Napoje alkoholowe są znane z tego, że mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wiele osób dzień po spożyciu alkoholu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Problemy z przewodu pokarmowego to jedne z częstszych skutków ubocznych picia napojów procentowych. Dlaczego alkohol powoduje wzdęcia?
Alkohol – substancja drażniąca
Niezależnie od tego, jaki rodzaj alkoholu spożywasz, nie ma to obojętnego wpływu na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wódka, piwo, likiery czy whisky – wszystko to działa drażniąco na żołądek i jelita. U niektórych osób nawet minimalne ilości alkoholu powodują stan zapalny, którego objawem nierzadko są wzdęcia.
Słodkie i gazowane trunki
Niektórzy zauważają, że po wypiciu samej wódki mają mniejsze wzdęcia niż po wymieszaniu wódki ze słodkim sokiem. Ma to swoje wytłumaczenie. Cukier zawarty w sokach dodawanych do drinków stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych, które produkują przez to nadmiar gazów. Potencjał wzdymający mają więc wszystkie słodkie alkohole: cydr, piwa smakowe, likiery i wina.
Piwa, szampany i inne wina musujące są bogate w gaz, który również często powoduje dyskomfort, wzdęcia i gazy.
Przekąski do alkoholu
Alkohol, chociaż sam w sobie jest wysoce kaloryczny, to dodatkowo wzmaga apetyt. Bardzo często do napojów wyskokowych spożywamy ciężkie i niezdrowe posiłki: chipsy, frytki, tłuste i smażone mięsa, potrawy z grilla. Nie sprzyja to pracy przewodu pokarmowego. Perystaltyka ulega zwolnieniu, co ułatwia fermentację w jelicie spożywanych pokarmów i powstają wzdęcia. [1]
Co pomaga na wzdęcia po alkoholu?
Jeśli nieprzyjemne wzdęcia pojawiają się po spożyciu alkoholu, można spróbować kilku uniwersalnych sposobów, żeby złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość. Przede wszystkim nawadniaj organizm. Dobrze sprawdzi się letnia woda z cytryną lub napoje izotoniczne. Dobre nawodnienie organizmu poprawia też ogólne samopoczucie, zwłaszcza jeśli wzdęciom towarzyszą inne skutki uboczne picia alkoholu, np. osłabienie i bóle głowy.
Spróbuj wprawić swoje ciało w ruch. Chociaż po alkoholu zazwyczaj czujemy zmęczenie, to szybki spacer po okolicy może poprawić krążenie krwi i poprawić pracę jelit. Dobra perystaltyka przewodu pokarmowego ułatwia usuwanie gazów i tym samym zmniejsza wzdęcia.
Możesz także sięgnąć po lek na wzdęcia i uczucie pełności. W aptece znajdziesz preparaty zawierające symetykon. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa na pęcherzyki gazu w jelicie jak środek powierzchniowo czynny – rozbija duże pęcherze na mniejsze pęcherzyki. Dzięki temu nadmiar gazu jest łatwiej wchłaniany przez jelita lub usuwany przez wiatry. [2]
Jak zapobiegać wzdęciom po alkoholu?
W tym przypadku najlepszym sposobem byłoby unikanie wyskokowych napojów lub maksymalne ograniczenie ich picia. Co jednak można zrobić, kiedy mamy ochotę na lampkę wina lub kieliszek likieru, a nie chcemy kolejnego dnia zmagać się z uporczywymi wzdęciami?
Pamiętaj o tym, żeby nie spożywać alkoholu na pusty żołądek. Zjedzenie posiłku przed lub w trakcie spożywania alkoholu może spowolnić jego wchłanianie i ograniczyć drażniący efekt na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Staraj się, żeby były to lekkie posiłki. Pokarmy tłuste i smażone mogą dodatkowo nasilić wzdymający potencjał alkoholu.
Podczas spożywania alkoholu pij też wodę. Unikniesz w ten sposób odwodnienia organizmu, które może zaburzyć pracę bakterii jelitowych.
Pij alkohol powoli. Lepiej sączyć lampkę wina małymi łykami niż wypić całą szybkimi haustami.
Unikaj alkoholi takich jak prosecco czy piwo, bo zawierają one w sobie dużo gazu. Nie mieszaj alkoholi z napojami gazowanymi. Jeśli masz ochotę na drinka, to lepszą alternatywą będzie wybranie niegazowanych niskosłodzonych napojów.
Bibliografia:
[1] A. Kwok, A. L. Dordevic, G. Paton, M. J. Page, i H. Truby, „Effect of alcohol consumption on food energy intake: a systematic review and meta-analysis”, British Journal of Nutrition, t. 121, nr 5, s. 481–495, mar. 2019, doi: 10.1017/S0007114518003677.
[2] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/