Pasja jest bardzo istotną sprawą w życiu każdego człowieka. Niektóre hobby jednak wymagają wielu specyficznych przyrządów, które trzeba gdzieś przechowywać. Majsterkowicze najchętniej zamieszkaliby w warsztacie, ale zwykle reszta rodziny się na to nie godzi. Jak więc zorganizować ogrom śrubokrętów, młotków, wiertarek i innych bezcennych narzędzi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Majsterkowanie to hobby bardzo praktyczne. Jeśli coś się zepsuje, specjalista jest na miejscu. Może nawet coś ulepszy lub skonstruuje. Wspaniała sprawa, jednak nadmiar narzędzi czasem staje się przyczyną małżeńskich kłótni. Dzisiaj podamy wam kilka wskazówek, w jaki sposób zorganizować garaż lub działkowy składzik.

Zrób to sam!

Skoro mowa o osobie, która uwielbia pracować z narzędziami, to rozwiązanie nasuwa się samo – niech majsterkowicz sam zbuduje odpowiednie meble na swoje skarby! Jest to jakiś pomysł. Wystarczy się dogadać z rodziną i uprzątnąć garaż, piwnicę lub składzik. Następnie złapać miarkę i pasjonat już będzie wiedział co zrobić.

Materiały, dzięki którym można wyczarować półkę albo szafkę, są stosunkowo tanie. Na pewno tańsze niż gotowy produkt, przynajmniej w większości przypadków. Bardzo łatwe do zrobienia są płyty, na których można zawiesić narzędzia. Jest to po prostu drewniana platforma z kołkami.

Do szuflad stwórz specjalne przegrody do składowania małych elementów, takich jak gwoździe, śrubki oraz nakrętki. Jeśli szuflada jest za głęboka, skonstruuj drewniane skrzynki albo pudełka. Od razu zrobi się porządniej i zaoszczędzisz czas na szukanie potrzebnych części.


fot.: Pexels.com

Zakup odpowiednie akcesoria

Wystarczy dobrze poszukać, a wszystko się znajdzie. Nie inaczej jest w przypadku akcesoriów dla majsterkowiczów. Duże sklepy ogrodnicze i budowlane oferują masę przydatnych rozwiązań związanych z przechowywaniem narzędzi każdej wielkości. Półki i szafki to jedno, ale możesz kupić nawet gotowy składzik!

Naprawdę, gotowa budka stworzona z wysokiej jakości materiałów odpornych na negatywny wpływ zjawisk atmosferycznych. Możesz wybrać czy wolisz opcję z półkami, czy bez, a może obie – jedna na mniejsze akcesoria, druga na potężne gabaryty.

Na rynku dostępne są specjalne biurka przeznaczone do majsterkowania. Oprócz blatu mają przytwierdzone półki oraz platformy do przechowywania narzędzi. Zaawansowane modele mają nawet wbudowane oświetlenie ułatwiające pracę w ciemnych pomieszczeniach!

Półki magazynowe są tanie i stosunkowo wąskie. Ustawione przy ścianie nie zajmą głównej przestrzeni. Możesz na nich ustawić wiele skrzynek oraz pudeł, w których będą schowane przedmioty według kategorii.

Na blaty i półki dostępne są wolnostojące platformy z dziurkami, które można dostosować według potrzeb. Po wetknięciu kołków zyskasz przestrzeń do zawieszania narzędzi. Dzięki otworom możesz zainstalować w platformie niewielkie półki na plastikowe pojemniki.

Zabudowa pod sam sufit

Pamiętaj, że przestrzeń do przechowywania nie musi kończyć się przy podłodze. Nawet sufit może stanowić miejsce do składowania różnych przedmiotów. Umożliwiają to praktyczne poręcze oraz uchwyty. Podobnie jest z szafkami i półkami – ile się zmieści, tyle możesz wcisnąć.

Najważniejsze jest sprawdzenie ściany, na której chcesz coś zawiesić. Musisz ocenić jej udźwig. Ścianka działowa może nie wytrzymać i stanie się tragedia. Niemniej jednak wystarczy mieć solidną podstawę i drabinę, aby maksymalnie wykorzystać potencjał danego pomieszczenia.


fot.: Pexels.com

Nawet zwykły regał na książki może wystąpić w roli użytkowego mebla do warsztatu. Każdy majsterkowicz będzie wiedział, jak wykorzystać poszczególne komponenty szafki. Wiele zestawów narzędziowych można kupić w walizkach lub skrzyniach. Regał jest dobrym miejscem na składowanie spakowanych akcesoriów.

Po prostu dogadaj się z majsterkowiczem

Wszystko jest kwestią kompromisu. Jeśli zależy ci na tym, aby garaż wyglądał w miarę elegancko, poproś majsterkowicza o organizację przestrzeni i podaj mu kilka pomysłów. To samo tyczy się ogrodowego składzika. Wybierzcie bezpieczne miejsce na rowery oraz letnie meble, resztę wydzielcie na narzędzia.

Poszukajcie wspólnie w internecie rozwiązań DIY albo wybierzcie się na zakupy. Pokaż bliskiej osobie, że jej pasja jest dla ciebie ważna i nie chcesz wcale jej niszczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here