choroby serca

Zawał serca stanowi jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonu. Coraz częściej spotykane są przypadki zawału serca u osób poniżej 40. roku życia – w normalnych przypadkach nie powinno do tego dojść, a przyczyną wystąpienia zawału w młodym wieku jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia.

W jaki sposób dochodzi do zawału?

Zawał mięśnia sercowego powoduje sytuacja, w której nagle zostaje ograniczony przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Zawał serca przychodzi nagle i niespodziewanie, jednak w rzeczywistości tryb naszego funkcjonowania przez całe życie ma na niego ogromny wpływ. Warto pamiętać, że nawyki można zmienić w każdej chwili i wówczas zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału – poniżej znajdziesz pięć porad, które pomogą ci zapobiec zawałowi.

1.      Regularne badania kontrolne

Statystycznie większość osób bada się zdecydowanie zbyt rzadko. Kontrolowanie swojego organizmu dzięki systematycznym badaniom pozwala zdecydowanie szybciej wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości oraz wdrożyć ewentualne leczenie. Regularnie powinniśmy dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, stężenia cholesterolu we krwi oraz glukozy. 

Osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zawału powinny również wspomagać swój organizm odpowiednimi lekami. Jednym z nich jest Acard, który hamuje zlepianie się płytek krwi i dzięki temu zapobiega wystąpieniu zawału. Acard w aptece internetowej jest bardzo łatwo dostępny, dodatkowo serwis internetowy Gdziepolek.pl pozwala na porównanie cen danego leku w tysiącach aptek. 

2.      Zmiana diety

Nieprawidłowa masa ciała jest jednym z głównych czynników wpływających na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Dieta bogata w posiłki tłuste, o wysokiej zawartości cholesterolu, a także spożywanie zbyt dużych ilości cukru bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie serca. Nadwaga oraz otyłość prowadzą nie tylko do zawału, ale także wielu innych problemów zdrowotnych. W celu utrzymania prawidłowej masy ciała warto jest wyliczyć własne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – zależy ono między innymi od wagi, wieku, płci oraz podejmowanej aktywności fizycznej. Oprócz tego należy spożywać posiłki bogate w błonnik, włączyć do diety wiele warzyw oraz owoców, a także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. 

3.      Podejmowanie aktywności fizycznej

Wysportowane ciało, w którym przeważają mięśnie, niż tłuszcz, to zdrowe ciało. Regularna aktywność fizyczna zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Ćwiczenia typu cardio – bieganie, jazda na rowerze czy treningi interwałowe, stanowią świetne wsparcie dla serca. W czasie takiego treningu serce pracuje szybciej i zwiększa się przepływ krwi, dzięki czemu staje się ono bardziej dotlenione i sprawne. 

4.      Wyeliminowanie używek

Mówi się, że „wszystko jest dla ludzi” – owszem, ale zawsze trzeba zachowywać umiar. Palenie papierosów, lub częste spożywanie alkoholu bardzo niekorzystnie wpływa na serce. Substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą uszkadzać serce i naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy tętnic. Niebezpieczne jest nawet palenie bierne! Z kolei picie dużych ilości alkoholu prowadzi do zwyrodnienia mięśnia sercowego oraz uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, równocześnie prowadząc do wystąpienia zawału serca. 

5.      Redukcja stresu

W dzisiejszym świecie wiele osób nie znajduje czasu na odpoczynek. Zbyt mała ilość snu, ciągłe życie w biegu powoduje wzrastanie poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Przewlekły stres nie tylko niekorzystnie wpływa na samopoczucie, ale również prowadzi do powstania nadciśnienia tętniczego, co destrukcyjnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here