Masz wolny pokój i marzy ci się własna siłownia? To naprawdę świetny pomysł! A może chcesz jeden przyrząd do salonu, ale nie masz pojęcia, co byłoby najlepsze? Zastanów się, jaki styl trenowania najbardziej ci odpowiada i przeczytaj nasz artykuł. Zrobiliśmy przegląd wszystkich przyrządów do ćwiczeń, które mogą znaleźć się w domu.

Duże gabaryty

Największym przyrządem do ćwiczeń zdecydowanie jest atlas. To wielofunkcyjne urządzenie, które zawiera w sobie po prostu kilka mniejszych. Możesz na nim trenować nogi, ramiona, podnoszenie ciężarów i czasem utrzymywanie równowagi. Aby postawić atlas w swoim domu potrzebujesz, naprawdę sporej przestrzeni.

Tak zwany wioślarz wcale nie jest o wiele mniejszy. Służy do ćwiczenia pleców, ramion oraz nóg i jak sama nazwa wskazuje, imituje ruchy wiosłujące. Jest ciężki i długi, dlatego i w tym przypadku przydałby się oddzielny pokój.

Kolejny duży przyrząd to ławka rzymska, czyli urządzenie do trenowania mięśni brzucha. Producenci oferują różne rozmiary, jednak nawet najmniejsza ławka tego typu zajmuje dosyć dużo miejsca.

Klasyczna bieżnia częściej trafia do mieszkań, jednak i dla niej wydziel odpowiednią przestrzeń. Aby bieg był wygodny, przyrząd musi być odpowiednio długi i szeroki. Jeśli zależy ci na dodatkowej funkcji biegu pod górę, przygotuj także zapas gotówki.


fot.: Pexels.com

Duże przyrządy do ćwiczeń:

 • atlas,
 • wioślarz,
 • ławka rzymska,
 • bieżnia.

Lwy salonowe

Czas na przyrządy, które ludzie najczęściej kupują do mieszkań i stawiają je głównie w salonie. Na pierwszym miejscu znajduje się rowerek stacjonarny. Nie zajmuje jakoś wyjątkowo dużej przestrzeni i jest praktyczny. Siadasz, pedałujesz, włączasz film lub serial, a kalorie spadają.

Lubianym przyrządem do ćwiczeń jest orbitrek. Angażuje wszystkie mięśnie i jest całkiem zgrabny. Potrzebuje więcej przestrzeni niż rower, ale wciąż nadaje się do salonu. Poszczególne modele bardzo różnią się od siebie, dlatego nie ma konieczności kupowania takiego samego, jak ten, który znasz z siłowni.

Stepper stacjonarny wygląda podobnie do roweru, jednak nie ma siodełka. Służy głównie do trenowania nóg i pośladków, jednak można ćwiczyć na nim także ręce. Stanowi mniejszą alternatywę dla orbitreka.

Ławka do ćwiczeń świetnie pasuje do salonu, ponieważ można na niej równie dobrze usiąść. Stworzona została głównie jako podstawa do podnoszenia sztangi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją jako element treningu mięśni brzucha.

Średniej wielkości przyrządy do ćwiczeń:

 • rower stacjonarny,
 • orbitrek,
 • stepper stacjonarny,
 • ławka.

Mały rozmiar, duży efekt

W siłowniach znajdują się też dużo mniejsze przyrządy do ćwiczeń. Jednym z nich jest poręcz, którą przytwierdza się do ściany. Tak naprawdę składa się z kilku poręczy i służy do wzmacniania i rzeźbienia mięśni brzucha. Podobnym gadżetem jest drążek, który możesz zainstalować nawet w futrynie.


fot.: Pexels.com

Jeśli masz pustą ścianę, zainwestuj w drabinki. Są doskonałe do podciągania się i rozciągania nóg. Z pomocą gum sportowych lub lin, dostępnych jest o wiele więcej ćwiczeń przy drabinkach. Możesz dokupić specjalną nakładkę, dzięki której będziesz mógł wykonywać nawet obroty na drążku.

Mając cały pokój do dyspozycji, przemyśl zakup kół gimnastycznych albo TRX-a. Poczujesz się jak zawodowy akrobata, wykonując skomplikowane sekwencje na kołach. TRX to natomiast elastyczne pasy, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Im więcej miejsca, tym większe możliwości.

Bardzo małym przyrządem do ćwiczeń jest zwykły stepper. Spokojnie schowasz go do szafy albo pod łóżko. Do tego dorzuć hantle i trening gotowy! Piłka do fitnessu sama w sobie również zajmuje niewiele miejsca, jednak wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń z jej użyciem może być utrudnione bez odpowiedniej przestrzeni.

Małe przyrządy do ćwiczeń:

 • drabinka,
 • poręcz,
 • drążek,
 • koła gimnastyczne,
 • TRX,
 • stepper,
 • piłka fitness.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here