Jeśli nie lubicie słynnego deseru panna cotta, to prawdopodobnie dlatego, że nie zdarzyło się wam spróbować panna cotty prawidłowo przygotowanej. Nie ma problemu w przyrządzeniu tego wyśmienitego deseru w warunkach domowych, a dzisiaj opowiemy o wszystkim, co jest do tego potrzebne.
Panna cotta: składniki
Wśród innych deserów, panna cotta wyróżnia się rozkosznym waniliowym smakiem, a także delikatną i miękką teksturą. Pięknych smakowych odcieni nadają jej owoce lub przygotowane z nich sosy. Do idealnie gładkiego, elastycznego ciasta, będziesz potrzebował:
- Dobrej jakości laski wanilii (żadnych esencji, wanilin, czy nawet ekstraktów);
- Tłustej śmietanki (33% lub nawet więcej) – 250 g;
- Cukru, najlepiej trzcinowego – 25 g;
- Tłustego mleka (można zastąpić sokiem lub syropem) – 50 g;
- Żelatyny – 8 g.
Z takich właśnie składników przygotowywana jest oryginalna, włoska panna cotta, w słynnej wrocławskiej Tortowni na Bema. Więcej o składnikach deseru i zasadach jego zamawiania dowiesz się przechodząc na stronę www.tortynabema.pl.
Przygotowanie deseru
Jeśli masz już wszystkie składniki, można przystąpić do przygotowania deseru:
- Namocz żelatynę w wodzie (na 8 gramów żelatyny – 48 ml wody).
- Do garnka z grubym dnem dodaj śmietankę, cukier i mleko oraz nasiona i połówki oczyszczonej laski wanilii. Na średnim ogniu doprowadź całość do wrzenia i w tym momencie zdejmij garnek z kuchenki.
- Gdy masa śmietankowo-mleczna osiągnie temperaturę około 82-85 stopni, dodaj namoczoną żelatynę. Nie zwlekaj z tym za długo – to optymalna temperatura, poniżej której żelatyna się nie rozpuści.
- Całość wymieszaj trzepaczką, ale nie śpiesz i rób to bardzo delikatnie: żelatyna powinna równomiernie i dokładnie się rozpuścić, a równocześnie w masie nie powinny powstać bąbelki – powinna być aksamitna, lekka i jednorodna.
To wszystko! Prawidłowa panna cotta została przygotowana. Teraz należy tylko wlać masę do kilku małych foremek lub jednej dużej – to już zależy od twoich preferencji. Najlepiej sprawdzają się foremki silikonowe – łatwo wydostaniesz z nich deser, a następnie foremki umyjesz w zmywarce do naczyń. Jeśli nie masz foremek, możesz skorzystać z małych szklaneczek lub nawet porcelanowych filiżanek – tu tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Pozwól masie nieco ostygnąć i schowaj do lodówki do całkowitego stężenia. Potrzeba na to mniej więcej 5 godzin. .
Istnieją dwa sposoby wyjmowania panna cotty z formy. Można na kilka sekund zanurzyć formę w wrzątku i gdy zewnętrzna powierzchnia deseru lekko się rozpuści, można bez trudu wyłożyć go na talerz. Uwaga – jeśli przesadzisz z czasem, deser rozpuści się i rozpłynie. Jeśli schłodziłeś deser od razu w szklaneczkach, podawaj go w szklaneczkach.
Drugi sposób to umieszczenie formy w zamrażarce na 10-12 godzin. Potem po prostu wywróć silikonową formę. Deser będzie miał idealny kształt i pozostanie suchy (bo nie rozpuszczamy go we wrzątku). W zamrażarce panna cottę można przechowywać przez ponad miesiąc!
Serwujemy panna cottę
Włosi nie tylko lubią poprawnie przygotowaną panna cottę, ale uwielbiają, gdy jest ona elegancko podana do stołu. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wzbogacenie góry deseru syropem cytrynowym. Aby go przygotować, zetrzyj skórkę z dwóch cytryn. Wsyp skórkę do rondelka, dodaj cukier (50 g) i wodę (50 g). Postaw na średnim ogniu i czekaj, aż cały cukier się rozpuści. Potem gotuj jeszcze minutę i zdejmij z ognia. Mieszanie nie jest potrzebne.
Gotowy syrop można przechowywać w lodówce przez tydzień. Nawiasem mówiąc, doskonale nadaje się nie tylko jako sos do panna cotty, ale także jako syrop do nasączania ciast.