Kołowrotek do feedera

Wybór sprzętu, za pomocą którego będziesz wędkował, ma olbrzymi wpływ na sukces połowów. Dotyczy to także poszczególnych elementów wykorzystywanych w trakcie wędkowania – także kołowrotków. Tworzą one rozbudowaną grupę produktów, w której znajdują się urządzenia do feederów. Poniżej udzielamy porad związanych z wyborem i zakupem kołowrotku do feedera. Poznasz najważniejszą specyfikację tych produktów oraz dowiesz się jakimi cechami warto się kierować, by wybrać kołowrotek idealnie pasujący do Twojego sprzętu oraz zamiarów. 

Method feeder oraz dedykowany do niej kołowrotek 

Method feeder to nazwa techniki łowienia ryb, która jest bardzo popularna w naszym kraju. Jest wykorzystywana między innymi do połowu tak zwanych białoryb, czyli słodkowodnych, spokojnie żerujących ryb, głównie karpiowatych. Do połowu metodą feeder należy wybrać specjalny typ kołowrotka, który pomoże Ci na osiągnięcie sukcesu, a jednocześnie zminimalizuje szkody wyrządzane rybom w trakcie ściągania. 

Kołowrotki do feedera tworzą rozbudowaną grupę oprzyrządowania, a poszczególne modele mogą różnić się konstrukcją, materiałami wykorzystanymi w produkcji oraz posiadaniem dodatkowych elementów – na przykład hamulca lub szpuli. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na te sprawy oraz dokładnie przyjrzeć się wszystkim interesującym Cię modelom. 

Kołowrotki do feedera – polecane i popularne rodzaje 

Pierwszym typem kołowrotków do feedera są urządzenia wyposażone w hamulec przedni. Miejsce zamontowania hamulców to ważna cecha różnicująca, na którą z pewnością zwrócisz uwagę. Kołowrotki z hamulcem przednim są stosunkowo lekkie, zwłaszcza w porównaniu z ich odpowiednikami wyposażonymi w hamulce tylne. Mają także niewielkie rozmiary, co gwarantuje komfortowe użytkowanie oraz możliwość dopasowania do niemal każdego typu wędki. Są także uniwersalne jeśli chodzi o rodzaj akwenu, w którym będziesz ich używał. 

Urządzenia wyposażone w hamulec tylni są również popularne. Podobnie jak poprzedniki, nadają się do połowu różnych gatunków ryb oraz stosowania w różnych zbiornikach. Ich użytkowanie jest bardzo proste; umożliwiają sprawną podmianę zapasowej szpuli, bez konieczności przerywania połowu. Najlepiej wypadają kołowrotki do feedera posiadające płytką oraz dość szeroką szpulę, ułatwiającą dalekie wyrzuty. 

Pozostałe ważne kryteria wyboru kołowrotków do feedera 

Rozmiary fizyczne kołowrotków to również ważna sprawa. Warto wziąć pod uwagę kształt, wielkość oraz wagę interesujących Cię modeli. Do metody feeder poleca się kołowrotki w rozmiarze od 3000 do 4000. Urządzenia o rozmiarze ponad 4000 również są stosowane do feedera, jednak przede wszystkim w łowiskach o dużym rozmiarze, gdzie konieczne będzie pokonywanie dużych odległości. Ciężar kołowrotka to sprawa również ważna – zaleca się stosowanie modeli w przedziale od 90 do 150 g. Niewielki ciężar urządzeń sprzyja komfortowemu łowieniu ryb różnych rozmiarów, w rozmaitych warunkach. Do łowienia gatunków cięższych, warto sięgać po odpowiednio cięższe kołowrotki – nawet 400 g. lub więcej. 

Przełożenie, czyli ilość obrotów wykonywanych przy jednym obróceniu korbki, to kolejny waży parametr. Do feedera poleca się przełożenie 5.1:1 – 5.2:1, które zapewni efektywny połów, niezależnie od typu i rozmiaru ryby. Warto też zwrócić uwagę na opcję wolnego biegu oraz pojemność szpuli, a także na ogólne wykonanie danego kołowrotka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here