Melasa do shishy

Palenie fajki wodnej jest związane z wieloletnią tradycją w krajach południa. Zanim przystąpimy do rytuału – niezbędny będzie materiał. Tutaj właśnie pojawia się melasa do shishy. Oferujemy ją w kilku, tradycyjnych wariantach: możesz wybrać tytoń nasączony melasą (opcja klasyczna), kamienie zanurzone w melasie (opcja bez nikotyny) oraz melasę w buteleczce, do samodzielnego przygotowania.

Jaka forma melasy do shishy będzie dla mnie najlepsza?

To, która z wymienionych wcześniej opcji będzie najlepszym wyborem, zależy od oczekiwań. Tytoń z melasą jest najczęściej wybieraną opcją. Wymaga zerowego wkładu własnego, bo wystarczy nałożyć porcję tytoniu do cybuchu i odpalić fajkę. Alternatywą dla stałych użytkowników jest melasa w płynie. Tę można wymieszać z tytoniem, który należy w takim razie kupić oddzielnie (warto pamiętać, że powinien on być całkiem wysuszony, pocięty w grubsze kawałki).

Dlaczego jest to opcja dla osób palących shishę regularnie? Ponieważ można w ten sposób oszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jeśli jednak palisz sziszę okazyjnie – oszczędzisz czas i nerwy, jeśli wybierzesz już spreparowany produkt. Melasa do shishy w płynie nadaje się też do zanurzenia w niej kamieni (i jeśli takie posiadasz – warto się zastanowić nad takim wyborem).

Skoro już zaś do kamieni doszliśmy – dla kogo będą one najlepszą opcją? Przede wszystkim dla tych, dla których najważniejsza jest sama frajda z palenia fajki. Osoby niepalące papierosów i wyrobów nikotynowych z pewnością docenią taką możliwość. Jeśli chodzi o smak – melasa na kamieniach jest dużo delikatniejsza. Przyczyną tego jest brak tytoniu, który nadaje fajce wodnej charakterystyczny, wyrazisty posmak.

Melasa do shishy – czym jest charakterystyczna maź?

Melasa do fajki wodnej jest produkowana głównie z buraków lub trzciny cukrowej. Jest ona produktem ubocznym podczas procesu wytwarzania cukru. Gdy z masy oddzielane są kolejne jego kryształki, pozostała ciecz staje się coraz gęstsza i mniej słodka. Pozostała na koniec ma konsystencję syropu i ciemną barwę.

Jeśli chodzi o zastosowania – melasa ma ich naprawdę wiele. Od produkcji rumu, przez wytwarzanie drożdży, aż po słodzik kuchenny. Naturalnie ta przeznaczona do palenia z tytoniem lub kamieniami jest dodatkowo obrabiana. Różnymi metodami do melasy dodaje się aromat, który sprawia, że palenie shishy zawsze niesie ze sobą powiew przygody. To dlatego, że zawsze podczas palenia możesz odkrywać coraz to nowsze smaki – a tych w naszej ofercie na pewno nie brakuje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here