jak wyregulować drzwi zewnętrzne

Podejrzewasz, że Twoje drzwi wejściowe nie spełniają odpowiednio swoich funkcji? Dostrzegasz, że nie przylegają do ościeżnicy, pojawiają się nieszczelności, do wewnątrz dociera nawiew zimnego powietrza? Czas na regulację drzwi zewnętrznych! Czy wiesz, że nie musisz koniecznie korzystać z usług fachowców? Regulację zawiasów do drzwi można wykonać samodzielnie. Chcesz wiedzieć, jak wyregulować drzwi bezawaryjnie? Sprawdź!

Dlaczego warto przeprowadzać systematyczną regulację drzwi wejściowych?

Właściwa regulacja zawiasów drzwi wejściowych zapewnia:

  • większy komfort użytkowania drzwi;
  • prawidłową przenikalność cieplną.

Po dłuższym czasie użytkowania drzwi skrzydło może opadać lub nieprawidłowo przylegać do ościeżnicy, co wymaga regulacji zawiasów. Co więcej, systematyczne regulowanie drzwi wejściowych jest istotne, ponieważ właściwy docisk skrzydeł do ościeżnicy zapewnia większe bezpieczeństwo domowników.

Rodzaje zawiasów do drzwi wejściowych

Istnieje wiele rodzajów zawiasów do drzwi wejściowych, w tym:

  • Nawierzchniowe — zaliczane do najprostszej regulacji drzwi zewnętrznych. Stosuje się je w drzwiach przylgowych. Rodzaj ten jest widoczny między futryną a skrzydłem, ponieważ ich część (czopy) montuje się na opasce.
  • Ukryte — zaliczane do nowoczesnych rozwiązań, a ich prawidłowe wyregulowanie jest trudniejsze. Można porównać stopień skomplikowania działań do montażu drzwi aluminiowych.
  • Antywłamaniowe — ze względu na specyficzną konstrukcję i funkcje ochronne, zawiasy są mocno osadzone. Zastosowano tutaj dodatkowe gniazdo trzpienia, dzięki czemu z jednej strony nastawienie zawiasów jest bardziej precyzyjne, ale jednocześnie duże znaczenie mają umiejętności montera (dobrym rozwiązaniem w przypadku ich regulacji jest pomoc specjalistów).
  • Samozamykające — sposób ich regulacji jest odmienny od standardowych drzwi. Wyróżniają się możliwością ustawienia prędkości i siły zamykania skrzydła drzwiowego.

Zawiasy drzwi zewnętrznych najczęściej mają trzy człony o dużej średnicy. Dzięki temu są one solidne i wytrzymują ciężar masywnych drzwi aluminiowych i drewnianych.

Warto wiedzieć, że zawias do drzwi aluminiowych musi być dostosowany do ich ciężaru, dzięki czemu można uniknąć ich częstej wymiany.

Regulacja drzwi wejściowych

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-wejsciowe-aluminiowe/

Regulacja drzwi aluminiowych, stalowych i drewnianych w zależności od rodzajów zawiasów.

Niezbędnymi narzędziami do regulacji zawiasów są klucze imbusowe, poziomica i miarka. Sposób nachodzenia drzwi zależy od zastosowania konkretnego zawiasu.

W przypadku zawiasów przylgowych należy obracać śruby kluczem zgodnie z wymaganym kierunkiem. Śruba na górze pozwala ustawić odpowiednie odchylenie skrzydła pomiędzy pionami ościeżnicy. Środkowym wkrętem można odpowiednio unosić skrzydło nad podłożem. Z kolei dolna śruba ustawia skrzydło do ościeżnicy.

Z kolei w przypadku drzwi wejściowych bezprzylgowych również operuje się w trzech płaszczyznach, aczkolwiek tutaj działania są bardziej skomplikowane. Najpierw należy sprawdzić, czy mechanizm regulacyjny ułożony jest prawidłowo, dokręcając kluczem imbusowym dolną i górną śrubę do ich docisku. Następnie należy poluzować śruby w środkowej części zawiasów, skrzydło ustawić w odpowiedniej pozycji, a później je dokręcić. Ustawienie boczne drzwi względem ościeżnicy otrzymuje się na części skrzydłowej zawiasu, obracając środkowymi śrubami.

Jak wyregulować drzwi aluminiowe?

Zastanawiając się, jak przebiega regulacja drzwi aluminiowych na zawiasach, należy podkreślić pracę na płaszczyźnie poziomej i pionowej.

W przypadku płaszczyzny pionowej należy skoncentrować się na działaniach przy zamkniętych drzwiach. Na początku należy zdjąć zaślepki, skrzydło z zawiasów, później wkręcić dolną tulejkę, a górną wyciąć na zewnątrz, obracając ją i dociskając skrzydło do ramy.

Chcąc wiedzieć, jak wyregulować drzwi aluminiowe w płaszczyźnie poziomej, warto wiedzieć, że należy zdjąć skrzydło i usunąć aluminiową osłonkę. Następnie należy poluzować śruby imbusowe na froncie zawiasu, wyregulować poziom i dokręcić śruby mocujące.

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne: aluminiowe, stalowe, drewniane i inne z pomocą specjalistów?

Mimo iż można spróbować samodzielnie przeprowadzić regulację zawiasów do drzwi aluminiowych lub innych wybranych, to jednak nie czując się na siłach, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów. Dzięki temu zyskuje się gwarancję optymalnego efektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here