Właśnie chomik dżungarski jest najczęściej wybieranym gryzoniem w ramach domowych hodowli. To zwierzątko małe, przyjazne, a opieka nad nim nie stwarza wielu kłopotów. Popularne „dżungary” są doskonałe dla dzieci, które nierzadko odnajdują z nich najlepszego przyjaciela. Jak hodować chomika tego gatunku i na co zwrócić szczególną uwagę? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Charakter chomika
Chomik dżungarski jest uznawany za gatunek najbardziej spokojny, przyjazny, nie agresywny. To gryzoń ciekawy świata, towarzyski, aktywny głównie nocą i jakże ruchliwy. Chociażby dlatego należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania w klatce.
Co ważne, ten chomik jest odporny na choroby, jeśli już dopadają go jakieś schorzenia, to najczęściej są to problemy dermatologiczne, jak łuszczyca albo łzawienie oczu. Istotne jest jednak to, że za wiele z tych dolegliwości odpowiada niewłaściwa higiena w klatce.
Klatka dla chomika
Ten chomik jest aktywny i żywotny, dlatego nie wystarczy pusta klatka z trocinami. Przede wszystkim klatka musi być sporych rozmiarów, by gryzoń mógł w niej swobodnie funkcjonować. Nie zaleca się kupowania klatek piętrowych, chyba że chomik dżungarski będzie miał zapewnione komfortowe wejście na górne partie. Ten gryzoń uwielbia się wspinać, nierzadko dociera na piętra nie tylko przeznaczonymi do tego schodkami, ale i po kratkach klatki. Nie jest to zbyt bezpieczne.
W klatce muszą znaleźć się odpowiednie akcesoria. Poidełko, miseczka z ziarnami zbóż kolby, domek, z którym chomik będzie odbywał drzemki. Do tego kołowrotek albo specjalne tunele, w których gryzoń wprost uwielbia się bawić. Nie można zapominać o sporej ilości trocin – chomiki dżungarskie wprost kochają się pod nie zakopywać.
Chociaż chomiki dżungarskie zaliczają się do towarzyskich gryzoni, to należy zapewnić mu spokój. Klatka powinna stać w ustronnym miejscu, do którego nie dochodzi zbytni hałas. Złym pomysłem jest postawienie klatki z chomikiem w przeciągu albo koło kaloryfera. Odpowiednia lokalizacja klatki będzie miała wpływ na zachowanie gryzonia i jego funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że chomik dżungarski żyje średnio 3 lata, ale ten, który funkcjonuje w ciągłym stresie, nie dożywa nawet 2 lat.
Co je chomik dżungarski?
W sklepie zoologicznym bez problemu znajdziemy odpowiednie pożywienie dla tego małego przyjaciela. Każdy chomik żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym, „dżungary” nie są wybredne. Chętnie chrupią kolby z ziarnami zbóż z dodatkiem suszonych owoców. Zajadają się też świeżą marchewką, jabłkiem, cykorią albo kalarepą. Wybierając karmę dla chomika, należy zwracać uwagę, aby w składzie nie znalazły się żadne barwniki, aromaty, konserwanty albo cukier. Lepiej też serwować mu świeże warzywa, aniżeli słodkie owoce.
Chomik powinien mieć ciągły dostęp do wody oraz pożywienia, zaś trzeba zwrócić uwagę, że ten gryzoń robi zapasy jedzenia. Dlatego konieczne jest regularne sprzątanie klatki, w trocinach mogą psuć się niezjedzone świeże warzywa bądź owoce.