Architektura ogrodowa

Aranżacja ogrodu jest nie mniej ważna niż projektowanie wnętrza budynku. Otoczenie wpływa bowiem na wygląd domu, przy okazji często będąc jego naturalnym przedłużeniem. Zobacz jak zaplanować ogrodową przestrzeń, aby stała się atrakcyjnym miejscem, w którym będziesz chętnie spędzać czarni gościć swoich znajomych.

Co trzeba wiedzieć o architekturze ogrodowej?

Aby ogród był spójnym miejscem, powinien zostać odpowiednio rozplanowany. Jeśli chcesz, by był atrakcyjny, nie ma w nim miejsca na przypadkowe ruchy. Doskonałym sposobem na przemyślaną organizację przestrzeni są obrzeża ogrodowe, z których udziałem możesz efektownie wydzielić rabaty, czy odgrodzić te partie, w których zamierzasz posadzić dane rośliny. Obrzeża ogrodowe to zazwyczaj wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych elementy, które dzięki swojej elastyczności umożliwiają odseparowanie miejsc w dowolnym kształcie i rozmiarze. Z ich pomocą można stworzyć powierzchnię pod alejkę, przygotować stanowisko pod drzewka owocowe, czy wytyczyć ułożenie dla sadzonych warzyw. Jeśli szukasz rozwiązania na harmonię wokół swojego domu i masz dość chaotycznie rozmieszczanych roślin, obrzeża ogrodowe są tym, co pomoże Ci zapanować nad przestrzenią. Pamiętaj o tym, by być praktycznym. Nie stawiaj altany zbyt daleko od domu, gdyż podczas biesiady przy grillu trudno będzie Ci się przemieszczać między nią a kuchnią, ani nie projektuj miejsca zabaw dla dzieci tam, gdzie będziesz mieć kiepską widoczność.

Planowanie ogrodowej przestrzeni

Planowanie ogrodu dobrze jest oprzeć na przemyśleniu oczekiwań. Powinieneś zadać sobie pytanie: jakie zadanie powinien spełniać? Czy będzie przestrzenią służącą głównie sadzeniu roślin uprawnych? A może interesują Cię wyłącznie okazałe kwiaty lub też marzy Ci się pełen soczystych jabłek i dorodnych wiśni sad? Być może wolisz, by Twój ogród był jednak miejscem służącym do rekreacji i wypoczynku? Wszystko to wpływa na jego potencjalny układ, gdyż wymaga doprowadzenia ewentualnych mediów, rozprowadzenie oświetlenia, czy zasilania.

Różne rośliny mają różne wymagania, dlatego, zanim zaczniesz sadzenie, powinieneś zapoznać się ze specyfiką danego gatunku. Oprócz dostępu światła nie możesz też pominąć kwestii nawodnienia, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. W przypadku problematycznego terenu konieczne jest jego przystosowanie – dobrą praktyką jest utwardzenie luźnej gleby przy pomocy profesjonalnych agrotkanin, które można ciekawie zakończyć obrzeżami ogrodowymi. Zabezpieczone przy pomocy płotków obszary sprawią, że nie tylko ochronisz młode, delikatne rośliny przed zniszczeniem, ale przy okazji poprawisz wygląd całego ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here