Nikt nie lubi popełniać wpadek i powodować niezręcznych sytuacji. Niestety kupowanie prezentów jest naprawdę trudnym zadaniem – ciężko trafić w gusta drugiej osoby, szczególnie jeśli nie znamy jej bardzo dobrze. Istnieje kilka rzeczy, których nie należy wręczać z zasady i to właśnie nimi się dzisiaj zajmiemy.

Poniższa lista antyprezentów może wydawać się nieco kontrowersyjna. Większość przytoczonych pomysłów nie jest zła i właściwie można je dawać, ale. No właśnie, duże „ale”, ponieważ bardzo bliskiej osobie możemy wręczyć dosłownie wszystko. Znamy tę osobę, wiemy jak zareaguje, a nawet coś, co jej się nie spodoba, obrócimy w żart i będzie w porządku. Wskazówki należy traktować, jako wytyczne wobec ludzi, z którymi nie mamy tak zażyłych relacji.

Absolutne NIE – najgorsze prezenty

 • Zwierzę – nigdy nikomu nie dawać w prezencie zwierzęcia. To jest nie tylko niestosowne, ale przede wszystkim skrajnie nieodpowiedzialne. Obdarowywany nie jest przygotowany na przygarnięcie pupila i możliwe, że nawet nie ma pojęcia o opiece nad danym gatunkiem. Sytuacja źle się zakończy głównie dla zwierzaka.
 • Artykuły gospodarstwa domowego – umówmy się, można wręczyć babci kochającej pieczenie ciast wałek w ramach prezentu, ale nie należy iść na imprezę urodzinową do znajomej z pracy i dumnie dać mopa lub zestaw ścierek. Szczególnie dla kobiet może to być obraźliwe, jako że stereotypowo powinny być gospodyniami. Niezręczne i niesmaczne.

fot.: Pexels.com
 • Sprzęt AGD – o ile nie ustalisz tego wcześniej z obdarowywanym, ta kategoria również wpada do zakazanych prezentów. Nie wiesz przecież, czy dana osoba ma już jakiś element wyposażenia. Ponadto wręczanie sprzętu AGD może zostać odebrane jako sugestia, że ktoś jest biedny lub nie potrafi o siebie zadbać.
 • Bielizna – zarezerwowana jest tylko dla par. Niedopuszczalne jest kupowanie majtek lub staników w prezencie. Pomijamy kwestię gustu obdarowywanego, to po prostu kolejna bardzo niezręczna sytuacja. Gwarantujemy, że nie będzie ci łatwo z tego wybrnąć, szczególnie jeśli wręczysz bieliznę dużo młodszej od siebie osobie.
 • Buty – nawet jeśli znasz rozmiar stopy solenizanta, nie wypada. Obuwie kupuje się samemu, ewentualnie w obrębie najbliższej rodziny taki prezent jest dopuszczalny – np. rodzice mogą dać buty swoim dzieciom. Wyobraź sobie, że dostajesz obuwie, które z żadnej strony ci się nie podoba. Okropne, prawda?
 • Przedmioty codziennego użytku – nawet nie próbuj być zabawny i nie kupuj chusteczek do nosa lub papieru toaletowego. Czy naprawdę trzeba tłumaczyć dlaczego? Mamy nadzieję, że nie.

Nie powinieneś – uważaj na te pozycje

 • Poradniki autorstwa celebrytów – zazwyczaj tego typu książki są wyśmiewane i w dużej ilości przypadków nie są dobrej jakości. Co, jeżeli obdarowywany akurat nie przepada za autorem lub nie zgadza się z jego poglądami? Lepiej zrezygnuj z takiego pomysłu.
 • Skarpetki – na temat skarpet krążą już dosłownie legendy. Myśląc o typowym, nieudanym prezencie, w głowie pojawiają się właśnie one. Z pozoru praktyczny prezent, ale po prostu nudny i nieco „olewczy” – świadczący o tym, że nie chciało ci się poszukać niczego lepszego.
 • Kosmetyki – zestawy prezentowe i perfumy są jak najbardziej w porządku, jednak wręczanie płynu do higieny intymnej albo kremu na trądzik może zostać odebrane jako niemiła sugestia, nie wspominając o silnym dezodorancie.

fot.: Pexels.com
 • Bardzo drogi prezent – kupno samochodu to fajna sprawa, jednak obdarowywany poczuje się niezręcznie i nie będzie chciał przyjąć takiego podarunku. Niestety zostanie to odebrane jako przechwalanie się swoim statusem majątkowym, nie jako miły gest.
 • Ubrania – możesz wręczyć bluzę dresową nastolatce, ale nie polecamy wybierania się do teściowej i dawania jej jeansów. Ubiór jest kwestią bardzo indywidualną i nawet trudno jest trafić z rozmiarem, co znowu może zostać źle odebrane.
 • Przedmioty związane z religią – to, w co wierzymy, jest sprawą prywatną i tak naprawdę nie powinno się w żaden sposób wyciągać tego przy znajomych. Szczególnie niezręcznie się stanie, jeśli postanowisz dać w prezencie coś, czego przeznaczenia nie znasz i zwyczajnie obrazisz uczucia obdarowywanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here