akwarium

Żywe elementy dekoracyjne, zwłaszcza rośliny, mogą pięknie prezentować się w zbiorniku wodnym. Niestety często wymagają ogromnego nakładu pracy i opieki, na którą nie każdy ma czas i ochotę. Wówczas lepszym pomysłem mogą być dekoracje wykonane z tworzyw sztucznych. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto po nie sięgnąć.

Brak konieczności opieki

Żywe rośliny należy ukorzenić, a następnie pielęgnować. Woda musi mieć dla nich odpowiednie parametry, takie jak temperatura, nasłonecznienie czy pH. Jeśli początkowy proces się nie powiedzie, albo parametry się zmienią, takie roślinki mogą obumrzeć.

Aby uniknąć tej przykrej sytuacji, należy zainwestować w rośliny sztuczne. Te ozdoby nie wymagają praktycznie żadnej uwagi. Wystarczy włożyć je do wody i od razu będą wyglądać tak, jak byśmy tego chcieli. Nie poświęcimy im też później ani minuty, ponieważ nie wymagają dosłownie żadnej opieki i pielęgnacji.

Sztuczne rośliny, które nie zmieniają pH wody

Żywe rośliny są organizmami, które ulegają przemianom. Po obumarciu jakiegoś elementu może on opaść na dno zbiornika i zacząć gnić, co powoduje poważne zmiany w pH wody. Również sama obecność roślin, które produkują tlen z dwutlenku węgla, może doprowadzić do szybkiej zmiany pH i zaburzenia parametrów wody, co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na zwierzęta zamieszkujące akwarium.

Dlatego, jeśli obawiasz się tego, że będziesz musiał bezustannie wymieniać wodę albo poprawiać jej pH, możesz spokojnie sięgnąć po sztuczne rośliny akwariowe. Są tak samo atrakcyjne wizualnie i nigdy nie zmieniają parametrów wody. Co więcej, z czasem ich uroda nie przemija, jak mogłoby być w przypadku żywych roślin. Dlatego każdy, komu zależy na długotrwałej inwestycji, powinien sięgnąć właśnie po plastikowe dodatki, które znajdzie między innymi pod linkiem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/dekoracje/rosliny-plastikowe/.

Bez zmian zabarwienia w przypadku korzeni i kamieni

Naturalne korzenie i kamienie także mogą wpływać na jakość wody. Przede wszystkim wiele z nich powoduje zmiany jej zabarwienia. Nie muszą być one groźne dla środowiska wodnego i dla życia zwierząt, ale pozostają nieestetyczne. Dzieje się tak zwłaszcza w początkowym okresie, gdy naturalny kamień albo korzeń jest po raz pierwszy w wodzie. Wówczas zachodzi konieczność intensywnego filtrowania i częstej zmiany wody w akwarium, aby utrzymać jej ładny wygląd.

Sztuczne ozdoby, takie jak wykonane z ceramiki imitacje korzeni i głazów, są zupełnie obojętne dla wody i nie powodują zmian jej zabarwienia. Mogą być dlatego bezpiecznie stosowane nawet w akwariach o bardzo restrykcyjnych parametrach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here