Dlaczego warto inwestować w markowe chłodziwa do obrabiarek CNC

Ze względu na wysokie temperatury będące konsekwencją skrawania twardego materiału, takiego jak stal, aluminium czy żeliwo, powierzchnie trące obrabiarek przemysłowych wymagają stałego smarowania i chłodzenia. W tym celu stosuje się różne rodzaje chłodziw olejowych i syntetycznych, wodorozcieńczalnych, takich jak Fuchs Ecocool. Jakość tego typu produktów ma bezpośredni wpływ nie tylko na skuteczność chłodzenia, ale i bezpieczeństwo użytkowanych maszyn.

Chłodziwa olejowe i wodorozcieńczalne

W sprzedaży znajdziemy dwie podstawowe kategorie chłodziw do maszyn zajmujących się obróbką skrawaniem. Są to chłodziwa będące kompozycjami olejowymi i wodorozcieńczalne, syntetyczne lub półsyntetyczne. Pierwsze z nich wykorzystuje się przede wszystkim w procesach wymagających lepszego smarowania, takich jak głębokie wiercenie czy gwintowanie. Chłodziwa wodorozcieńczalne typu Fuchs Ecocool do żeliwa charakteryzują się znacznie lepszymi właściwościami, jeśli chodzi o rozprowadzanie ciepła. Woda szybciej paruje niż olej i tym samym skuteczniej (szybciej) chłodzi. Zwykle używa się ich w procesach toczenia i frezowania, w celu ochrony noży i frezów przed przegrzaniem i szybkim zużyciem. Gdy smary rozpuszczane w wodzie mają gorszą jakość, chłodziwo traci jednorodną strukturę i zwyczajnie się rozwarstwia. Tym samym zanikają jego właściwości smarujące i chłodzące. Dodatkowo niestabilne chłodziwo może zaszkodzić obrabiarce.

Pienienie i stabilność chłodziw wodorozcieńczalnych

Podstawowymi parametrami określającymi wysoką jakość syntetycznego chłodziwa, które rozcieńcza się w wodzie, jest jego zdolność do zachowania jednorodnej struktury i ograniczone pienienie. Produkty markowe, takie jak Fuchs Ecocool, nie tylko nie ulegają spienieniu po podgrzaniu, ale także mogą być eksploatowane bez ryzyka rozwarstwienia. Zachowują wyjściową stabilność w trakcie użytkowania, dzięki czemu ryzyko rdzewienia obrabiarki i elementów trących, zwłaszcza płytek, frezów i wierteł, jest mniejsze. Co warte podkreślenia, dobrej jakości smary syntetyczne mogą być rozcieńczane praktycznie z każdym rodzajem wody, również z wodą twardą, co obniża koszt ich stosowania.

Zakup taniego chłodziwa wodorozcieńczalnego do obrabiarki CNC to ryzyko jego małej stabilności i zwiększonego pienienia. Gdy chłodziwo zacznie się rozwarstwiać, metalowe elementy obrabiarki, które mają z nim bezpośredni kontakt, mogą zacząć rdzewieć. Smar zacznie się wytrącać i chłodziwo przestanie pełnić swoją funkcję. Dlatego warto inwestować w sprawdzone produkty typu Fuchs Ecocool, które zapewniają niskie pienienie i wysoką stabilność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here