Jak schudnąć bez efektu jojo

Kiedy nadwaga lub otyłość zaczynają robić się problemem zdrowotnym decydujemy się zazwyczaj na odchudzanie. Gdy już osiągniemy pożądany efekt i poziom wagi ciała często następuje efekt jojo, czyli niekontrolowany powrót do masy ciała sprzed odchudzania. Okazuje się, że utrzymanie wypracowanej sylwetki i kontynuacja zdrowego trybu życia jest jeszcze trudniejszy i bardziej wymagający

Wspomaganie odchudzania suplementami 

Na rynku jest dostępnych wiele suplementów i leków wspomagających mozolny proces odchudzania. Warto jednak przypomnieć, że chudnięcie dzięki lekom jest możliwe tylko w przypadku stosowania zbilansowanej zdrowej diety oraz utrzymywaniu regularnej aktywności fizycznej. Wszystkie dostępne środki farmakologiczne zawierają substancje aktywne, które wspierają następujące procesy: 

  • osłabienie apetytu (błonnik, pektyny, chitosan), 
  • spalanie tkanki tłuszczowej (guarana, kofeina, L-karnityna), 
  • ograniczenie wchłaniania tłuszczów i węglowodanów (fasolamina), 
  • metabolizm (wyciąg z zielonej herbaty i ananasa). 

Odchudzanie bez efektu jojo 

Aby odchudzanie przynosiło pożądane efekty należy najpierw udać się do specjalisty – dietetyka. Być może zleci on wykonanie badań, potem ustali odpowiednią dietę eliminującą występujące schorzenia i wspierającą zrzucanie wagi. Im bardziej odchudzanie będzie rozciągnięte w czasie, tym trwalszy efekt, bez narażania organizmu na efekt jojo. Ważne jest ustalenie przez specjalistę kaloryczności posiłków, eliminacja szkodzących nawyków np. podjadania, przyjmowanie jedzenia o stałych porach dnia i w odpowiedniej ilości. Nie jest zalecane stosowanie radykalnych diet, gdyż narażają one organizm na szok, gromadzenie rezerw w postaci tłuszczu i powstania w przyszłości efektu jojo.  

Dieta odchudzająca wcale nie musi być katorgą dla organizmu i naszych kubków smakowych. Lekarz dietetyk przeprowadza zawsze wywiad na temat produktów, które lubimy jeść. Na tej podstawie wspólnie z pacjentem ustala jadłospis. Często pewne ulubione składniki można zastąpić innymi, mniej kalorycznymi, które mogą okazać się smaczne. Można np. zastąpić ziemniaki równie smacznym batatem.  

Aktywność fizyczna i odchudzanie  

Skuteczne odchudzanie to nie tylko właściwa zdrowa dieta. Równie ważna jest aktywność fizyczna, która dostarcza tlenu do organizmu, aby mógł efektywnie spalić tłuszcz i węglowodany. Jeśli ktoś nie był nigdy aktywnie fizyczny może zacząć od krótkich spacerów i stopniowo je wydłużać. Ważna jest każda porcja ruchu. Potem można włączyć rower, siłownię, fitness, biegi czy basen. Wykonywanie ćwiczeń ruchowych pobudza przemianę materii, a wdrożona aktywność przynosi efekty w postaci wzrostu tkanki mięśniowej. Dlatego ważne jest mierzenie obwodu ciała. Może się bowiem okazać, że właściwa dieta i ruch nie spowodują w pewnym momencie utraty wagi a przyrost tkanek mięśniowych. Osiągnięcie takiego etapu w czasie odchudzania znacznie eliminuje efekt jojo w przyszłości.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here