Aranżacja wanny nie kończy się w momencie jej zakupu ani montażu. Konieczne jest wyposażenie wanny w szereg sprzętów i akcesoriów koniecznych do jej prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Do takich należą między innymi baterie, syfony, korki, a także parawany. Te ostatnie wracają w ostatnim czasie do łask, stając się istotnym elementem wyposażenia łazienki zastępującym dominujące do niedawna systemy osłon przesuwnych. Parawan jest niezwykle pomocnym akcesorium, szczególnie jeśli zależy Ci na korzystaniu z wanny niczym z kabiny prysznicowej. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak krok po kroku wybierać parawany nawannowe.
Wykorzystanie parawanów łazienkowych – najważniejsze funkcje użytkowe
Parawan to proste rozwiązania pozwalające na skuteczne przekształcanie wanny w kabinę prysznicową, by nadawała się nie tylko do używania długich kąpieli, ale również do szybkich wizyt pod prysznicem. Parawan jest formą osłony montowaną do ścian, przy których znajduje się wanna. Mogą być wykonane z tkanin, a także innych grup materiałów. Najczęściej parawany stosuje się w łazienkach niedużych rozmiarów, w których nie ma możliwości jednoczesnego zamontowania wanny jak i kabiny prysznicowej.
Parawan jest też istotną osłoną, która będzie zabezpieczać pomieszczenie przed nadmiarem wody. Pod tym względem parawan osłania podłogę przed zachlapaniem, co ułatwia sprzątanie pomieszczenia po zakończeniu kąpieli. Parawany pełnią także funkcje dekoracyjne, a wiele spośród oferowanych prezentuje intensywną kolorystykę lub atrakcyjne dla oczu wzory graficzne.
Szczególną zaletą jest fakt, że parawany nie zajmują wiele miejsca. Możesz stworzyć za ich pomocą szczelną osłoną dookoła wanny, nie zabierając dodatkowych centymetrów wolnej powierzchni. Parawany można montować nawet w łazienkach a szczególnie ograniczonym montażu, gdzie stworzenie innej formy osłony dookoła wanny byłoby niemożliwe.
Parawany składane – i ich dostępne rodzaje
Parawany nawannowe mogą występować w wersji składanej, która w ostatnich latach jest wybierana coraz częściej. Produkty takie złożone są z kilku lub więcej ilości skrzydeł, które składają się i rozkładają niczym skrzydła w wachlarzu. Po złożeniu parawan nie zajmuje prawie żadnego miejsca. Jest to też rozwiązanie wybierane przez osoby poszukujące bardziej stabilnych form osłonowych niż tkaniny zawieszone na stelażu. W porównaniu do nich parawan składany nie wymaga montażu prowadnic.
Wybierając parawan składany, warto zwrócić uwagę na jego szczelność. Niestety, ale niektóre modele oferują mniejszy poziom osłony przed zachlapaniem niż ich odpowiedniki wykonane z tkanin. Jeśli nie chcesz więc ścierać nadmiarowej wody z powierzchni podłogi po każdej kąpieli, warto wybrać rozwiązanie ze szczelnie dopasowanymi skrzydłami oraz wzmocnione dodatkowymi warstwami.
Parawany przesuwne nawannowe – kiedy i czy warto wybierać?
Parawany przesuwne to alternatywa względem modeli tkaninowych oraz rozkładanych. Montowane są na szynach prowadzących, tworząc jednolitą i szczelną osłonę. Ich zaletą jest wysoce praktyczny charakter – nadają się do wykorzystania w łazienkach małych i dużych rozmiarów, a także w wannach o dowolnej długości. Parawany przesuwne są także łatwe w czyszczeniu oraz utrzymaniu w dobrym stanie.
Typowy parawan przesuwny złożony jest z dwóch lub trzech segmentów. Znajdziesz także modele jednoczęściowe oraz parawany przesuwne dedykowane do wanien narożnych. Warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na sposób wykonania listew prowadzących, które powinny gwarantować bezproblemowe i płynne przesuwanie skrzydeł.