Książki Stephena Kinga

Nie lada gratką dla wielbicieli literatury grozy niezmiennie od lat pozostają książki Stephena Kinga. Fenomen jego twórczości jest niepodważalny. Ekranizacja ponad 80 tytułów, sprzedaż przekraczająca 350 mln egzemplarzy i ciągły niedosyt wśród wiernych fanów. Mistrzowska proza jednego z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie przyciąga do siebie czytelników z całego świata.

Od tego się zaczęło

Geniusz Stephena Kinga zaczął się objawiać jeszcze w latach jego wczesnej młodości, do pisania namówiła go samotnie wychowująca go matka. Jego pierwsze opowiadanie nie doczekało się odpowiedzi z wydawnictwa, ale potem już z powodzeniem pisał opowiadania do męskich magazynów, zarabiając tym samym na życie.

Jego pierwszą powieścią, która przyniosła mu sławę, była „Carrie” –  książka o nastolatce, która odkrywa w sobie telekinetyczne zdolności i postanawia zemścić się na tych, którzy ją gnębili. Stała się klasykiem gatunku, podobnie jak późniejsze książki Stephena Kinga.

Te tytuły po prostu trzeba znać

„Lśnienie”, „Miasteczko Salem” czy „Podpalaczka” również są obecnie zaliczane do klasyków gatunku. Każda z tych powieści stawała się bestsellerem, a ich ekranizacje to wręcz kultowe filmy, znane chyba każdemu. Wiele adaptacji filmowych powieści Stephena Kinga filmowano nawet kilkukrotnie (np. wspomniane już „Lśnienie” oraz „Carrie” czy kultowe „Dzieci kukurydzy” na podstawie opowiadania ze zbioru Nocna zmiana).

Pozycjami obowiązkowymi dla fanów pisarza są niewątpliwie: „Misery”, „Cujo”, „Smętarz dla zwierzaków”, „To”.

Różne gatunki

Mistrz powieści grozy nie ogranicza się do jednego gatunku. Książki Stephena Kinga to także cieszące się ogromną popularnością kryminały i powieści fantastyczne, ale i obyczajowe.

„Pan Mercedes” to debiut autora w gatunku kryminału detektywistycznego hardboiled. Spokojnie miasteczko, targi pracy i setki bezrobotnych ludzi, w których wjeżdża rozpędzony kierowca kradzionym Mercedesem oraz detektyw, który próbuje odnaleźć sprawcę, zanim będzie za późno. Na trylogię o detektywie Billu Hodgesie składają się jeszcze „Znalezione nie kradzione” i „Koniec warty”. Genialnym kryminałem jest również „Outsider”.

Jeśli mowa o fantastyce, to nie można pominąć takich książek Stephena Kinga, jak cykl „Mroczna wieża”. Ta seria to osiem powieści Stephena Kinga, w których najważniejszą postacią jest Roland Deschain, mający za cel swojego życia dotarcie do tytułowej Mrocznej Wieży.

Rewelacyjne książki Stephena Kinga, które wykraczają poza gatunek grozy to również wspaniała powieść „Skazani na Shawshank”, „Zielona mila”, a także wiele opowiadań, na podstawie których nakręcono filmy, jak np. „Ciało” ze zbioru „Cztery pory roku”, na podstawie którego powstał film „Stań przy mnie”, czy „Sekretne okno” ze zbioru „Czwarta po północy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here