czyszczenie wentylacji

Oddychanie czystym, dobrej jakości powietrzem jest wyjątkowo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia, a w konsekwencji – jakości pracy i odpoczynku. W warunkach szpitala lub innej placówki medycznej jest to ważne z jeszcze jednego powodu – unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą znacznie utrudniać leczenie lub prowadzić do rozwoju poważnych powikłań. Wpływu jakich substancji i zanieczyszczeń można uniknąć poprzez dbałość o oczyszczanie powietrza w mieszkaniu, szpitalu lub gabinetach lekarskich?

Jakie substancje znajdują się w powietrzu w domu i placówce medycznej?

Z każdym oddechem do naszych płuc dostaje się nie tylko powietrze, ale także wiele tysięcy cząsteczek kurzu. Wśród nich znajdują się między innymi pyłki roślin i inne alergeny (komórki naskórka zwierząt domowych, włosy i sierść), ale także szereg innych substancji, niebezpiecznych dla zdrowia każdej osoby. 

Niektóre z substancji usuwanych w trakcie oczyszczania powietrza z kurzu i zanieczyszczeń pochodzi z materiałów wykończeniowych, środków czystości, tworzyw sztucznych lub kosmetyków. To przede wszystkim amoniak, benzen, ksylen i formaldehyd. Z kolei osoby przebywające w miejscach, w których pali się tytoń, wdychają dodatkowo nikotynę oraz szereg substancji smolistych.

Z kolei oczyszczanie powietrza w gabinetach stomatologicznych i lekarskich oraz szpitalach ma na celu usunięcie zeń spalin oraz pyłów przedostających się z zewnątrz budynku przez otwarte okna, a także z zanieczyszczeń przenoszonych przez osoby odwiedzające dane miejsce. Konieczna jest także eliminacja oparów preparatów, takich jak środki do dezynfekcji powierzchni.

Oprócz wymienionych zanieczyszczeń, nie należy zapominać także o potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojach. Patogeny towarzyszą nam na każdym kroku – ludzie przenoszą je ze sobą w każde miejsce, w którym się znajdą, czemu nie jest w stanie zapobiec nawet najbardziej skrupulatne dbanie o czystość. Dlatego tak ważne, szczególnie w przypadku placówek ochrony zdrowia, jest oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów.

Oczyszczanie powietrza a syndrom chorego budynku

Oczyszczanie powietrza w domu i każdym innym zamkniętym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, jest coraz częściej wiązane z możliwością zapobiegania tzw. syndromowi chorego budynku (znanego także pod skrótem SBS, z angielskiego sick building syndrome). Jest to zespół objawów obejmujących między innymi bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, podrażnienie błon śluzowych, stany zapalne w obrębie oczu i dróg oddechowych oraz objawy alergii oraz astmy. Ich wystąpienie łączy się z jakością powietrza – w szczególności zaś z obecnością lotnych związków organicznych obecnych w materiałach budowlanych, środkach czystości, tworzywach sztucznych i kosmetykach. Regularne wietrzenie pomieszczeń pełni istotną rolę w zapobieganiu problemowi, jednak nie jest tak skuteczne jak stosowanie urządzeń do oczyszczania powietrza ze smogu, pyłów i innych zanieczyszczeń.

Sposoby oczyszczania powietrza

Najpopularniejszym sposobem eliminacji zanieczyszczeń oraz zapobiegania ich rozprzestrzenianiu jest stosowanie profesjonalnych urządzeń do oczyszczania powietrza. Wśród nich znajdują się zarówno oczyszczacze będące osobnymi urządzeniami, jak i filtry wchodzące w skład systemu wentylacji obiektu. 

W przypadku oczyszczaczy system składa się z wentylatora wymuszającego przepływ powietrza przez zestawu filtrów stopniowanej wielkości, które zatrzymują cząstki stałe. Dodatkowo wiele modeli pozwala na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu lub innym miejscu z zanieczyszczeń chemicznych, najczęściej dzięki filtrom z węglem aktywnym. Niektóre instalacje oczyszczające stosują również promienniki UV czy urządzenia jonizujące, które redukują szkodliwe związki chemiczne. Często stosowane jest także ozonowanie pomieszczeń – m.in. w szpitalach, gabinetach medycznych, ale coraz częściej również w prywatnych domach.

Prawidłowa dekontaminacja pomieszczeń to kluczowy element profilaktyki wielu chorób i problemów zdrowotnych. Jest to ważne szczególnie w warunkach szpitalnych oraz w gabinetach lekarskich. W tym celu konieczne jest stosowanie nie tylko odpowiednich preparatów, ale i profesjonalnych urządzeń do oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii, pyłów oraz cząsteczek zanieczyszczeń. Ich eliminacja ma znaczący wpływ nie tylko na stan zdrowia pacjentów, ale także samopoczucie oraz jakość pracy personelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here