Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję zmieniać miejsce zamieszkania, wie że przeprowadzka wiąże się ze stresem oraz istnym chaosem. Pakowanie zajmuje wieki, a rozpakowywanie jest jeszcze gorsze. Przez około miesiąc od wprowadzenia się do nowego mieszkania nadal nie można nic znaleźć i wszędzie stoją kartony albo narzędzia i farby. Dowiedz się, w jaki sposób obniżyć nieprzyjemności związane z przeprowadzką.

Nowy dom jest gotowy, wreszcie można się wprowadzać. Ekscytacja sięga zenitu, nie możesz się doczekać i z radością planujesz ustawienie mebli w każdym pomieszczeniu. Chwila, chwila, najpierw skup się na przeprowadzce. To ważne, aby dobrze się zorganizować, bo proces do łatwych nie należy. Niezależnie od tego, czy wynajmiesz ekipę przewozową, czy będziesz się przenosił z pomocą znajomych i rodziny, musisz zachować zimną krew i maksymalnie skupić się na zadaniu. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci przetrwać przeprowadzkę.

Przygotuj pojemniki

Wszystkie rzeczy do czegoś trzeba spakować. Zorganizuj sobie zatem odpowiednie pojemniki. Najlepiej sprawdzą się tradycyjne kartonowe pudła w różnych rozmiarach. Możesz je kupić albo przejść się do sklepu spożywczego i poprosić o te, które są przeznaczone do wyrzucenia – to bardzo proekologiczne rozwiązanie!

Kolejną przydatną rzeczą jest folia bąbelkowa. Lepiej zorganizować jej za dużo niż za mało. Zdziwisz się, jak wiele rzeczy będziesz musiał nią owinąć. Wszystkie naczynia, ozdoby, ramki ze zdjęciami i inne kruche przedmioty, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas przeprowadzki.

Na ubrania przydadzą się w walizki. Z pewnością masz jedną lub dwie na własność. Kolejne pożycz od rodziny i przyjaciół. Plastikowe pudła również znajdą zastosowanie w trakcie pakowania. Poza tym zorganizuj worki na śmieci, grubą i mocną taśmę klejącą oraz nożyk.


fot.: Pexels.com

Pakuj z głową

Czas na najgorsze, czyli pakowanie. Zacznij od rzeczy, z których nie korzystasz codziennie, czyli np. książki. Kusi cię, żeby włożyć je do kartonowego pudełka? Zapomnij, to ryzykowne. Pudło może zwyczajnie nie wytrzymać. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest ułożenie ich w plastikowym pudełku.

Ubrania schowaj do walizek. Wyjątek stanowi elegancka odzież, taka jak suknie i garnitury. Te zawieś na wieszaku i zapakuj do pokrowca na ubrania. Większe elementy garderoby, czyli kurtki, kombinezony oraz buty spakuj do kartonów.

Naczynia musisz owinąć folią. Każde naczynie oddzielnie, niestety. W przeciwnym razie w nowym mieszkaniu otworzysz pudełko z bezużytecznymi kawałkami porcelany. Plastikowe pudełko wyłóż jakimś miękkim materiałem i dopiero wtedy zacznij układać w nim przygotowane do przeprowadzki naczynia.

Ważne dokumenty miej w oddzielnym pudle. Będziesz miał do nich łatwy dostęp w nowym domu. Podobnie zrób w przypadku akcesoriów takich jak kalendarz, notatniki, teczki i segregatory potrzebne do pracy – musisz mieć je pod ręką.

Zorganizuj ten dzień

Opisz każde pudło. Nie tylko po to, aby wiedzieć, co gdzie się znajduje, ale również ze względów bezpieczeństwa. Osoby, które będą przenosiły twoje mienie w trakcie przeprowadzki, powinny wiedzieć, na co bardziej uważać. Inaczej niesie się ubrania, inaczej naczynia.

Wiele rzeczy dasz radę przewieźć własnym samochodem. Ekipa przeprowadzkowa kosztuje. 50 – 150 zł za godzinę pracy! To naprawdę ogromne pieniądze, dlatego postaraj się korzystać z profesjonalnej pomocy w ostateczności.


fot.: Pexels.com

Poproś znajomych i rodzinę o pomoc. Na pewno się zgodzą, szczególnie jeśli zaprosisz ich później na szaloną parapetówkę. Załatw opiekę dla dzieci i zwierzaków w dniu przeprowadzki i to najlepiej poza całym przedsięwzięciem. Będą się nudziły i przeszkadzały.

A po wszystkim…

Zanim jeszcze zorganizujesz imprezę dla przyjaciół, ogarnij nieco nowe mieszkanie. Zacznij rozpakowywanie od najważniejszych rzeczy, czyli ubrań, dokumentów, pościeli oraz naczyń. Książki, płyty, ozdoby i resztę zostaw sobie na później.

Postaraj się poustawiać kartony w takim miejscu, aby się o nie nie potykać. Codziennie sukcesywnie opróżniaj jedno pudło. A po wszystkim… Mieszkaj dobrze i szczęśliwie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here