praca z domu

Praca zdalna to system, który wprowadza coraz więcej firm. W wielu przypadkach wiąże się ona z licznymi korzyściami, ale może również stać się przyczyną kłopotów. Sprawdź, jakie są wady i zalety pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy oraz pracownika.

Zalety pracy zdalnej z perspektywy pracownika

Ogromną zaletą pracy zdalnej z perspektywy pracownika jest możliwość pracy z niemalże każdego miejsca na ziemi, dzięki czemu może on połączyć pasję do podróżowania z życiem zawodowym. Z kolei jeśli zdecyduje się na pracę w domu, oszczędza czas na dojazdy i unika stania w korkach. Po zamknięciu komputera pracownik może od razu oddać się obowiązkom domowym, rozwijaniu swoich pasji czy po prostu odpocząć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy zdalnej, stacjonarnej i utrzymywania work-life balance, sprawdź artykuły tutaj.

Swoboda dla pracownika

Praca z domu często idzie w parze z większą elastycznością – niekiedy pracodawcy pozwalają na wykonywanie obowiązków służbowych poza określonymi ramami czasowymi. Osoby zatrudnione mogą również czuć się o wiele bardziej swobodnie niż w biurze, ponieważ nie obowiązuje ich dress code. Pracując z domu, o wiele łatwiej jest się skupić, ponieważ nie przeszkadzają nam żadne rozpraszacze w postaci dźwięków urządzeń biurowych, rozmów telefonicznych, pogaduszek ze współpracownikami, czy stukania w klawiaturę. 

Wygoda pracy z domu

Jakie są jeszcze plusy pracy zdalnej? Możliwość pracowania z własnego domu z pewnością docenią te osoby, które w wyniku problemów zdrowotnych mają trudności z poruszaniem się, więc dojazd do miejsca zatrudnienia jest w ich przypadku niemożliwy lub znacznie utrudniony. To także ogromne ułatwienie dla osób, które muszą zajmować się swoimi chorymi bliskimi lub małymi dziećmi, a nie chcą rezygnować z życia zawodowego. W ten sposób nie tracąc czasu na dojazdy można wykonywać swoje obowiązki służbowe, wciąż mając oko na osoby, nad którymi sprawuje się opiekę.

Zalety pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy

Plusy pracy zdalnej dostrzegają nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy. Po pierwsze nie dotyczą ich koszty utrzymania biura, które potrafią być bardzo wysokie.

Oferując możliwość pracy zdalnej, pracodawca dociera do większego grona kandydatów na pracowników, ponieważ znika bariera w postaci odległości. Tym samym może on odnieść większy sukces podczas rekrutacji i zatrudnić specjalistę z innego regionu Polski lub z zagranicy. 

Praca zdalna w elastycznych godzinach sprawia, że pracownicy mogą lepiej dostosować obowiązki zawodowe do swoich potrzeb, a tym samym są bardziej efektywni. 

Praca zdalna – minusy

Praca z domu ma szereg niewątpliwych zalet, nie jest jednak wolna także od wad. Na co najczęściej narzekają pracodawcy i pracownicy w związku z wprowadzonym na masową skalę systemem pracy zdalnej?

Wady pracy zdalnej z perspektywy pracownika

Praca zdalna wymaga samokontroli oraz determinacji, ponieważ pracownik musi być również swoim własnym szefem. Zadania służbowe, które są mu powierzone, muszą zostać wykonane w określonym terminie, a do tego niezbędna jest mobilizacja. Na osiąganie gorszych wyników w pracy są narażone te osoby, które łatwo ulegają pokusom i nie zauważają, kiedy 15 minut przerwy zamienia się w godzinę.

Wada pracy zdalnej to także trudność z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego, ponieważ dom staje się biurem. Z tego powodu bardzo ważne jest unikanie pracowania z łóżka czy kanapy. Dobrym pomysłem jest wydzielenie takiego obszaru w mieszkaniu, które będzie pełniło rolę miejsca pracy. 

Praca zdalna a izolacja

Negatywnie na pracownika może działać również brak kontaktu z innymi ludźmi. Niektórym do wydajnej pracy niezbędne jest towarzystwo współpracowników, a zgiełk biura – wbrew pozorom – działa stymulująco. Zbyt duża swoboda, czyli pracowanie w dresie lub piżamie, również nie działa motywująco. Przed otwarciem komputera i przystąpieniem do realizowania obowiązków, warto zatem zadbać o schludne, wygodne ubranie: nawet jeżeli nie czekają nas żadne rozmowy wideo ze współpracownikami lub klientami.

Wady pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy 

Minusy pracy zdalnej dotyczą również pracodawców. Po pierwsze, pracodawca nigdy nie ma pewności, czym zajmuje się pracownik w godzinach pracy. Obdarzenie go zbyt dużym zaufaniem i pozostawienie bez nadzoru może mieć negatywny wpływ na jego wyniki. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba sprawować nad pracownikiem pełną kontrolę: wystarczy ustalenie jasnych zasad, których powinien się trzymać. 

Pracowanie z domu często pozbawia pracownika więzi, które tworzą się we wspólnym miejscu pracy. Tym samym może on podjąć decyzję o rezygnacji nawet z dnia na dzień. Na dobre funkcjonowanie przedsiębiorstwa ma wpływ nie tylko wydajność pracowników, ale również relacje międzyludzkie i panująca w nim atmosfera. W wyniku pracy zdalnej może zatem ucierpieć także kultura organizacyjna: warto dbać o integrację zespołu nawet w trakcie wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Jak widać, praca zdalna ma zarówno plusy, jak i minusy. Niektóre osoby doskonale wypełniają swoje obowiązki służbowe w domu, a innym potrzebne jest biuro oraz kontakt ze współpracownikami. Pracodawcy, którzy wahają się wprowadzić możliwość całkowicie zdalnej pracy, mogą zacząć od systemu hybrydowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here