różniąca się jednym fragmentem. Najczęściej przy karabińczyku wszyta jest guma pozwalająca na dodatkowe rozciągnięcie smyczy o kilkadziesiąt centymetrów. Amortyzuje nagłe zrywy i zapobiega niebezpiecznemu pociągnięciu roweru lub właściciela.

Smycz przepinana, wspomniana w kategorii spacerowej, również może być stosowana jako smycz sportowa.


fot.: Pexels.com

Smycze do zadań specjalnych

Istnieją smycze przeznaczone do konkretnych funkcji. Te nie nadają się do codziennego użytku. Mowa np. o smyczach behawioralnych. Jest to cienka lina z dwóch stron ograniczona pętlą. Jedną zakłada się psu na szyję, drugą trzyma w ręku. Część przeznaczona dla pupila ma pewne zadanie – zaciska się automatycznie, gdy zwierzak za mocno ciągnie. Smycz służy głównie do tresury, jednak bywa stosowana także w przypadku psów, które bardzo ciągną na zwykłym spacerze.

Niewielu właścicieli słyszało o ringówkach. To także są cienkie liny, jednak mają trochę inną budowę. Są krótsze i wykonane z dbałością o każdy szczegół. Służą do prowadzenia psów podczas pokazów i zawodów. Skonstruowane w taki sposób, aby właściciel miał jak największą kontrolę nad pupilem i żeby lina podkreślała walory psa – jest to bardzo istotna kwestia podczas oceny wyglądu. Niewielu producentów zajmuje się tego typu smyczami i najłatwiej zdobyć je przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here