Od czego zacząć budować ogród zimowy

Ogród zimowy, inaczej zwany oranżerią, to rozwijający się trend wśród budujących domy. To miejsce, które łączy z naturą, i w którym można odpocząć z kubkiem herbaty w ręku. Dzięki odpowiedniej konstrukcji ogrodu zimowego oraz znajomości odpowiednich rozwiązań, miejsce to pozwoli cieszyć się roślinnością przez cały rok. Czy własna oranżeria to duży wydatek? Od czego zacząć budowę ogrodu zimowego?

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to część mieszkania/domu, w którym można hodować roślinność, na przykład egzotyczną. W większości przypadków jest to pomieszczenie zabudowane szkłem. Nie ulega wątpliwości, że ogród zimowy (np. w formie dobudówki) stanowi część domu, dlatego powinien pasować do niego stylistycznie w zakresie nie tylko wnętrza, ale też materiałów i wszelkich elementów wykończeniowych. W ogrodzie zimowym można urządzić jadalnię, salon lub miejsce odpoczynku. W towarzystwie zieleni miło będzie się również pracowało.

Budowa ogrodu zimowego dla początkujących

Przed rozpoczęciem budowy ogrodu zimowego, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejszym z nich jest to, czy ogród będzie całoroczny, czy jedynie sezonowy? Czy wykorzystamy do jego budowy istniejący taras, czy jednak postawimy nową konstrukcję budowlaną?

Musimy pamiętać, że oranżeria najlepiej sprawdzi się, jeśli będzie usytuowana na wschodniej lub południowej, ewentualnie zachodniej stronie. Dzięki temu rośliny otrzymają odpowiednią ilość światła. W całości projektu jest więc pewien zakres prac (w tym wszelkie instalacje), przy których powinniśmy wesprzeć się na specjalistach. Należy również pamiętać, że jeśli oranżeria ma mieć powierzchnię większą niż 25 m2, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Budowa ogrodu zimowego dla początkujących powinna rozpocząć się od wybrania odpowiedniego projektu. Dokładnie zaplanowanie całej budowy pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych niespodzianek. Ważny jest także dobór odpowiednich materiałów. Muszą być one trwałe i wysokiej jakości. 

Aby w ogrodzie zimowym nie było duszno, jak w szklarni, ważny jest wybór odpowiednich szyb zespolonych. Ważny jest także dobór odpowiedniej konstrukcji, na której oparte będą szyby. Najlepiej, gdy jest ona aluminiowa, gdyż jest lekka i wytrzymała. Bezramowa zabudowa to droższe rozwiązanie, polecane przede wszystkim do nowoczesnych budynków.

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżacja ogrodu zimowego powinna stylowo współgrać z całym wystrojem mieszkania. Oprócz roślin, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, na przykład lampiony, które dodadzą szczyptę romantyzmu do oranżerii. Wygodne fotele czy kanapy to podstawa wystroju zimowego ogrodu. Powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na wilgoć. Z zielenią idealnie zgrają się wszelkie huśtawki, hamaki czy naturalne sznurki.

Wybudowanie ogrodu zimowego to duża inwestycja. Z jednej strony jest to budowa pomieszczenia, z drugiej urządzenie ogrodu. Jednak efekt finalny wart jest zachodu, gdyż odpoczynek wśród zieleni to najlepszy relaks po całym dniu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here