perkusja

To zestaw instrumentów perkusyjnych składający z wielu elementów, a ich głównym podziałem jest: bębny, talerze i hardware. Wraz ze sobą tworzy komplementarną całość. Jednostajny rytm oraz szeroka gama tonów wyróżnia ten sprzęt.

W jakich gatunkach używana jest perkusja?

Jest wykorzystywana min:. w rocku- gdzie spotkamy się z szybkim i bardzo mocnym brzmieniem, w połączeniu z gitarą elektryczną, tworzy spójną całość. Podobnie perkusje są używane w metalu- czyli pochodnej muzyki rockowej. Intensywność ,głośność i jeszcze większa dynamiczność dźwięku jest charakterystyczna dla tego gatunku. Spotkamy się z nim również w popie, czy jazzie- melodyjnym gatunku, wyróżniającym się częstą improwizacją podczas gry, wraz z kontrabasem, gitarą, czy saksofonem.

Dokładniejszy podział

Bębny

1.Bęben wielki- Największy z zestawu, zwany również bębnem basowym. Obsługiwany jest za pomocą pojedynczego lub podwójnego pedału. Wraz z werblem, służy do wygrywania rytmu.

2.Werbel- Zwany również bębnem małym. Wyprodukowany z metalu lub drewna instrument, który dzięki sprężyną zamontowanym na dole membrany, może przyjmować różne brzmienia. Jest to bardzo ważny element i powinniśmy od niego zaczynać naukę, chcąc nauczyć się gry na perkusji.

3.Tomy- W jego skład wchodzą najczęściej 3 instrumenty, high & middle tom oraz floor tom. Floor tom- jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj stoi na ziemi. High & middle tom znajdują się na trójniku, ramie lub są podwieszane na statywach.

Talerze

1.Ride- Talerz o wysokim dźwięku, ma wiele możliwości brzmienia. Uderzanie główką w talerz sprawi ,że dźwięk będzie krótszy i punktowy, za to uderzenie większą częścią, pozwoli uzyskać mocniejszy efekt.

2.Hi-hat- Składa się z dwóch talerzy, górnego i dolnego, jest obsługiwany przez pedał, który otwiera i zamyka zestaw. Zamknięty hi-hat daje krótkie, wysokie dźwięki, za to otwarty, niskie i długie.

3.Crash- Jest talerzem akcentującym i służy głównie do podkreślenia brzmienia innych elementów składających się na perkusje.

Hardware

Jest to osprzęt, na którym możemy ustawić wszystkie elementy naszego zestawu.

Perkusje na początek przygody, a dla zaawansowanych

Pierwszą różnicą jest z pewnością jakość. Bębny dla zaawansowanych graczy zazwyczaj zrobione są z lepszego gatunkowo drewna. Dodatkowo dla początkujących zazwyczaj znajdują się już w gotowym zestawie, a profesjonaliści dokupują talerze perkusyjne i hardware osobno. Jeśli jesteś początkującym lub zaawansowanym muzykiem i chcesz rozpocząć grę na wysoko jakościowym sprzęcie. Zależy Ci na dobrej cenie i dużym wyborze, możesz tu znaleźć coś dla siebie: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusje-101.html.

Rodzaje drewna w bębnach

Rodzaj drewna jest bardzo ważnym wyznacznikiem w wyborze odpowiednich bębnów. Gorszymi gatunkami są perkusje wykonane z topoli lub lipy. Za to te z wyższej półki zazwyczaj zrobione są z klonu, brzozy, mahoniu, jesionu lub dębu.

Rodzaje pałek perkusyjnych

To, jaki rodzaj pałek wybierzemy, będzie miało również duży wpływ na brzmienie. Różnią się one grubością, tym, z jakiego drewna są wykonane oraz główką. Do cięższej muzyki stosujemy pałki grubsze z większymi główkami, lecz jeżeli chcemy uzyskać lżejsze brzmienie, postawmy na zakup tych cieńszych.

Rodzaje talerzy

Materiał wykonania wpływa tutaj również na sposób brzmienia. Zaczynając od tych najtańszych- wykonanych z mosiądzu, idealnych na początek przygody. Następnie z brązu B8- dla średnio zaawansowanych, lecz o mało trwałym materiale. Dla wysoko zaawansowanych graczy idealnym materiałem będzie brąz B20, o wysokiej trwałości i doskonałym brzmieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here