Sklepy z aplikacjami mobilnymi są pełne programów przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych. Czy warto w nie inwestować? Wielu rodziców boi się, że nie należy dawać takim maluchom gadżetów technologicznych, inni z kolei traktują ten typ rozrywki jako chwilowe wytchnienie – dzieci są pochłonięte do reszty i nie wołają o zabawę.

Czy pozwalać dziecku na korzystanie ze smartfona?

Rodzice boją się, że przyzwyczajanie pociechy do tabletu lub smartfona może być tragiczne w skutkach. Snują czarne scenariusze, w których dziecko uzależni się od technologii i zaprzepaści całe życie. W rzeczywistości sprawa nie jest tak tragiczna. Oczywiście, internet i atrakcyjne aplikacje mogą w pewien sposób uzależniać, ale żyjemy w takich, a nie innych czasach.

Oznacza to, że życie codzienne angażuje korzystanie z internetu i urządzeń z dostępem do niego. Dzieci uczą się zachowań dorosłych dlatego, jeśli siedzisz cały dzień z nosem w telefonie, maluch chce robić to samo. We wszystkim trzeba zachować umiar.

Na pewno błędem będzie kompletne odcinanie dziecka od smartfona. Już w przedszkolu maluchy mają zajęcia z kodowania i uczą się obsługi tabletu. Najważniejsze, aby monitorować aktywność pociechy w internecie oraz czas, jaki w nim spędza.

Przedszkolaki nie powinny grać dłużej niż pół godziny w ciągu dnia. Aplikacje oraz gry, które udostępniasz dziecku, muszą być przeznaczone do jego wieku. Rozrywka skierowana do nastolatków będzie zbyt okrutna. Nie zostawiaj malucha samego z tabletem, ponieważ może wejść na nieodpowiednie strony.

Zalety korzystania ze smartfona przez dziecko:

  • nauka obsługi urządzeń,
  • rozwój motoryki małej,
  • usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • ćwiczenie logicznego i analitycznego myślenia.

fot.: Pexels.com

Na czym polegają gry dla przedszkolaków?

Gry dla dzieci w wieku 3-5 lat wyróżnia głównie szata graficzna. Są bardzo kolorowe, poszczególne elementy są duże, a ewentualne postacie urocze i uśmiechnięte. Do niedawna wirtualna rozrywka dla maluchów nie miała praktycznie żadnej fabuły. Obecnie się to zmienia, jednak narracja w grach jest bardzo prosta.

Zazwyczaj zadaniem dziecka jest dopasowanie odpowiednich kształtów i kolorów lub przechodzenie labiryntów. Mamy dobrą wiadomość – takie gry wspierają rozwój twojej pociechy! Jest to nic innego, jak zagadki logiczne, które do tej pory były wydawane w postaci książeczek i klocków. Ponadto maluch uczy się obsługi urządzenia.

Bardziej zaawansowane gry, skierowane do pięciolatków polegają na kierowaniu postacią i omijaniu przeszkód. Typowa zręcznościówka mająca szereg zalet dla rozwoju. Ćwiczy refleks, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i uczy szybkiego reagowania.

Gry znajdujące się w sklepach mobilnych są wnikliwie sprawdzane, zanim trafią do sprzedaży, dlatego warto kierować się oznaczeniami wieku. Powinieneś też sam odpalić aplikację i sprawdzić, czy na pewno jest odpowiednia dla twojego dziecka.

Aplikacje dla dzieci

Najmłodsi będą zachwyceni aplikacjami dźwiękowymi. Na ekranie pojawiają się obrazki np. ze zwierzętami. Dziecko klika wybraną grafikę i urządzenie wydaje odpowiedni odgłos. Dla przedszkolaków powstały nieco bardziej zaawansowane aplikacje, które opowiadają w przystępnej formie ciekawostki o zwierzętach lub o świecie.


fot.: Pexels.com

Furorę robią wszelkiego rodzaju quizy. Pytania z wiedzy ogólnej lub konkretnej podzielone są według poziomu trudności. Dziecko zdobywa punkty i może odblokować kolejne zadania, co go bardzo motywuje. Przy okazji lektor dopowiada różne informacje, co sprawia, że walor edukacyjny jest wyjątkowo użyteczny.

Kolejna propozycja to coś pomiędzy grą a aplikacją. Na ekranie pojawia się postać z zaznaczonym układem pokarmowym. Najpierw lektor opowiada jakie pokarmy są odpowiednie i w jaki sposób je trawimy. Następnie dziecko wybiera, co ludzik powinien zjeść i przeciąga danie na postać.

Dzięki takim aplikacjom maluchy uczą się cennych informacji i zabłysną później w szkole. Co więcej, dzieci patrzą na litery i słuchają nagrań, więc nieświadomie rozpoczynają naukę czytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here