Dostałeś zaproszenie na ślub znajomych i bardzo się cieszysz, jednak zaczynasz panikować, bo wyjątkowa data coraz bliżej, a ty nadal nie masz pomysłu na prezent. Nie należysz do rodziny, więc nawet nie masz pojęcia, co kupują najbliżsi. Co dać na ślub, a co na wesele? Czy pieniądze to banał i przeżytek? Poznaj sprawdzone pomysły, dzięki którym szybko znajdziesz prezent ślubny dla znajomych.

Nieco o tradycji

Ślub to bardzo duże wydarzenie. Po Chrzcie i Pierwszej Komunii najważniejsze w życiu człowieka, który jest mocno związany z Kościołem. Osoby, które nie wyznają wiary w Boga, biorą nieco skromniejsze śluby w urzędach. Tak czy inaczej, ceremonia jest ważna i nie bez przyczyny mówi się, że Państwo Młodzi wchodzą na nową drogę życia.

No właśnie, prezenty według tradycji mają ułatwić to przejście na inną ścieżkę. Kiedyś pary zamieszkiwały razem dopiero po ślubie i urządzały wspólne życie, dlatego przyjęło się wręczać Młodym np. zastawę stołową lub zdobną porcelanę.

Dzisiaj sprawa wygląda zazwyczaj trochę inaczej. Ludzie pobierają się w takim wieku, że są w stanie sami sobie zapewnić wszystkie niezbędne przedmioty, a i mieszkają razem od pewnego czasu. Dzięki temu nie musisz szukać oklepanych naczyń lub ręczników.

Kolejną sprawą jest fakt, że nie należysz do bliskiej rodziny, w związku z tym nie jesteś zobligowany do wręczania bardzo drogiego prezentu. „Koperta” zależy od tego, czy para organizuje wesele i czy jesteś na nie zaproszony.


fot.: Pexels.com

Ile włożyć do koperty?

Nie ma co ukrywać, choć jest to temat tabu, że główny prezent to przysłowiowa koperta. Na ślubie wypada pojawić się z pieniędzmi. Jest to bardzo dobry podarunek, ponieważ Młodzi i tak musieli wydać krocie na organizację ślubu i ewentualnego wesela.

Jeżeli przychodzisz tylko na ślub, to tak naprawdę nie musisz wcale wykładać ogromnej gotówki. Być może inni znajomi także nie mają pomysłu? Możecie się zrzucić na ustaloną kwotę i dokupić kwiaty lub dobry alkohol. Tego typu akcje najczęściej organizują koledzy z pracy. Nie są blisko związani z Młodymi, jednak chcą sprawić miłą niespodziankę.

Wybierając się na wesele, powinieneś już zainwestować w grubszą kopertę. Przyjęło się, że należy przekazać Młodym tyle, żeby zwróciło się za imprezę. W przeliczeniu wychodzi około 200 zł za osobę. Idąc z osobą towarzyszącą, naturalnie podwajasz kwotę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wręczył więcej pieniędzy na ślub, jednak mniej będzie po prostu w złym guście. Pamiętaj o kwiatach i dobrym trunku, aby nie zostawiać samej koperty.


fot.: Pexels.com

Dobry prezent ślubny, czyli bądź kreatywny

Być może chciałbyś dać coś wyjątkowego. To godne pochwały, jednak zastanów się, czy na pewno wiesz co. Ręczniki z imionami Młodych na pewno są świetnym pomysłem, ale mogą się nie spodobać i trafią w kąt, co gorsza może się zdarzyć, że takie ręczniki dostaną od kilku osób.

Chcąc kupić konkretną rzecz, musisz mieć pewność, że będzie to praktyczne i oryginalne. Jeśli znasz zainteresowania Młodych, możesz pokusić się o coś związanego z ich pasją. Podróżnicy ucieszą się ze stylowego globusa albo pięknie wydanego atlasu świata.

Ślub to wspólne przeżycie, dlatego unikaj kupowania prezentu dla jednej osoby. Podarunek powinien być przeznaczony dla obojga Młodych. Możesz nawiązać do tego, w jaki sposób się poznali. Jeżeli spotkali się wirtualnie, w grze komputerowej, spraw im jakiś gadżet, który będzie się z tym kojarzył – profesjonalne myszki do komputerów lub słuchawki.

Łatwiejsze zadanie mają znajomi, którzy na co dzień współpracują z Młodymi. Jeszcze lepiej, jeśli Nowożeńcy się tam poznali! Możesz zebrać grupę zaprzyjaźnionych pracowników i razem wymyślić niepowtarzalny prezent.

Od niedawna furorę robi kreatywny sposób dawania pieniędzy na ślub. Zamiast do koperty, goście wkładają gotówkę do plastikowych strzykawek lub owijają banknotami kredki. Wszystko zależy od charakteru ceremonii i poczucia humoru Młodej Pary. Dodaj elegancką kartkę z życzeniami i koniecznie napisz coś od siebie. Taki prezent na pewno wywoła uśmiechy na twarzach Nowożeńców i sprawi, że będą miło wspominali ślub.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here