Jak wybrać buty do biegania

Bieganie to aktywność, która pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę, a także wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten sport. Niestety bieganie, pomimo swoich licznych zalet, ma też wadę – mocno obciąża stawy. Dlatego, aby czerpać z tej wyjątkowej aktywności same pozytywy, trzeba odpowiednio się przygotować. Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór obuwia do biegania. Czym kierować się przy zakupie? 

Stopa neutralna, pronująca czy supinująca?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze butów jest typ naszej stopy. Prawidłowo stopa podczas kontaktu z podłożem jest lekko odchylona do środka. W takiej sytuacji ciężar rozprowadzany jest równomiernie, a siła uderzenia naturalnie zamortyzowana. Problem pojawia się, gdy stopa podczas kontaktu z podłożem nadmiernie przechyla się do środka (pronacja) lub na zewnątrz (supinacja). Nieodpowiednio dobrane buty mogą w tym przypadku przyczynić się do powstania wielu kontuzji i patologii w szkielecie takich jak: shin splints, destabilizacja tułowia, silne obciążenie stawów skokowych i kolanowych. Dodatkowo wpływa to także na technikę biegu.

Dlatego typ stopy to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze obuwia do biegania. Buty do stopy pronującej będą zbudowane zupełnie inaczej niż te do stopy supinującej. Jeśli samemu nie potrafimy rozróżnić, z jakim typem stopy mamy do czynienia u siebie, warto udać się do specjalistycznego sklepu biegowego i poprosić o radę na miejscu.

Buty biegowe dopasowane do podłoża

Wybór butów biegowych powinien być też uzależniony od rodzaju podłoża, po jakim biegamy. Jeśli zdarza się nam biegać zarówno po asfalcie, drodze polnej, tartanie, jak i ścieżce leśnej, to kierujemy się tym, po jakim terenie biegamy najczęściej. Warto też zaopatrzyć się w dwa rodzaje butów.

Jeśli nasze treningi najczęściej odbywają się na asfalcie, chodnikach czy innych betonowych ścieżkach, będziemy potrzebowali butów z dużą amortyzacją. Pozwoli nam to nieco odciążyć stawy. Do treningów w lesie czy na drogach polnych najlepiej sprawdzą się buty do biegania w terenie, z agresywniejszym bieżnikiem (który zwiększy przyczepność) oraz wyprofilowaną podeszwą.

Masa ciała, komfort i dopasowanie

Kwestią, która również ma istotne znaczenie, jest nasza masa ciała. Im ciężsi jesteśmy, tym większą amortyzację w butach potrzebujemy, ponieważ duży ciężar ciała będzie znacznie bardziej obciążał nasze stawy. Nie zapominajmy też o własnym komforcie i dopasowaniu buta do indywidualnych potrzeb. Nie warto kierować się opinią innych, ponieważ każdy organizm może reagować inaczej na tę samą parę butów. Najlepiej przymierzyć obuwie w sklepie i sprawdzić, jak się w nim czujemy. Pamiętajmy, aby do mierzenia zabierać ze sobą skarpetki, w których trenujemy.

Buty to najważniejszy element asortymentu biegacza. Jeśli nie będą dobrze dopasowane, już po kilku treningach prawdopodobnie dopadnie nas kontuzja. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt i dogłębnie przeanalizować zakup butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here